כאוס בארגנטינה לפני גמר הגביע

משחק גמר גביע הליברטדורס בין בוקה ג'וניורס לריבר פלייט בסכנת ביטול בשל פציעת שחקני בוקה על ידי אוהדי ריבר. בפיפ"א מאיימים

נרי וייס , ט"ז בכסלו תשע"ט

גז פלפל
גז פלפל
צילום: iStock

בשעה 22:00 שעון ישראל היה אמור להתחיל משחק הכדורגל הגדול ביותר בארגנטינה, וכנראה גם בכדורגל העולמי בכלל - גומלין גמר גביע הליברטדורס הארגנטיני בין בוקה ג'וניורוס לריבר פלייט.

השתיים נחשבות ליריבות המרות והשנואות ביותר בכדורגל הארגנטיני בפרט, והעולמי בכלל ומשחקיהן ביניהן תמיד נחשבו לאלימים והמרתקים ביותר, כשלרוב מה שקורה מחוץ לדשא מחלחל גם אל הדשא, בין אם על זה על ידי פריצת אוהדים ובין אם זה על ידי מריבות בין שחקנים.

לפני 13 ימים נפגשו השתיים במגרשה הביתי של בוקה, למה שהיה המשחק הראשון מבין שניים של גמר הגביע היוקרתי במדינה - גביע הליברטדורס. אז הסתיים המשחק בתוצאה 2:2, כשלשערי החוץ במשחק אין שום משמעות.

הערב (מוצאי שבת) היו אמורות להיפגש השתיים למשחק הגומלין ביניהן והקובע בסופו רק אחת תניף את הגביע המיוחל כל כך - כשלריבר תהיה זו הפעם הרביעית בה היא מניפה אותו כשהקודמת הייתה ב-2015, ולבוקה בפעם השביעית, האחרונה ב-2007.

אוהדים רבים השקיעו את מיטב כספם בכדי לרכוש כרטיס למשחק המיוחל הערב, אך גם אלה לא שיערו את מה שקרה.

שעות לפני שריקת הפתיחה שהייתה אמורה להישרק באצטדיון מונומנטל, אצטדיונה הביתי של ריבר, הגיעה אוטובוס השחקנים של היריבה המושבעת בוקה. האוהדים המקומיים קיבלו את השחקנים היריבים במטח של אבנים וחפצים מכל הבא ליד, כשאלה גרמו לניפוץ שמשת האוטובוס. המשטרה המקומית לא הצליחה להשתלט על הסדר ובתגובה ריססה גז פלפל בכמות גדולה שחדר אל תוך האוטובוס וגרם לפציעות של שחקני הקבוצה האורחת.

שחקני בוקה ירדו במהרה מהאוטובוס היישר אל חדריהם והחלו להקיא כשהם מדווחים על סחרורות רבות כתוצאה מהגז. בנוסף, שניים מהקבוצה פונו למיון לצורך קבלת טיפול רפואי, ונשיא בוקה דניאל אנג'ליסי התראיין בתקשורת המקומית ואמר כי הם מבקשים שלא לקיים את המשחק.

בתקשורת הארגנטינאית דווח כי נשיא פיפ"א ג'אני אינפנטינו הבהיר כי אין מקום לביטול המשחק, וכי אם הקבוצות לא תעלנה, יודחו הן מכל המפעלים.

עם זאת, מרסלו גז'ארדו, מאמנה של ריבר פלייט יצא בצעד יוצא דופן והפגין סולידריות מרשימה כשאמר למנהל בוקה: "אם תחליטו לא לשחק, נצטרף אליכם בהחלטה".

גם בהתאחדות הכדורגל הארגנטינאית לוחצים לקיים את המשחק הערב בגלל זכויות השידור והודיעו לשתי הקבוצות כי אי הופעה תגרור הרחקה של כמה שנים מהשתתפות במפעלים היבשתיים. רופאי ההתאחדות הוציאו הודעה רשמית בה הבהירו כי מבחינתם אין כל סיבה לדחיית המשחק, ובינתיים המשחק נדחה למחר - יום ראשון, בשעה 22:00, אם כי שחקני בוקה עדיין מסרבים לעלות ולשחק ודורשים ניצחון טכני.

יש לציין כי אירוע דומה היה לפני שלוש שנים, כאשר השתיים נפגשו בשמינית גמר גביע ליברטדורס ובמחצית המשחק תקפו אוהדי בוקה עם גז פלפל את שחקני ריבר שבדיוק ירדו למנהרה. ריבר עלתה אז אוטומטית לרבע הגמר, כשבוקה נזרקה מהתחרות.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il