למה הדיינים החדשים לא מתחילים לעבוד?

לפני כחודש וחצי הושבעו 24 דיינים לבתי הדין הרבניים, אך מאז רבים מהם כלל לא שובצו להרכבים בעקבות עימות בין הרב לאו לשר דרעי.

ערוץ 7 , כ"א בכסלו תשע"ט

השבעת הדיינים בבית הנשיא
השבעת הדיינים בבית הנשיא
צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

עשרים וארבעה דיינים חדשים הושבעו לפני כחודש וחצי בטקס חגיגי בבית הנשיא בירושלים, ואמורים היו להיכנס באופן מיידי לפעילות מלאה, למלא תקנים ולהקל על העומס הכבד בבתי הדין.

אולם, הבוקר (חמישי) דווח בגלי צה"ל כי חלק ניכר מהדיינים החדשים טרם שובץ להרכבים ולמעשה יושב בדיונים בהרכבים קיימים כצופה.

הסיבה למצב שנוצר היא עימות בין נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב דוד לאו לבין מנכ"ל בתי הדין הרבניים הרב דוד מלכה והשר אריה דרעי המשמש כממלא מקומו של שר הדתות דוד אזולאי ז"ל שהלך לעולמו.

עם השבעתם של הדיינים החדשים סיימו בבתי הדין להכין את התכנית לשיבוצם, אולם פטירת שר הדתות אזולאי טרפה את הקלפים.

השר דרעי שמילא את מקומו הורה למנכ"ל בתי הדין שלא לאשר את השיבוצים עד להשגת הסכמות על שיבוץ כל הדיינים במערכת, ובינתיים שובצו כל הדיינים החדשים בשיבוצים זמניים שחלקם, כאמור, חסרי משמעות.

הרב לאו הכחיש את הפרטים ומסר בתגובה: "בשיבוץ הזמני דאג הרב הראשי להשלים את החסר בהרכבי בית הדין כך שההרכבים כעת עובדים במלואם. בשלב הבא ולאחר בחינת השתלבותם, ישובצו הדיינים בשיבוץ קבוע".

מהשר דרעי נמסר בתגובה: "הסמכות בדבר שיבוצם של הדיינים בבתי הדין השונים ברחבי הארץ, עד לתקופה של חצי שנה, מסורה בידי נשיא בית הדין הגדול בלבד ובסמכות שהואצלה למנכ"ל בתי הדין. השר דרעי מוקיר ומכבד תלמידי חכמים והטענה בדבר מחלוקת מצידו אינה נכונה".

בהנהלת בתי הדין אישרו את העובדה שחלק מהדיינים החדשים יושבים בהרכבים מלאים אך טענו כי הדיינים החדשים צריכים לצבור ניסיון. "העובדה שבפרק זמן קצר ומסוים הדיינים צופים בדיינים אחרים כדי לראות כיצד העבודה מתנהלת לפני שהם נזרקים למים היא דבר לגיטימי ומתבקש".