דעה
נתניהו שכח מה זה להיות ימני

רה"מ פוגע בהרתעה הישראלית, לא בונה ביו"ש ולא מגרש מסתננים כי אין עליו כל איום. מצביעי הימין צריכים לזכור זאת בבחירות הקרובות.

חיים לב , י"ט בכסלו תשע"ט

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התנהלות ראש הממשלה נתניהו בימים האחרונים מלמדת שמבחינתו, למרות הטלטלות האחרונות, הכנסת כמנהגה נוהגת ופוליטיקת התככנות היתה ונשארה עוברת לסוחר.

כי אחרת אי אפשר להסביר כיצד הוא מוכן להפיל את ההבנות מול השר לשעבר אביגדור ליברמן סביב התמיכה בחוק נאמנות בתרבות, בחוק היועמ"שים וסביב החוקים המרעים את תנאי המחבלים רק בשל התכחשות סביב חוק פרסונלי אחד העונה לשם 'חוק גדעון סער' ובשל חלום בלהות לא ברור אחד.

בממלכת הקיסרות של נתניהו המספרים הם רק המלצה. עובדה: 61 ו-66 מנפיקים את אותה תוצאה. למרות המהמורות והמכשלות הרבות המוערמות על הקואליציה המבקשת לקדם חוקים לטובת אג'נדת הימין, נתניהו בוחר להמשיך בפוליטיקת הדחיינות, למתוח את החבל עד קצה היכולת ולקוות שהוא יצליח לעצור בזמן בטרם העסק יתפרק לו בין הידיים.

המשחקים שהוא מנהל מול ליברמן ועל ראשם של מצביעי הימין הם רק הדוגמית הקטנה לסיפור הגדול יותר. אל תשלו את עצמכם. אין שום תסריט שבו נתניהו משנה מסיגו, משנתו, התנהלותו בזירה הביטחונית. עם שוך אבק הכוכבים סביב נאום ההפחדה על מצבנו הביטחוני המיוחד, שר הביטחון נתניהו חזר לקונכייתו כדי להמשיך לנהל את מגעי ההסדרה מול חמאס.

אפשר להתווכח האם 'מר ביטחון' צודק בהתנהלותו המאופקת, אפשר להתדיין ארוכות מהי מדיניות הביטחון הנכונה לישראל, אולם כל הירקות הללו טובים לדיוני בוקר על אספרסו כפול וקרואסון גבינה. מדיניות הביטחון של ישראל היתה ותישאר זהה כפי שהיתה לפני חודש וחודשיים: ללא ההרתעה הישראלית, ללא יד הברזל הצה"לית.

נתניהו מתנהג כך משום שהוא יודע שאין סביבו שום איום מימין. הוא יודע שכל רעשי הרקע שמשמיעים סיעות הלוויין מימין אינם מחזיקים מים. השבועיים האחרונים לימדו ששרי הבית היהודי מסתובבים עם אקדח נטול כדורים. נכון, אין שום היתכנות שהבית היהודי יפיל את ממשלת ימין; אין שום היתכנות שהבית היהודי לא יסייע להקמת ממשלת הימין הבאה. אז למה להתאמץ.

התרחיש היחיד שבו נתניהו משנה את מדיניות ההכלה ויוצר מחדש את ההרתעה הישראלית על גבולות ישראל עשוי לראות אור רק לאחר שנתניהו יגלה את נדידת קולות הימין ימינה ממנו, למפלגת הבית היהודי. ביום שמפלגת הבית היהודי תהפוך למפלגה דו-ספרתית בועטת וחזקה נתניהו יחשב מסלול מחדש.

בבחירות הקודמות הקימו מצביעי הימין ספינה לתפארת בת 30 מנדטים אך זנחו את עוגניה. ספינת נתניהו יצאה להפלגה ושכחה מהיכן באה ולאן היא אמורה ללכת. כדי שמצביעי הימין יקבלו את התמורה הראויה להצבעתם בקלפי בבחירות הבאות - עליהם לחזק את העוגנים של נתניהו. לחזק את הבית היהודי-לאומי של מצביעי הימין.