פסיקה היסטורית; בגוש עציון מברכים

שופטי בג''ץ דחו עתירה פלסטינית בנוגע ל-522 דונם בגוש עציון. המשמעות: אפשרות לבניית מאות יחידות דיור בקיבוץ ראש צורים.

ערוץ 7 , כ' בכסלו תשע"ט

שלמה נאמן
שלמה נאמן
צילום: גרשון אלינסון

בג''ץ פסק כי קק"ל באמצעות חברת הבת שלה הימנותא היא הבעלים של 522 דונמים בגוש עציון. הפסיקה שמה סוף להליך משפטי שנמשך יותר מ־22 שנה.

השופטים פוגלמן, מזוז וברון דחו ערעור שהגישו פלסטינים על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים, שקבע גם הוא כי קק"ל היא הבעלים של הקרקע. כעת יוכל קיבוץ ראש צורים לבצע שינוי ייעוד ולבנות מאות יחידות דיור חדשות.

על פי הדיווח בעיתון "ישראל היום", מדובר ב־522 דונם בגוש עציון שעליהם הוקם בין היתר קיבוץ ראש צורים ונמצאים גם משרדי המועצה האזורית גוש עציון. הקרקעות נרכשו על ידי הימנותא בשנת 1944 ממשפחת מורקוס הנוצרית, שהיגרה לדרום אמריקה.

לאחר נפילת גוש עציון ב־1948 ננטש האזור ופלסטינים השתלטו על השטח. ב־1969 הוקם הקיבוץ מחדש. הימנותא ביקשה אז לרשום את הקרקע על שמה, אך פלסטינים מהכפר הסמוך טענו לבעלות על הקרקע.

בית המשפט המחוזי קבע בשנת 2016 כי המסמכים שהציגו הפלסטינים להוכחת בעלותם על הקרקע הם מזויפים ופסק כי הקרקע שייכת לחברת הימנותא. הפלסטינים הגישו ערעור לבג''ץ באמצעות עורך דין מטעם הרשות הפלסטינית, שכאמור נדחה השבוע בבית המשפט העליון.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר כי "משימת הרחבת הקרקעות של גוש עציון היא משימה לאומית. פסיקת בית המשפט העליון משרה בנו אופטימיות שעמדתו של בית המשפט תבוא גם לטובת היהודים ואדמות היהודים ביו"ש ולא תהיה אוטומטית לטובת טענות הגזל של הפולשים הערבים".