כשסניגור המחבל מקלל את משפחת הנרצח

אב ביה"ד המשמעתי לשעבר בלשכת עורכי הדין (מחוז מרכז) קורא לבירור טענות משפחת קוקיא לקללות שספגו מפרקליט המחבל שרצח את בנם.

שמעון כהן , י"ז בכסלו תשע"ט

אביו של רון קוקיא הי"ד. בועז קוקיא
אביו של רון קוקיא הי"ד. בועז קוקיא
צילום: יוני קמפינסקי

במהלך דין ודברים שהתקיים בבית המשפט בין בני משפחת קוקיא ששכלו את בנם החייל רון קוקיא הי"ד הטיח, כך לטענת בני המשפחה, עורך דינו של המחבל קללות כלפי בני המשפחה. בראיון ליומן ערוץ 7 קובע עו"ד ניר יסלוביץ', לשעבר אב ביה"ד המשמעתי של לשכת עורכי הדין (מחוז מרכז), כי במידה ויתברר כי הדברים המיוחסים לעורך הדין אכן נכונים, יש להוקיע ולגנות התנהגת מבזה שכזו שיש בה לא רק פגיעה בכבוד מקצוע עריכת הדין אלא גם בכבוד המדינה ובמוסדותיה.

"לצערי, כדיין בבית הדין ראיתי לא מעט מקרים שבהם עורכי דין מתבטאים באופן שלא עולה עם כבוד המקצוע. זו תופעה שהולכת יותר שכיחה במחוזותינו", אומר עו"ד יסלוביץ' המדגיש כי המקרה המדובר, אם הוא אכן נכון חמור יותר גם מהנורמה הזו:

"במקרה הנוכחי זה לא היה בלהט הדברים אלא לאחר הדיון, כלומר אי אפשר לטעון שזה היה בעידנא דריתחא, אלא זה לאחר הדיון כך שזה הרבה יותר חמור".

באשר לאופן שבו ניתן וצריך לברר אם אכן הדברים היו או לא, לקראת אפשרות של סנקציה כזו או אחרת, שתוטל על עורך דינו של המחבל, אומר יסלוביץ' כי "כמי שכיהן בתפקיד שיפוטי, שופט צריך לדרוש ממצאי מהימנות ויתכן שהסנגור יכחיש והמשפחה תתעמת מולו, ויתכן שעוד אנשים ראו אותו ושמעו אותו ואולי יהיה כאן חיזוק חיצוני. מעבר לכך, גם במקרה של מילה נגד מילה יש כלים שיפוטיים להכריע".

"אסור לקבל תופעה שכזו שיש בה כדי לפגוע במקצוע ובמוסדות השלטוניים. קורה שעורך דין מרים את הקול או מעט חורג מהמנעד של האסור והמותר, אבל כשיש חריגה קיצונית כזו, אם אכן כך היה, אסור לנו לשבת בחיבוק ידיים. זה בדיוק המקום שעל ועדת האתיקה לומר את דברה באופן מאוד צלול".

על הכלים שנתונים בידיה של הוועדה אומר עו"ד יסלוביץ' כי "כשמקבלים תיק שמסתיים בנזיפה מבינים שמדובר באדם שאינו שה תמים, אלא באדם בעל עבר של עבירות שכאלה ובנסיבות כאלה הלשכה יכולה לטעון שמדובר ב"שור נגח" וכאשר הלשכה הרימה לו כרטיס צהוב והוא לא נשמר, ניתן להחמיר אתו את הדין".

במקרים קיצוניים ניתן להגיע גם לעונש של השעיה", אומר יסלוביץ' המציין כי חומרת העונש והיקפו תלויה בהתנהלות עורך הדין בפני לשכת עורכי הדין, אם הוא מצא לנכון להתנצל אם לאו. עוד הוא מעיר כי יתכן שהסניגור טוען במקרים מסוימים שהדברים נאמרו כמענה לקינטור מצד הצד שכנגד, והדברים צריכים להיבדק.

"הלשכה יכולה להחליט על השעייה מהופעה בבית משפט או לקבוע שההשעיה היא מעבודה כעורך דין. יש קשת רחבה של אפשרויות שהרכב שיפוטי בלשכה יכול להכריע בה", אומר יסלוביץ' ומציין כי במידה ועורך דין מושעה מיכולתו לכהן כפרקליט, לקוחותיו צריכים לדאוג למצוא לעצמם חלופה, כך שמהלך שכזה מהווה עבורו מכה משמעותית.