לידה מפנקת בהדסה הר הצופים: "המתנה הכי גדולה שיולדת יכולה לקבל"

כתב ערוץ 7 ביקר בחדרי הלידה החדשים של הדסה הר הצופים. המיילדת הראשית: ''החזון הוא לאפשר לכל יולדת את הלידה שחלמה עליה''.

חזקי ברוך , כ"ד בכסלו תשע"ט

חדר לידה מהמתקדם בישראל
חדר לידה מהמתקדם בישראל
צילום: חזקי ברוך

לראשונה מזה עשרות שנים מתחדש בית החולים הדסה הר הצופים עם מערך חדרי לידה הכולל 10 חדרים מפנקים, חדישים ומצוידים במיטב המכשור ואביזרי הנוחות ליולדת.

החדרים החדשים עוצבו בצבעים רכים ומרגיעים, בשמירה על חלל מרווח ומשרה חמימות ובמטרה ליצור אוירה ייחודית המזכירה שהייה בספא או מלון.

בניית המערך החדש והשקתו בשבוע הבא היא בבחינת צעד ראשון מני רבים המתוכננים בפיתוח וקידום בית החולים בהר הצופים, הנותן מענה לנתח אוכלוסייה נרחב ממרכז וצפון העיר, יישובי בנימין, העיר מעלה אדומים, וכן לציבור המגיע מיישובי ים המלח, יישובי הבקעה וערד.
המערך החדש מרשים כבר מהכניסה אליו. את פני המגיעים מקדמת יחידת מיון יולדות מרווחת ומסבירת פנים, חדר משפחות ומלווים, עמדות המתנה ואף אזור לחנויות לטובת המבקרים.

מיד לאחר אלו, נגלים הדובדבנים שבקצפת: חדרי הלידה הגדולים פי ארבעה מאלו המוכרים בבתי חולים, כך שהנוחות הינה מקסימלית הן עבור היולדת - למשל בעת הליכה בחדר, כריעה או שימוש בכדור פיזיו, והן עבור המיילדת ושאר אנשי הצוות והמלווים הנוכחים בחדר בעת הלידה.

מכל חדר יש יציאה לפטיו פרטי, המקושט בצמחייה ובפרקט ומשרה אווירת נינוחות והירגעות באופן פרטי ואישי עבור בני הזוג.

בכל חדר לידה קיימת יחידת מקלחת ושירותים פרטית ובחלק מן החדרים גם אמבטיה פינתית מפנקת להפחתת כאב והירגעות במהלך הצירים וכמובן לליווי בלידה טבעית.

אלישבע לוין, המיילדת הראשית של חדרי הלידה החדשים, לא מסתירה את התרגשותה: ״במשך שנים אנו המיילדות מעניקות חוויית לידה ברגישות רבה ובמתן מעטפת ליולדות שלנו. בצוות שלנו מיילדות שכבר יילדו כמה דורות, ואנו מכירות נשים רבות ששבות וחוזרות, לא מוכנות לוותר על החוויה אצלנו. החזון הוא לאפשר לכל יולדת את הלידה שחלמה עליה, מתוך הבנה כי עוצמת החוויה מלווה את האישה כל חייה. כעת התחדשנו בחדר לידה מקסים, שאף יעצים את אותה חוויה עבור כל אישה באשר היא״.
ד"ר תמר אלרם, מנהלת בית החולים הדסה הר הצופים: "בתור מומחית ברפואת נשים, העובדת רבות מול נשים ומטפלת בהן במרפאות, אני מרגישה שחנוכת חדרי הלידה היא עשיית היסטוריה, לא פחות מכך, והיא המתנה הכי גדולה שאישה המגיעה ללדת יכולה לקבל.

''הצוותים הנהדרים שלנו במערך המיילדותי הם מי שגורמים ליולדות שלנו לבחור בהר הצופים, לחזור שוב ושוב ולעבור חוויה מכוננת. כעת, הם יזכו ליילד חיים חדשים במקום הכי מפנק ומיוחד בארץ, תחת תנאים מקסימליים וסטנדרטים גבוהים. החוייה תהיה רק מעצימה יותר עבור היולדות.

''מרגישים את ההתחדשות ואת העשייה, אני גאה ומודה לכל הרבים שעסקו במלאכה בבית החולים יומם וליל וקידמו את פרוייקט חדרי הלידה החדשים. נדמה שאין יחידה או מחלקה שאינן שותפות לרגע המרגש הזה. הדסה כבר עם הפנים לפתיחת שירותים חדשים נוספים בהר הצופים בחודשים הקרובים וכן לקראת הרחבה משמעותית של הקמפוס בשנים הקרובות", סיפרה ד"ר אלרם.

״החזון אותו בנתה קודמתי בתפקיד, ד״ר אסנת לבציון-קורח, יחד עם מנכ״ל הדסה, פרופ׳ זאב רוטשטיין, קרם עור וגידים והפך למציאות", הדגישה מנהלת הדסה הר הצופים. ''היולדות מירושלים ומהישובים הסמוכים עמדו לנגד עיניהם כאשר החלו בתכנון ובהגשמת החלום בגיוס כספים ובעמל כה רב, על מנת שהיולדות יתחדשו במערך חדרי הלידה החדש, ועל כך תודתי להם״.

הפתיחה הרשמית של חדרי הלידה החדשים תתקיים באירוע רב משתתפים ב-3 בדצמבר, במעמד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, מנהלת הדסה הר הצופים ד"ר תמר אלרם, צוותי מחלקות הנשים וחדרי הלידה, וקהילה רפואית נרחבת מירושלים ומחוצה לה.טוען....