מינוי אדרי - מבחן המשילות של הממשלה

ח"כ יוגב קורא לשר ארדן למנות את אדרי למפכ"ל: "יוכיח את עצמו כמפכ"ל מצוין". התנועה למשילות: לפרסם את חוות הדעת המלאה של הוועדה.

חזקי ברוך , כ"ד בכסלו תשע"ט

משה צ'יקו אדרי
משה צ'יקו אדרי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) קרא בצהריים (ראשון) לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן למנות את ניצב משה צ'יקו אדרי למפכ"ל המשטרה, זאת בניגוד להמלצת ועדת גולדברג למינוי בכירים.

בעמוד הטוויטר שלו כתב יוגב כי ''מינוי המפכ"ל הבא הוא מבחן משילות של הרשות המבצעת- הממשלה הנבחרת, אל מול הוועדה המייעצת, הרשות השופטת ואף הרשות הרביעית - התקשורת.

"בניצב צ'יקו אדרי לא נפל רבב שמונע באמת את מינויו למפכ"ל המשטרה. אני משוכנע שהוא יוכיח את עצמו כמפכ"ל מצוין למשטרת ישראל", קבע יוגב.

בתוך כך, התנועה למשילות ודמוקרטיה קוראת לחברי ועדת גולדברג ולשר ארדן לפרסם לציבור את חוות הדעת המלאה בעניינו של צ'יקו אדרי. בתנועה אומרים כי "לאור הדיון הציבורי, מן הראוי שחוות הדעת המלאה תעמוד בפני הציבור ובפני נבחרי הציבור.

''דווקא בשל אופיין המייעץ של המלצות הוועדה, והאפשרות של השר ארדן ושל הממשלה לקבל את ההמלצות או לעמוד על מינויו של אדרי, ראוי שלציבור תהיה היכולת לשפוט את ההחלטה באופן נקי, ולא להסתמך על הדלפות חלקיות".

גלעד ארדן
צילום: Roy Alima/Flash90

מוקדם יותר היום, שניים מחברי הוועדה המייעצת למינוי בכירים, הרב פרופסור דניאל הרשקוביץ ומשה טרי, פרסמו חוות דעת שבה חזרו על תמיכתם במינויו למפכ''ל המשטרה הבא.

''כאשר הוועדה ביקשה שהמועמד יעבור פוליגרף תעסוקתי, רוח הדברים בועודה היתה שאם יעבור את הפוליגרף בהצלחה הרי לא תהיה מניעה מלהמליץ על מינויו כמפכ״ל המשטרה. בסופו של יום המועמד עבר את הפוליגרף בהצלחה", כתבו השניים שהצביעו בעד המינוי במהלך דיוני הוועדה.

על פגישתו של אדרי עם עורך הדין פישלר שהתלונן נגדו אמרו השניים כי "אין אנו רואים סיבה שלא לקבל את הסבריו של המועמד שנשמעו סבירים ביותר והניחו את דעתנו".

כזכור, על אף ששניים מחברי הוועדה תמכו במינוי אדרי ושניים התנגדו, במצב של "תיקו" גובר קולו של יו"ר הוועדה השופט בדימוס אליעזר גולדברג, ועל כן ההחלטה הרשמית של הוועדה המייעצת היתה שלא להמליץ על מינויו למפכ''ל הבא.

גולדברג טען הבוקר כי "משה אדרי לא עבר בשלום את הפוליגרף, ואני מתפלא על מי שאומר את זה וקרא את ההחלטה שלנו". שעה קלה לאחר הראיון ברשת ב' הבהיר גולדברג כי באמירתו שלא עבר את הפוליגרף "התייחס לכך שאדרי לא נשאל בבדיקה על הפגישה עם רפי רותם ועו"ד פישלר, ולא לפרשנות אחרת שניתנה לדבריו".

בריאיון הוסיף גולדברג "חד וחלק ניצב צ'יקו אדרי אינו ראוי להיות מפכ"ל המשטרה. אנחנו מדברים על דמותה המוסרית של המשטרה בעיני הציבור. על האמון הזה צריכה לשמור הוועדה שבראשה אני עומד וכך עשינו".

"אפשר לחלוק על דעתי אבל לא מדובר בהבעת דעה על מה שכתבתי, אלא בהשתלחות שהגיעה לשפל המדרגה. יש לי עניין באדון אדרי? יש לי עניין בניקיון כפיים של משרתי הציבור", הדגיש השופט בדימוס.

"אנחנו רואים את ההתדרדרות תוך כדי ההתדרדרות", הוסיף ותקף גולדברג, "זה בא לידי ביטוי כלפי כל שומרי הסף. זה הטרנד היום. אני לא מודאג באופן אישי. אני מודאג לאן נגיע. אין מי שיבלום את ההתדרדרות הזו. זה מה שמדאיג".

השר ארדן מסר בתגובה לטענותיו של השופט בדימוס גולדברג: "חוזר ואומר שהוא עבר בהצלחה את הפוליגרף. ימים יגידו".

הבוקר רמז יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, בראיון לאילה חסון ב-103FM כי מינוי של ניצב משה אדרי למפכ"ל המשטרה נמנע משיקולים לא עניניים ואף גזעניים.

השר אמר את הדברים לאחר שבדיווחים נאמר כי לאדרי יש בעיות ביכולת הביטוי: "אין שום קורלציה בין יכולת ביטוי של אדם ליכולת להוביל את המשטרה. לאורך השנים משטרת ישראל עומדת בחזית ועושה עבודה יוצאת מן הכלל גם בלי יכולת רטוריקה משובחת".