הקשר האיראני שוטף מוחות ב-150 אתרים

בלמעלה מ-150 אתרים ברחבי העולם מטמיעה איראן פייק-ניוז וידיעות מוטעות כדי לחולל תפנית בדעת הקהל העולמית על איראן, ארה"ב וישראל.

שמעון כהן , כ"ד בכסלו תשע"ט

שטיפת מוח מאיראן
שטיפת מוח מאיראן
צילום: רויטרס

150 אתרי חדשות מזויפים בעשרות שפות שונות נוהלו בידי גורמים איראניים תוך הטמעת 'פייק ניוז' ותוכן מטעה. כך מגלה חברת הסייבר הישראלית 'קלירסקיי'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אוהד זיידנברג, חוקר בכיר בחברה.

"חשפנו כמה מערכי פייק-ניוז של איראן שמנסים להבנתנו לקדם את האינטרסים באיראן ומחוץ לאיראן", אומר זיידנברג ומספר על מה שנראה כ"מערך כלל עולמי חסר תקדים בהיקף שלו. איראן מסתכלת על כל העולם ובוחנת איפה היא תוכל לשנות בנקודת הקצה את התודעה אצל האזרחים שנכנסים לאתרים, לפייסבוק או לרשתות החברתיות כדי לקדם את איראן".

פעילות ההסברה האיראנית דרך האתרים השונים מחולקת לארבע קטגוריות שונות שכל אחת מהן מתאפיינת בתכנים דומים: "ההשקעה הכי גדולה היא באירופה, ארה"ב ואמריקה. זו השקעה חסרת תקדים בפגיעה בלגיטימיות של טראמפ ומשלו וקידום רעיונות להסרת הסנקציות על איראן".

קטגוריה נוספת ממוקדת במזרח התיכון ובה מוטמעים מסרים מרתיעים כלפי ישראל וסעודיה. מעבר לכך קיימת קטגוריית המדינות המוסלמיות כמו ניגריה, אפגניסטן, סודן ואחרות שבהם מנסים לקדם את רעיונות המהפכה תוך חיזוק המיעוט השיעי.

הקבוצה הרביעית היא של שותפי איראן כמו רוסיה, טורקיה וסוריה, "מדינות שיש להם אינטרסים משותפים והמסרים הם להציג את איראן כבעלת ברית אסטרטגית וכזו שכדאי לשתף איתה פעולה בגלל הערך המיוחד שלה במזרח התיכון".

"מבחינת הסייבר יש במרחב הווירטואלי למעלה מ-150 אתרים עם עשרות פרופילים ברשתות החברתיות לכל אתר ובנוסף ישנן אפליקציות ודרכים נוספות לקידום הרעיונות הללו", אומר זיידנברג הקובע כי בחינה טכנולוגית של כלל המערכות הללו מגלה שאכן יד אחת מניעה את כל המערך הגדול הזה והפועלים בה מתואמים היטב.

"ישנו אדם שפיתח אפליקציה המקדמת את 'יום ירושלים העולמי', שאותו איראן מקדמת בשנים האחרונות להסתה נגד ישראל והציונות, ולקידום הסוגיה הפלשתינית לטובת הצד הפלשתיני. מדובר בקבוצה מאוד ענפה של אנשים שמפעילה את זה", הוא אומר ומציין כי בכל אתר שכזה יש צורך לתחזק קבוצת ניהול הכוללת ניהול, הפעלה, תחזוק, בחירת מדיה, עיצוב ועוד. "זה מצריך סדר גודל של מיני חברת הייטק שתעסוק בכך".

עוד מספר זיידנברג כי נמצאו גם "מערכים נוספים כמו מערך מיוחד שמנסה לשדר דיסאינפורמיה כלפי כלי תקשורת בתוך איראן".

המערכות המדוברות פועלות בדרכים שונות, בין השאר הצגת כותרות מטעות שאינן תואמות תוכן, העתקת תוכן ועיוותו בהתאם לאג'נדה האיראנית, הוספת פרשנויות מגמתיות לידיעות אמתיות שלכאורה אינן רלוונטיות ועוד.

על מנת לאבחן את התופעה כמגמתית וככזו שמאחוריה גורם מוביל אחד "אנחנו מסתכלים קודם על האישוש הטכנולוגי. התימות שאנחנו מזהים מגיעות רק אחרי שלב חיפוש הפרטים הטכנולוגיים כמו IP ועוד, ומזהים קשרים טכנולוגיים בתוך האפליקציות כמו הפניה לאפליקציה של יום ירושלים בין אתרים שלכאורה אין בהם קשר ונמצאים במקומות שונים בעולם. אחרי הבדיקות הטכנולוגיות אנחנו מזהים דברים שהם ייחודיים למערך הזה כמו כתובות IP ייחודיות שיושבות על שרתים שאיראן מתחזקת".

בחברת 'קלירסקיי' החושפת את הקשר האיראני הזה רואים כיעד לחשוף את הדברים על מנת לעורר מודעות אצל האזרחים לתכנים שאליהם הם נחשפים והמגמות האמתיות שמאחוריהם. זאת מעבר לפנייה לפייסבוק, טוויטר וגורמים נוספים בדרישה להסיר פרופילים מזויפים. בנוסף, "הפרסומים שלנו מאפשרים להגיע לעוד ועוד פעילות, ועל סמך המחקרים ניתן להגיע למחקרים נוספים".