הרב אלי בן דהן:
"אם אני ויתרתי על שיריון, גם הם יכולים"

סגן שר הביטחון מגיב לדרישת האיחוד הלאומי לקבל שיריון בכל שלושה מקומות. "לא נסכים לשיריון של יותר משני מקומות בעשירייה הראשונה"

חזקי ברוך , י"ט בכסלו תשע"ט

הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהן
צילום: מירי צחי

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן מתייחס לראשונה למשבר בין מפלגת הבית היהודי למפלגת תקומה-האיחוד הלאומי.

כזכור, בתקומה דורשים במסגרת המשא ומתן המתנהל בין שתי המפלגות – שיריון אחד בכל שלושה מקומות, חופש הצבעה בענייני דת ומדינה וחברות של יו"ר המפלגה בהנהלת ראשי הקואליציה.

"לפני 4 שנים ויתרתי על שיריון באיחוד הלאומי והתמודדתי בפריימריז במפלגת הבית היהודי, והציבור גמל לי על החלטה זו וקיבלתי מקום גבוה מאוד בפריימריז", מזכיר בן דהן. ''אני באמת לא מצליח להבין, מדוע חברי תקומה שגם אם נחפש היטב לא נמצא שום הבדל בין האידאולוגיה שלנו לאידאולוגיה שלהם – לא מוכנים להעמיד את עצמם לבחירת ציבור המתפקדים''.

הרב בן דהן מספר כי לפני יותר משנה הונחה הצעה לאיחוד מלא עם מפלגת האיחוד הלאומי, ''הצעה שלמרות ההסתייגות האישית שלי בנוגע לשריונים כפי שהזכרתי מקודם – כללה גם שני שריונים בעשירייה הראשונה ושימור המצב הקיים היום.

''עד לרגע זה תקומה 'מרחו' את תשובתם בנוגע להצעה שלנו, ולפתע אנו שומעים על דרישות חדשות שצצו להן. באופן אישי איני רואה בעין יפה את הניסיונות של תקומה להעלות דרישות חדשות שמעולם לא דובר עליהן במסגרת המשא ומתן שהתקיים בין המפלגות".

הדרישה לקבל חופש הצבעה בענייני דת ומדינה מקוממת את סגן שר הביטחון, "יש כאן ניסיון לייצר מצג שווא בו – הם הצדיקים והבית היהודי לא. בכל מה שקשור לענייני דת ומדינה מתקיים שיח בין חברי הכנסת ופעמים רבות חברי הכנסת של תקומה באים להתייעץ איתי בנושאים אלו כמי שמוביל ומרכז את נושא זה בבית היהודי ומקשר בין רבני הציונות הדתית לבין סיעת הבית היהודי כולה".

בנוגע לאיומי "האיחוד הלאומי" להתמודד בנפרד אמר בן דהן "שמעתי כל מיני אמירות שתקומה יכולים לרוץ לבד ויכולים להביא חמישה מנדטים, למרות שאני נגד פיצול בקרב הציונות הדתית על כל גווניה – אם הם חושבים שזה המצב - שיתמודדו לבד, אני מאחל להם הצלחה כי בכך הם יפצלו את גוש הימין".

"דלתנו פתוחה וידנו מושטת להסכם, אבל, לא בכל מחיר ובודאי שלא נסכים לשיריון של יותר משני מקומות בעשירייה הראשונה", הבהיר הרב בן דהן.