פרסום ראשון
יעלון: "עפיפון ובלון תבערה זה לגיטימי? השתגעתם?"

שר הביטחון לשעבר השמיע ביקורת חריפה על המדיניות הביטחונית של נתניהו. "הם ירו למעלה מ-400 רקטות ולא שילמו מחיר כבד. אנחנו בבעיה"

עדו בן פורת , י"ז בכסלו תשע"ט

משה יעלון
משה יעלון
Photo by Flash90

מתוך הרצאת יעלון במכינת מיתרים לכיש

שר הביטחון לשעבר, משה בוגי יעלון, השמיע ביקורת חריפה על המדיניות הביטחונית של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ותקף את ההחלטה "להכיל" במשך חודשים ארוכים את העפיפונים ובלוני התבערה שנשלחו מרצועת עזה.

יעלון נפגש עם תלמידי המכינה הקדם צבאית מיתרים לכיש, וסיפר להם מעט מאחורי הקלעים של מבצע צוק איתן. "מתוך הכרה מה אנחנו מסוגלים לספק כהגנה על תושבי מדינת ישראל, אנחנו אומרים - נתכנס להסלמה ואנחנו לא רוצים לסיים כשאנחנו שם (בעזה).

''אם צריך לפעול פה ושם נפעל, אבל אנחנו לא משתלטים על עזה, זה לא באינטרס שלנו עם כל המחירים והמשמעויות ביום שאחרי, אבל צריך לגבות מחיר כזה שיהיה שקט ביום שאחרי''.

לדבריו, מבצע צוק איתן הביא שקט מוחלט לתושבי הדרום שהגיע לסיומו בחודש מרץ האחרון. ''מי שלא הבין למה החמאס לא ירה עד ה-30 במרץ האחרון, אז התחיל עם ההפגנות, העפיפונים והבלונים, זה משום שהם חוו תשלום מחיר כבד מאוד בצוק איתן, הם באו על ארבע ולא השיגו הישג אחד, באו עם שבע דרישות וקיבלו אפס.

"עשרת אלפים בניינים מקומה אחת ועד 18 קומות נהרסו, הם לא ישקמו את זה בעוד עשרים שנה לכן גם עכשיו הם לא ששים ללכת להסלמה מלאה", הסביר שר הביטחון לשעבר.

בשלב זה עבר יעלון למתוח ביקורת על הממשלה הנוכחית. ''אבל מה קרה בחודשים האחרונים? ברגע שאנחנו התחלנו להגיד 'זה רק בלונים ועפיפונים' הפכנו את זה ללגיטימי. אין דבר כזה. כשסורים ניסו לפגוע במורדים ברמת הגולן והתותח נפל ליד עין זיוון, לא שאלנו אותם אם התכוונו או לא התכוונו. התותח הושמד מיד כי הפרו ריבונות.

"פה מסיבות כאלו ואחרות... רבותי השתגעתם? עכשיו זה לגיטימי עם זה (עפיפונים ובלונים) ואז יהיו רקטות, גם עכשיו החמאס לא שש להסלמה מלאה.

"באירוע האחרון שהם ירו למעלה מ-400 רקטות ולא שילמו מחיר כבד אז אנחנו בבעיה. על עפיפון אתה לא יכול ליירט כל עפיפון, ואם ילדים הפריחו אותו - אתה לא יכול לתקוף, ואם מבוגרים אז תתקוף את המבוגרים, אבל אם לא, אז תגבה מחיר שיבינו שזה לא בכללי המשחק וזה קו אדום, זה לא נעשה'', הוסיף יעלון.