מערת קברי המלכים סגורה - ''לא נמשיך לשתוק על חרפה כזו''

יהודים החליטו להקים משמרת תפילה מול מערת קברי המלכים בירושלים, עד לפתיחה של המקום לכניסת יהודים.

חזקי ברוך , י"ד בכסלו תשע"ט

תפילה על קברי המלכים
תפילה על קברי המלכים
צילום: שלמה קולמן

אחר שנים בהן מערת קברי המלכים בירושלים המיוחסת לנקדימון בן גוריון וכלבא שבוע נותרת סגורה בפני מתפללים יהודים, החליטו מספר יהודים להקים משמרת תפילה בימי שני וחמישי עד לפתיחה של המקום לכניסת יהודים.

קברי המלכים נרכשו על-ידי ברטה ברנרד לבית לוי בצרפת ב-1886, והוקדשו על ידה בפני הרב איזידור, רבה הראשי של צרפת. הרישום של הנכס בוצע על-שם ממשלת צרפת בנאמנות בשל החקיקה העותמאנית שמנעה רישום קרקעות על שם יהודים. ממשלת צרפת השתלטה על המתחם ובפועל הפכה את המקום למרכז מוזיקה פלסטיני.

חברי ההקדש "קברי המלכים", בהם הרב זלמן גרוסמן, הביאו למקום את הרב המקובל יהודה שיינפלד והרב אביש צווירונט שקראו לממשלת צרפת לפתוח את המקום לתפילת יהודים.

הרב גרוסמן קורא לציבור להגיע בימי שני וחמישי בשעה 16:00 להתפלל במקום. האתר נמצא סמוך לקבר שמעון הצדיק באזור בית המשפט המחוזי בירושלים והגישה אליו היא קלה באופן יחסי.

אחד מהמתפללים אמר בתום התפילה, "הגענו היום לתפילה בקברי המלכים ולא נסכים עוד לעמוד מבחוץ. בפעמים הבאות נעשה הכל כדי להיכנס למערה עצמה, ממשלת צרפת צריכה לדעת שלא נמשיך לשתוק על חרפה כזו. זו ירושלים בירת ישראל וזו הזכות הדתית וההיסטורית שלנו".