המספרים מההפסד של מכבי

דאנסטון ופלייס חגגו בצבע, ווילבקין שממשיך לאכזב. המספרים מההפסד.

שילה רוזנפלד , י"ג בכסלו תשע"ט

יואניס ספאירופולוס, המאמן החדש של מכבי תל אביב
יואניס ספאירופולוס, המאמן החדש של מכבי תל אביב
צילום: באדיבות האתר הרשמי של מכבי ת"א

המאמן החדש של מכבי תל אביב ראה עד כמה עבודה מצפה לו, אחרי שבבכורה שלו נכנעה מכבי לאנאדולו אפס 90:77.

ההגנה לא עבדה. שחקני אנאדולו חדרו פעם אחר פעם לצבע של מכבי בקלות בלתי מוסברת וגם לא עשתה הגנה מספיק טובה מטווח השלוש, שנתנו לאנאדולו אחוזים מצוינים גם מהטווח הזה. המספרים:

*אז נתחיל עם הצבע. הצבע של מכבי נצבע בכחול של אנאדולו. שחקני מכבי אפשרו לטורקים לקלוע ב69.2% ל-2 נקודות. אמנם זה לא רק אזור הצבע אבל רוב מוחלט של הנקודות היו בצבע. גם האחוזים לשלוש היו טובים מאוד עם 47.6% כאלו. עם מספרים כאלה, איך אפשר לנצח?

* הזהרתי לפני המשחק מבראינט דאנסטון ומטיבור פלייס שממוקמים ראשון ושלישי בהתאמה באחוזים ל2 ביורוליג. הראשון כנראה גם יישאר מדורג ראשון אחרי שמכבי נתנה לו שטח כדי לדייק ב5/7 ל-2. הוא סיים עם 14 נקודות, 8 ריבאונדים, 2 חסימות ובזכות השטח שמכבי נתנה לו בצבע, הוא סיפק גם כמה דאנקים מרהיבים לקהל. השני סיים גם הוא עם 14 נקודות עם 7/7!!! ל-2. אי אפשר לנצח משחק כשהצבע פרוץ ושני השחקנים האלה חוגגים בצבע.

* כששין לארקין פגש את מכבי במדי באסקוניה בעונת 16/17 הוא הכניס את ההיכל למותחן ברבע האחרון עם שתי שלשות גדולות שכפו משחק צמוד. גם הערב הוא הגיע במאני טיים עם לא פחות מ-10 נקודות, בערב שבו הוא חוזר מפציעה ומקבל 15 דקות בלבד. הוא סיים בסה"כ עם 12 נקודות, עם אחוזים נהדרים. 3/4 ל-2 ו-2/2 ל-3.

*ונעבור למכבי: בהשוואה לאחוזי אנאדולו, הצהובים דייקו ב47.8% בלבד ל-2 וב36.4% בלבד לשלוש. אולי היה אפשר לנצח עם מספרים כאלה אם מכבי הייתה מהדקת יותר את ההגנה שלה ובמיוחד בהגנת אחד על אחד, שבה שחקני אנאדולו ניצחו פעם אחר פעם את מכבי בקלות בלתי מוסברת. עוד פרמטר שגרם לאי- השפלה של מכבי בערב הזה היה הריבאונדים בהתקפה, שם ניצחה מכבי באופן ברור את אנאדולו עם 13 ריבאונדים בהתקפה, לעומת אנאדולו, שסיימה עם 3 בלבד. בסה"כ ניצחה מכבי בריבאונדים עם 29 לעומת 21 של אנאדולו.

* ג'וני אובראיינט לשם שינוי היה טוב היום והוביל את הצהובים עם 19 נקודות ובאחוזים סבירים וגם טיוס היה סביר עם 6/7 ל-2 אבל הם היו נקודות האור היחידות של מכבי בערב הזה.

* אחת המשימות החשובות של המאמן החדש של מכבי, יאניס סרופולוס, יהיה לשקם את ווילבקין. האמריקאי, שנרכש בסעיף שחרור מטורף של מיליון דולר, פשוט לא פוגע. הוא סיים הערב עם 10 נקודות, אבל באחוזים מזעזעים של 1/5 ל-2 ו2/7 ל-3. לפחות הוא פיצה עם 7 אסיסטים, כולל הרמה יפה לבלאק שסיים בדאנק.

מכבי תל אביב, למרות הנתונים האלו, הייתה קרובה כל הזמן לאנאדולו, עד הרבע האחרון, שהיה גרבאג' טיים אחד גדול. אבל זה היה בגלל הגנה מזעזעת ובמיוחד הגנת אחד על אחד נוראית, שבה שחקני אנאדולו ניצחו למכבי את המשחק.

ההגנה הזאת גם אפשרה לאנאדולו למסור 24 אסיסטים ולא פחות משישה שחקנים בספרות כפולות. היום היה יותר קל לנצח. ביום חמישי מחכה סגנית אלופת אירופה פנרבחצ'ה ומול סוללת הכוכבים של אוברדוביץ', אם מכבי לא תציג עלייה דרסטית ביכולות, זה ייגמר בהשפלה גדולה.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il