נתניהו מתעקש על 'חוק סער'

ראש הממשלה מנסה לקדם את החוק שיחייב את הנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על יו"ר מפלגה.

רעות הדר , י"ט בכסלו תשע"ט

נתניהו
נתניהו
צילום: Miriam Alster/FLASH90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) להגיב מחדש את "חוק סער" בתקווה לקבל כעת את תמיכת שר האוצר משה כחלון.

החוק מחייב את נשיא המדינה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על יו"ר מפלגה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי בחוק כיום "ישנה לקונה אשר עלולה להביא למצב אבסורדי בו מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על חבר כנסת שאינו ראש מפלגה ואשר לא היה כלל מועמד לראשות הממשלה במהלך הבחירות".

''הצעת חוק זו נועדה ליצור ודאות בהליך הטלת התפקיד להרכיב את הממשלה באופן שיבטיח כי רצון הציבור יבוא לידי ביטוי בצורה המיטבית על ידי כך שהתפקיד יוטל על ראש מפלגה", נכתב.

"חוק סער" נולד על רקע טענות של מקורבים לנתניהו לפיהן שר החינוך לשעבר גדעון סער יזם מהלך להדחת נתניהו לאחר הבחירות ושכנוע הנשיא ריבלין להטיל את הרכבת הממשלה עליו.

לטענות הללו הצטרף גם נתניהו, אשר במסיבת יום ההולדת שנערכה לו לאחרונה אמר "זה כמה שבועות שאני יודע ששר לשעבר בליכוד מדבר עם גורמים בקואליציה ורקח איזה תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה, בניגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה".

"אני מסתובב בארץ יחד אתכם ואני רואה את התמיכה האדירה בנו: בי, ברעייתי, תמיכה שאני לא זוכר כמותה מאז שנכנסתי לפוליטיקה. ולכן מלכתחילה זה נועד לכישלון כי הציבור לא נותן לדבר כזה לקרות. אבל זה כן חשף פרצה בחוק ואנחנו נחשוב מה לעשות עם זה", הוסיף ראש הממשלה.