המגרשים שיועדו לחיילים הדרוזים פונו מפולשים

בעקבות תלונה ששיגרה תנועת 'רגבים' לרשות מקרקעי ישראל פונו מגרשים בעיר שפרעם המיועדים לחיילים משוחררים במגזר הדרוזי.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תשע"ט

אחד המגרשים שפונו
אחד המגרשים שפונו
צילום: תנועת רגבים

תלונה של תנועת רגבים לרשות מקרקעי ישראל, הובילה לפינוי פולשים שהשתלטו במשך שנים ארוכות על מגרשים בעיר שפרעם המיועדים לחיילים משוחררים במגזר הדרוזי.

מגרשים אלו נמצאים בבעלות רשות מקרקעי ישראל וממוקמים בתוך שכונה ברובע הדרוזי בשפרעם. המגרשים פותחו לפני שנים רבות אך לא שווקו, מאחר ושכנים מהרובע המוסלמי שנמצא מעבר לכביש השתלטו על המגרשים והציבו בהם חומרי בניה וציוד פרטי.

חבר הכנסת אכרם חסון (כולנו) פנה בעבר לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בעניין מגרשים אלו, אך הפניה לא הניבה תוצאות ממשיות.

בשנה האחרונה, במסגרת הופעת אנשי רגבים בדיוני וועדות הכנסת בענייני תכנון ובניה, יצרו נציגים מהציבור הדרוזי קשר עם אנשי רגבים וביקשו את עזרתם בהסרת חסמים שונים.

"בשעה שיש מצוקת דיור לחיילים משוחררים בציבור הדרוזי, נחשפנו למציאות בה קיימים מגרשים פנויים וריקים בתוך העיר המיועדים לבוגרי צבא, עליהם השתלטו גורמים אחרים בחוסר צדק", אומר חזי אייל, רכז הפעילות של תנועת רגבים בצפון.

עורך הדין בועז ארזי מתנועת רגבים שיגר תלונה לרשות מקרקעי ישראל בה צוין, כי חרף העובדה שננקטו הליכים שיפוטיים כנגד הפולשים וכי ניתן פסק דין לפינוי, חלף זמן ממושך אך המגרשים טרם פונו. במכתב דרש ארזי כי רמ"י תפנה את המגרשים שנתפסו שלא כדין כדי שניתן יהיה להוציא אותם למכרז.

בעקבות הפניה השיבה רשות מקרקעי ישראל, כי פינתה לאחרונה את המגרשים, ואלו צפויים לצאת למכרז בקרוב.

"בחודשים האחרונים נפגשנו וסיירנו מספר פעמים עם פארג' חנאפס, סגן ראש עיריית שפרעם, ולמדנו ממנו על הבעיות השונות", מציין אייל. "במקרה המדובר, לא רק שמדובר בעבריינות חמורה, אלא עלתה פה גם פגיעה מתמשכת בחיילים הדרוזים. אני שמח שהפניה שלנו הניבה תוצאות מעשיות וחיוביות".