החשוד בביצוע הלינץ' בילדים יישאר במעצר עד תום ההליכים

בית המשפט הצבאי קיבל את ערעור הפרקליטות הצבאית נגד בקשתו של אחד ממבצעי הלינץ' בקוצרא לשחררו בערבות ופסק להשאירו במעצר.

ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ט

זירת האירוע בקוצרא
זירת האירוע בקוצרא
צילום: אישי חזני, סטודיו מרקם

בית המשפט הצבאי קיבל השבוע (שני) את דעת הפרקליטות הצבאית שהגישה ערעור נגד בקשתו של אברהים ואדי לשחרור בערבות, ופסק כי ישאר במעצר עד תום ההליכים.

ואדי חשוד כי היה אחד הבולטים בין תוקפי הילדים בלינץ' שהתרחש סמוך לכפר קוצרא לפני כשנה, ומאז נמצא במעצר. הפרקליטות הצבאית התנגדה הן לבקשת השחרור בערבות של ואדי והן לגובה הערבות שביקש, 50 אלף ש''ח.

נזכיר כי הלינץ' התרחש לפני כשנה, עת קבוצה של 22 ילדים ושני מבוגרים יצאו לטיול בר מצווה בין הישובים מגדלים וקידה. כשהגיעו סמוך לכפר קוצרא החלו עשרות פלסטינים לידות לעברם אבנים ולצעוק 'איטבח אל יהוד', ומלווי הקבוצה הכניסו את הילדים למערה, מתוך כוונה להגן עליהם. אחד המלווים נשאר עם הילדים במערה בעוד השני יצא לאבטח מבחוץ.

הפורעים הגיעו סמוך למערה והחלו לידות לתוכה אבנים, תוך שהם מתעלמים מקריאות המלווה כי מדובר בילדים. הפורעים נכנסו לתוך המערה, חטפו את אקדחו של המלווה, החלו להשליך על הילדים אבנים וסלעים, להכותם באלות, לרסס גז פלפל לתוך חלל המערה ועוד. באיומי האקדח הגנוב שדדו הפורעים את תיקי הילדים, כולל הציוד שהיה בתוכם.

אחד הפורעים הבולטים בלינץ' היה אברהים ואדי, אשר לפי החשד נכנס עם ההמון למערה, תקף באלות את המלווה המבוגר בעת שהגן על הילדים. המלווה הגן על עצמו בעזרת זרועותיו ובכך ניצל ממכה קטלנית בראשו. כאמור, בית המשפט קיבל את ערעור הפרקליטות על בקשתו של ואדי להשתחרר בערבות, ופסק כי עליו להישאר במעצר עד תום ההליכים.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו שמייצג את קבוצת המטיילים כנפגעי עבירה מסר "ארגון חוננו מלווה את נפגעי הלינץ' בקוצרא וחותר לכך שיינתן ביטוי מלא בהליך, הן לחומרת המעשים שביצעו הפורעים, והן לנזק שנגרם למטיילים התמימים. אנו לא מתכוונים להשאיר את הזירה המשפטית למעורבות של הסנגורים של הפורעים וארגוני שמאל, שפוקדים מזה שנים את בית המשפט הצבאי מדי יום ביומו".