'שייח הטרור' יצא לפנסיה מאוחרת

לאחר שעבר את גיל 90 הודיע השייח' יוסוף אל קרדאווי לפני ימים אחדים על החלטתו לפרוש מהנהגת 'האחים המוסלמים'.

בן שאול , י"ד בכסלו תשע"ט

יוסוף אל קרדאווי
יוסוף אל קרדאווי
צילום: רויטרס

לאחר שעבר את גיל 90 הודיע השייח' יוסוף אל קרדאווי לפני ימים אחדים על החלטתו לפרוש מהנהגת תנועת 'האחים המוסלמים' בשל גילו המתקדם.

את הדברים אמר השייח' בכינוס שהתקיים בטורקיה, במהלכו שיבח את נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן.

יוסוף אל קארדאווי מכונה בפי רבים 'שייח' הטרור', בשל היותו הסמכות הדתית האסלאמית שהצדיקה פיגועי טרור ובכללם פיגועי התאבדות, ועל פסקיו הסתמכו כל ארגוני הטרור האסלאמיים.

הוא נהנה מתמיכה בלתי מסוייגת של ממשלת קטאר, וממקום שבתו בדוחא בירתה, הסית מוסלמים בכל רחבי העולם הערבי למרוד במשטרים שאינם מחוייבים לשריעה האסלאמית.

את ההסתה שלו שידר אל קרדאווי באופן יומיומי בתכנית משודרת שהיתה לו בערוץ אל ג'זירה, מה שהוביל להחרמתה של אל ג'זירה ושל קטאר עצמה על ידי מספר מדינות מוסלמיות ובראשן סעודיה ומצרים.

את אל קרדאווי יחליף בתפקיד המנהיג הרוחני של תנועת 'האחים המוסלמים' מי שהיה סגנו בשנים האחרונות, אחמד אלרייסוני בן ה־ 65 , יליד מרוקו שבעבר מתח ביקורת על התנועה ועל החלטותיו של אל קרדאווי עצמו.

אלרייסוני נתפס כמתון יותר, אך פרשנים רבים בעולם הערבי סבורים כי הוא צפוי להקשיח את עמדותיו ולהקצין את התבטאויותיו, במטרה להתברג בצורה טובה יותר בתפקידו החדש כמנהיג הדתי העליון של תנועת 'האחים המוסלמים'.