ליאורה מינקה: שחרור מוקדם לעזרא שיינברג? בלתי נתפס

יו"ר תנועת אמונה שארגנה את ההפגנה מול בית המשפט העליון, מקווה ששיינברג יישאר בכלא. "הנשים רועדות מפחד".

בני טוקר , י"ג בכסלו תשע"ט

שיינברג בבית המשפט
שיינברג בבית המשפט
צילום: Basel Awidat/Flash90

יו"ר תנועת ''אמונה'', ליאורה מינקה, ארגנה הבוקר (רביעי) הפגנה מול בית המשפט העליון שדן בערעור שהגיש עזרא שיינברג, לשעבר ראש ישיבת אורות האר"י בעיר צפת.

שיינברג הורשע במסגרת הסדר טיעון בתקיפה מינית של שמונה נשים, ונגזרו עליו שבע וחצי שנות מאסר. הוא ערער לבית המשפט העליון בבקשה להקל בעונש.

"אני חושבת שאין מקום להקל בעונשו של אנס מורשה", אומרת מינקה לערוץ 7, ''דיברתי עם נשים שנפגעו על ידו והן מבוהלות מהאפשרות שהוא יחזור לצפת, הן מרגישות שיש לו השפעה עליהן, הן חוששות גם מהיכולות המאגיות שלו כרב מקובל. אני חושבת שבזמן שהקורבנות אוספות את השברים ומנסות להשתקם לא יעלה על הדעת שהאנס ישתחרר".

מינקה מודעת לכך ששיינברג אמור גם כך להשתחרר עוד שנתיים לאחר קיצור שליש על התנהגות טובה, אך חושבת שחשוב להעביר את המסר שאנס לא מקבל שום הקלה, "צריכים להבין שכל הנפגעות והמשפחות שלהן נתמכות כל הזמן על ידי שירותי הרווחה ושירותים מקצועיים, לזמן יש כאן משמעות מאוד גדולה.

"מעבר לכך יש כאן מסר קשה לקורבנות אם יהיה קיצור עונש. גם ככה בעקבות עסקת הטיעון הוא קיבל גזר דין נמוך יותר, אז לבוא היום ולקצר, זה כאילו אומרים למתלוננות שזה לא נורא מה שקרה להן".

"הוא אמנם לא הביע חרטה אך הודה בעברות המיוחסות לו במסגרת עסקת הטיעון, הוא הודה בעבירות החמורות עד כדי אינוס נשים שבאו לקבל ממנו סיוע, זה שבר נורא שעבר על הקהילה בצפת", מוסיפה מינקה.

היא מזכירה כי ''גם הרב שמואל אליהו ורבנים נוספים מנסים לסייע לקהילה שהמקרה עירער את כל המציאות שלה. אין לי ספק שגם אחרי שהוא ישתחרר הקהילה תמשיך להוקיע אותו, למרות שעד היום יש עדיין אנשים שחושבים שהוא רב מקובל וממשיכים להתייעץ איתו מבית הכלא. זו תופעה שאנחנו מכירים לצערי ממורשעים נוספים כמו במקרה של ברלנד ואחרים, שבסופו של דבר מצליחים להטיל את מרותם על הקהילות גם בהמשך".