האיחוד האירופי מוטרד: ישראל פועלת באופן בלתי חוקי

האיחוד האירופי מגנה הריסת מבנים פלסטיניים בשועפט וטוען כי בפעילותה ישראל "פוגעת בפתרון שתי המדינות שבירתן ירושלים".

ניצן קידר , ט"ז בכסלו תשע"ט

עובדי עיריית י-ם הורסים בנייה לא חוקית בשכונת שועפט
עובדי עיריית י-ם הורסים בנייה לא חוקית בשכונת שועפט
צילום: דוברות עיריית ירושלים

האיחוד האירופי פרסם הודעה חריפה נגד מדיניות ישראל מעבר לקו הירוק ובמזרח ירושלים.

"בשבוע שעבר הרסו הרשויות הישראליות כ -20 מבנים מסחריים פלסטיניים במחנה הפליטים שועפאט במזרח ירושלים", נכתב בהודעה, "זאת שבועות ספורים לאחר שעיריית ירושלים בישרה על הקמת קרוב ל -800 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות רמת שלמה ורמות במזרח ירושלים".

"בנוסף, מתנחלים בשכונת סילואן שבירושלים המזרחית ממשיכים בהליכים שיכולים להוביל לפינויים של עד 700 פלסטינים המתגוררים באזור", לשון הודעת האיחוד.

באיחוד תקפו את התנהלות ישראל ברצונה לשמור על ריבונותה. "האיחוד האירופי מתנגד בתוקף למדיניות ההתנחלות של ישראל, שהיא בלתי חוקית על פי המשפט הבינלאומי, כמו כל הפעולות הקשורות לה כמו פינוי בכפייה והריסה".

"האיחוד האירופי מצפה לרשויות הישראליות לשקול מחדש את ההחלטות הללו ולהפוך אותן. מדיניות ההתיישבות וההרחבה במזרח ירושלים ממשיכה לערער את האפשרות של פתרון בר-קיימא של שתי מדינות שירושלים תהיה בירתן. זו הדרך היחידה להשיג שלום צודק", לשון הודעת האירופים.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת הגיב לביקורת של האיחוד האירופי על הריסה הבנייה הבלתי חוקית בשועפט, "גם לתושבי מחנה הפליטים שועפט נמאס מהצביעות של האיחוד האירופי, שמעדיף פוליטיקה על חשבון האינטרס של התושבים. בכל הבדיקות והסקרים שנערכו הביעו תושבי מחנה הפליטים מיאוס מהניקיון, מהחינוך ומשירותי הרווחה הכושלים של אונר"א".

ברקת הוסיף, ''התושבים מברכים על פעולות העירייה, כולל על ההריסה האחרונה שנעשתה לבקשתם למבנים שסיכנו את תלמידי המחנה. גם האיחוד האירופי צריך להבין שהגיע הזמן להפסיק את שקר הפליטים. ירושלים היא עיר אחת מאוחדת וריבונית, אין בה פליטים אלא תושבים והם יקבלו מעתה את השירותים מהעירייה כמו כל תושב אחר".