חוק הגיוס קורע את ארה"ב החרדית

המיינסטרים החסידי מצדד בעמדת ההנהגה בישראל המתחבטת כיצד לנהוג בחוק המוצע. הרב קוטלר המזוהה עם 'הפלג' והאדמו"ר מסאטמר תקפו אותו.

מיכל לוי , י"ז בכסלו תשע"ט

הצבעה בכנסת על חוק הגיוס
הצבעה בכנסת על חוק הגיוס
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

חילוקי הדעות הפנים-חרדיים בישראל סביב חוק הגיוס מחלחלים גם ליהדות החרדית בארה"ב.

במהלך ימי עיון שמקיימת אגודת ישראל בארה"ב, הבהיר האדמו"ר מנובומינסק בנאום תקיף כי יש ללכד את השורות ולא לתת לחילוקי הדעות הקיימים בישראל סביב חוק הגיוס לחלחל ליהדות ארה"ב.

בדבריו הסביר כי המתנגדים לחוק - מסרבים לקבל מרותם של רוב ההנהגה בישראל. "הוזכר כאן שיש חילוקי דעות בארץ בנושא חוק הגיוס וצריך לתת לכל אחד לנקוט כפי ראות עיניו ואין לנו לחייב שום אדם לסבור כדעה מסוימת. אך דומה לי שאין זו הנקודה כאן.

''הנקודה היא שאין זה שאלה של חוק הגיוס, אלא יש כאן נידון על הנהגה. יש הנהגה שרוב מניין ובניין של כלל ישראל בארץ ישראל קיבלו עליהם את מרותו של מרן הגראי"ל שטיינמן זיע"א בחייו''.

לדבריו, "יש דרך של הנהגת הציבור. אסור לתת לחילוקי דעות אלו לבוא כאן לאמריקה. אנו פשוט לא יכולים לתת לזה לקרות".

לפניו נאם ראשי ישיבת לייקווד הרב קוטלר המזוהה עם הנהגת 'הפלג הירושלמי' בישראל ותקף בחריפות את חוק הגיוס כשטען כי מדובר ב"גזירת שמד", כלשונו.

גם האדמו"ר מסאטמר תקף בחריפות את החוק בנאום לחסידיו. "החוק החדש הוא נורא ואיום, חוק שמד על חלק גדול מבחורי הישיבות ואברכי הכוללים וחייבים לשבת בכובד ראש ולטכס עצה יחד איך להלחם נגד החוק הזה והקב"ה יעזור שנוכל לאחד את כל כלל ישראל יחד ובכוחות מאוחדים יעזור הקב"ה שנוכל להלחם ולנצח הגזירה הנוראה והקב"ה יהיה בעזרינו שנצליח".