האם נראה 5 מיליון מפגינים ברחובות צרפת?

'האפודים הזוהרים' בצרפת מבטיחים חמישה מיליון מפגינים בדרישה לפיטורי הנשיא מקרון: ''בצרפת רואים בהפגנות מנוף לחילופי שלטון''.

שמעון כהן , י"ז בכסלו תשע"ט

פריז
פריז
צילום: רויטרס

צרפת כמרקחה. תנועת 'האפודים הזוהרים' מוציאה אלפי מפגינים לרחובות במחאה על העלייה הצפויה במחירי הדלק בראשית שנת 2019.

רימוני גז, אלות וזרנוקי מים הם רק חלק מהאמצעים שבהם מנסה משטרת צרפת להשתלט על המפגינים שדורשים את התפטרותו של הנשיא, עמנואל מקרון.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד״ר מאיה גז, מומחית לצרפת מהחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמית הדסה, על המחאה ועל דרישת ההתפטרות ועל הסיכוי להוציא מיליונים לרחובות, כפי שמבטיחים 'האפודים הזוהרים'.

"הצרפתים אלופים בהפגנות וזה עניין היסטורי", פותחת ד"ר גז ומזכירה את מהומות והפגנות מאי 68' כאשר מרד הסטודנטים הוציא לבריקאדות במשך חודש שלם הפגנות והעיר עלתה באש כאשר "לא היה אפילו לא הרוג אחד. נשיא התפטר והלכו לבחירות. כלומר, צרפת היא מדינה שבה הפגנות הפילו והרימו ממשלות ושינו חוקים. זה מה שמנסים לעשות עכשיו".

"מעמד הביניים אומר, כמו בכל פעם, שכל המיסים נופלים עליהם. למה להעלות את מחירי הדלק ואנחנו צריכים לשלם על זה ולכן הנשיא צריך להתפטר, אבל צריך להודות שכל נשיא מעלה מיסים ובכל פעם דורשים את פיטוריו. כרגע אין חלופה למקרון שמעלה מיסים כדי להפוך את צרפת לירוקה יותר, כדי שישתמשו יותר בתחבורה ציבורית".

"כמי שחיה שם בצרפת כעשר שנים אני יכולה לומר שכוח הקניה של הצרפתים הוא מעולה וזה רק הולך ועולה. צרפת היא מדינה לטובת האזרח. מקרון קיבל מדינה עם גרעון של מיליארדים כי האזרח הצרפתי מקבל מהמדינה הרבה מאוד כסף ומדובר בחוקים ישנים שאף אחד לא מעז לשנות אותם מחשש להפגנות ברחובות. מקרון מנסה למזער נזקים", היא אומרת ומזכירה דוגמאות מהפגנות השנים הקודמות.

"אני זוכרת הפגנות שבהן נהגי המשאיות חסמו את הכניסות לפריז. בכל יום נכנסים 12 מיליון איש לפריז וסגירה גרמה לנזק כלכלי עצום כך שראש הממשלה התקפל בתוך שבוע והמפגינים קיבלו את מבוקשם. כרגע יצאו לרחובות 106.301 אלף איש ברחבי צרפת, 8000 מתוכם באזור פריז, רובם בשאנז אליזה".

"המפגינים לא התכוונו שההפגנה תהפוך לאלימה. אם בעבר יצאו לרחוב וסחפו אנשים שהצטרפו לתהלוכה היום הכול קורה במדיה החברתית. בעמוד בפייסבוק של "האפודים הצהובים" התפקדו להפגנה הבאה כבר 10,000 ועוד 52,000 מתכוונים להגיע כאשר היעד הוא חמישה מיליון מפגינים.

''נראה שהתלקח שם קצת העניין האלים כחי בצרפת ההפגנה אמורה להיות חוקית. אין שום מגבלה על הפגנה ושוטרים מגנים על המפגינים. לא מדובר בהפגנה על ענייני דת או תרבות אלא על ענייני כלכלה. שר הפנים אמר שזו הייתה ההתכנסות השנייה שנערכה בשאנז אליזה שלא למטרה חיובית ושוכח שב-68' הפגינו להגנת שארל דה גול ולתמוך בו, כלומר עד כה היו שלושה מקרים של התכנסות כדי לכעוס ולא כדי לחגוג".

כדי להבין את מניעי המפגינים המשלמים בעצמות שבורות מזכירה ד"ר גז: "ב-2015 התקיימה ועידת אקלים בינלאומית והתקבלה החלטה להוריד בשתי מעלות את הטמפרטורה הגלובאלית וצרפת התחייבה לעשות זאת. זו מטרה נעלה וצרפת עושה את זה כבר יותר מעשר שנים כדי להגן על כדור הארץ. צרפת עושה זאת בכמה דרכים, לדוגמא כדי לקרר את הרחובות בקיץ הם שותלים גינה על חזית של בנייני הבטון כך שההולך ברחוב הולך בין בניינים מצופים בצמחיה.

''בקיץ יש חוק שבימים זוגיים רק מכוניות עם מספר רישוי שמסתיים בספרה זוגית יכולות להיכנס לעיר ובימים לא זוגיים המכוניות עם הספרות הלא זוגיות. הם היו הראשונים שהכניסו את מיזמי השאלת האופניים וישנן מכוניות לשימוש בתוך העיר, כלומר הם עושים מאמצים כבר שנים להפיכת צרפת לירוקה יותר. אחת הסנקציות עוברת בארנק. אין מנוס מכך.

''מקרון הוא איש כלכלה, הוא עבד בבנק רוטשילד, הוא רצה בשעתו לפתור את עניין המוסלמים דרך הכלכלה וסירב להתרגש מעניין הפיגועים וחשב שצריך לדבר בסוגיה בהיבט הכלכלי. לדעתי המפגינים מנסים להביא גם הפעם להפלת ממשלה אבל מקרון חזק מדי מכדי לוותר ולעזוב".

זאת על אף אהדה נמוכה של מקרון. "האהדה למקרון נמוכה אבל מעל האהדה שהייתה להולנד. האהדה למקרון דומה לזו של סרקוזי שגם הוא היה כלכלן".

על תחושותיה האישיות במהלך הפגנות הגודשות את רחובות פריז מספרת גז: "כשהיו הפגנות היה מפחיד. לא יצאתי מהבית. יש שם כמות אנשים מבהילה, המון אנשים הולך ברחוב וחוששים להידרס". עם זאת היא מציינת כי ההפגנות אינן מלוות בוונדליזם, "הם לא באים לפגוע בסוחרים ובאזרחי צרפת".

ומה צפוי בסופה של הסאגה הצרפתית הנוכחית? ד"ר גז מעריכה ש"להתקפל הם לא יתקפלו. מקרון לא הגיב עד כה והממשלה דיווחה שכוח הקניה עלה ולכן ש"לא יבלבלו את המוח". להערכתי הם ישיגו את המטרה. הצרפתים מזמן לא קיימו הפגנת כוח אדירה שכזו שנוגעת לחייהם כצרפתים ולא למצב הביטחוני או התרבותי-דתי. הם מנסים לכבוד מחדש את האחווה החופש והשוויון הצרפתיים ולהראות שקולו של האזרח הקטן נשמע".

לזאת מוסיפה ד"ר גז ומעריכה כי "מקרון ימצא פתרון ביניים. אם הוא יגיב אופרטיבית למצב ויציע לשבת ולמצוא פתרון יחד, לדוגמא העלאת מיסים אבל שבעלי משאיות ומי שנהיגה היא המקצוע שלהם יקבלו זכאות כלשהי, יכול להיות שזה יניח את דעתם".