הרמטכ"ל מעכב דרגה לקצין שהרג מחבל

איזנקוט החליט על עיכוב קידומו של אל"מ ישראל שומר לדרגת תת-אלוף, מאחר שהרג פלסטיני בן 17 שיידה לעברו אבנים.

ערוץ 7 , כ"א בכסלו תשע"ט

אל"מ ישראל שומר
אל"מ ישראל שומר
צילום: דו"צ

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט החליט על עיכוב קידומו של אל"מ ישראל שומר לדרגת תת-אלוף, מאחר שהרג בשנת 2015 פלסטיני שיידה עליו אבנים.

על פי הדיווח של רועי שרון ב"כאן 11", הקצין ייאלץ לבצע תפקיד נוסף לפני שיוכל להתמודד על תפקיד תת אלוף.

אל''מ שומר משמש כיום כקצין אג"ם של פיקוד הדרום. בעת שכיהן כמפקד החטיבה המרחבית בנימין הותקף רכבו באבנים על ידי פלסטינים סמוך לכפר א-ראם. אל''מ שומר יצא מרכבו וירה למוות באחד התוקפים.

המשטרה הצבאית פתחה בחקירת התקרית אולם הפרקליט הצבאי הראשי החליט לסגור את תיק החקירה בעניינו.

כאמור, בעקבות האירוע, הרמטכ''ל איזנקוט החליט כי אל''מ שומר שיחל בשנת 2019 בתפקיד מח"ט הנחל, ימלא תפקיד נוסף בדרג אל"ם לאחר תפקידו זה, בטרם תישקל אפשרות קידומו לדרגת תא"ל.

ההחלטה התקבלה בעקבות פנייה של האגודה לזכויות האזרח לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה להגיש כתב אישום נגד שומר בגין הריגה. בעקבות הפנייה הורה הרמטכ"ל - שרואה בשומר קצין מצטיין - על עיכוב בקידומו של אל''מ שומר. כאמור, בחודשים הקרובים הוא יחל לפקד על חטיבת הנח״ל.

מדובר צה''ל נמסר כי ''ההחלטה התקבלה לאחר שהרמטכ"ל בחן במישור הפיקודי את השלכותיו של אירוע מבצעי שאירע בשנת 2015, במהלכו הקצין ירה בנער פלסטיני שידה סלע מטווח קצר על רכבו. הנער נהרג מהירי.

''בעיניינו של אל"ם שומר נפתחה חקירת מצ"ח. בחקירה עלה כי הקצין פעל במסגרת אירוע מבצעי מובהק, אך נפל כשל מקצועי בהתנהלותו.

"הפרקליט הצבאי הראשי החליט באפריל 2016 על סגירת תיק החקירה ללא נקיטת צעדים משפטיים. בד בבד, העביר את ממצאי החקירה לרמטכ"ל על מנת שיבחן אותם במישור הפיקודי''.

בהודעת דובר צה''ל נאמר עוד כי ''אל"ם שומר הוא קצין לוחם, ששירת בהצלחה במגוון תפקידים בליבת הפעילות המבצעית של צה"ל, וכאמור ימונה לתפקיד מח"ט הנח"ל בשנה הקרובה''.