"הטכנולוגיה היא פלטפורמה לשליחות"

הכשרת סייבר, הנדסת תוכנה, רובוטיקה ופיתוח מוצר בתלת מימד הן רק חלק מתוכניות הלימוד אותן לומדים תלמידי ישיבת תמ"ר ברמת הגולן.

ישיבת תמ''ר , כ"ג בכסלו תשע"ט

ישיבת תמר
ישיבת תמר
צילום: יח"צ

לפני כשש שנים הוקמה הישיבה התיכונית טכנולוגית היוקרתית תמ"ר במושב נטור ברמת הגולן, סמוך לחיספין ורמת מגשימים.

בתחילה הוקמה הישיבה כתיכון דתי שהכשיר תלמידים לתפקידים טכניים של חיל האוויר, אולם לפני כשלוש שנים הייעוד החינוכי השתנה ובהדרגה הפכה הישיבה למובילה בתחום הטכנולוגי עם מסלולים אטרקטיביים ומובילים הכוללים הנדסת תוכנה, רובוטיקה ומחשבים, פיתוח וייצור מוצרים בטכנולוגית תלת מימד, מסלול הסייבר שהינו חלק מתכנית הסייבר הלאומית "מגשימים", ומסלולים נוספים המתקיימים לצד לימודי קודש הנלמדים מדי יום עד שעות הבוקר המאוחרות.

קמפוס הישיבה המרשים צופה אל מרחבי הגולן והכנרת וכולל חדרים מרווחים, כיתות ומעבדות מתקדמות. לנוחות התלמידים מגרשי ספורט, מועדון וחדר כושר חדשני.

בישיבה לומדים כ-130 תלמידים בכיתות ט'-י"ב המגיעים מכל רחבי הארץ, מצפון רמת הגולן ועד דרום הר חברון. הישיבה התיכונית טכנולוגית תמ"ר מבית רוח הגולן מכוונת להכשיר דור חדש של אנשי תורה ומדע המשלבים מצוינות בכל התחומים.

תלמידי הישיבה עורכים פרויקטים משותפים של יזמות בין תלמידי המגמות השונות במטרה להגיע למוצר מוגמר ומשתתפים במגוון תחרויות רשמיות של פיתוח רעיונות, יצירתיות ויזמות צעירה.

תלמיד שכבה י"א בישיבה, נהוראי מלכא מפרדס חנה, מספר: "כשחיפשתי בכיתה ח' ישיבה, ראיתי את מגמות הלימוד המעניינות, והתחברתי במיוחד למגמת פיתוח מוצר בה אני נמצא כיום", הוא מסביר בחיוך. "תמיד אהבתי את החשיבה היצירתית ואת עולם הפטנטים, כך שהמגמה מאוד דיברה אליי. השנה עבדתי על פיתוח מוצר של אוגדן דפים אוניברסלי שיש בו פטנט שאני המצאתי. המוצר משתתף השנה בתחרות הסטארט אפ לנוער, ואני מרגיש שהישיבה מאפשרת לי להביא את הכישרונות שלי לידי ביטוי. בישיבה יש אווירה מיוחדת שכוללת לימודי קודש ואמונה לצד לימודים טכנולוגיים חדשניים. השילוב בין השקט של הגולן והנוף הנשקף מהחלונות מעניק השראה, ומאפשר לפתוח את הראש ולחשוב".

מעבר למצוינות הלימודית, מתקיימת בישיבה פעילות חברתית עשירה, תוססת ומעניינת. שבתות הישיבה חווייתיות ומלאות בתוכן, התלמידים יוצאים לטיולים מאתגרים ברחבי הגולן ובשאר חלקי הארץ. בכל הפעילויות ניתן דגש משמעותי על היוזמה האישית של התלמידים ועל השתתפותם בתכנון ובארגון.

"אנחנו רואים עצמנו כבני תורה ויהודים מאמינים, ואנחנו גורסים שהטכנולוגיה היא פלטפורמה לשליחות", מציין ראש הישיבה הרב ירון בן-חיים, איש חינוך ותיק וקצין מודיעין במילואים. "במציאות הנוכחית הטכנולוגיה נמצאת כמעט בכל דבר בו אנו עוסקים, ולכן אנחנו מאמינים שאנחנו צריכים להיות שם ולהוביל. יש לנו שני דגלים מרכזיים: הראשון הוא היכולת לתת לתלמיד את הכלים המתאימים להתמודד במציאות משתנה. לא תמיד בחור ישיבה יודע למצות את היכולות שלו ואנחנו מעניקים לו את הכלים להתמודד ולהצליח. והדגל השני, השאיפה למצוינות בכל דבר שנעשה".

מנכ"ל עמותת רוח הגולן גבריאל חמו: "באמצעות השילוב האופטימלי בין מקצוענות פדגוגית, מצוינות לימודית, לימודי קודש מעמיקים ונוף עוצר נשימה, אנו מגדלים דור מצוין של אנשים שלוקחים אחריות על עצמם ועל הקהילה שסביבם ושואפים להיות מובילים ומשפיעים בחברה הישראלית".

ביום רביעי, ד' בטבת (12/12) ייערך יום חשיפה בישיבה לכל המעוניין להתחיל את תהליך הקבלה לישיבה.