מהפכה בכדורסל הישראלי

אחרי חצי שנה, הציג מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי את המלצות הוועדה שדנה בסוגיית הכדורסל הישראלי ומעמד השחקנים

נרי וייס , כ"ד בכסלו תשע"ט

יוסי שרעבי
יוסי שרעבי
צילום: חזקי ברוך

שינוי מהותי בשיטת הזרים והמתאזרחים בליגת העל בכדורסל, זהו מה שעומד בבסיס ההמלצות של וועדת שרעבי לשיפור מעמד השחקן הישראלי וליגת העל, שהציג היום (ראשון) מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי.

שרעבי שעמד בראש הוועדה לשיפור מעמד השחקן הישראלי, הציג את ההמלצות לאחר חצי שנה של עבודה, כשמי שהביא להקמת אותה וועדה הייתה שביתת השחקנים לקראת סיום העונה הסדירה בליגת העל בכדורסל אשתקד.

כזכור, שחקני הליגה הישראליים וארגון השחקנים פתחו בשביתה לאור העובדה כי "החוק הרוסי", הדורש שבכל רגע נתון יהיה על הפרקט שני שחקנים ישראלים, אמור היה להגיע אל סיומו בסיום העונה ובשל חוסר הרצון של מנהלת הליגות וקבוצות רבות להמשיך עם החוק המעדיף שחקן ישראלי על פני זר, בחרו אלה לפתוח בשביתה.

כאמור, בבסיס ההמלצות של וועדת שרעבי עומדת ההצעה לשינוי מהותי בשיטת הזרים והמתאזרחים בליגת העל - כשזה מה שעמד בראש הסיבה לשביתה ולצורך הקמת הוועדה המקצועית.

על פי ההמלצה של הוועדה, כל קבוצה בליגת העל תהיה מחויבת להחזיק בסגל לפחות שישה שחקנים כחול לבן, כאלה ששיחקו בקבוצות נוער בישראל או מתאזרחים ששיחקו מעל ארבע הופעות בנבחרות ישראל השונות. בנוסף, קבוצות שיבחרו להחזיק שבעה שחקנים כחול לבן יזכו במענק מיוחד של כ-250 אלף שקלים.

משמעות הדבר על פי וועדת שרעבי כי החוק הרוסי, בגינו פתחו שחקני הליגה הישראליים בשביתה, יסיים את תפקידו בתום העונה הנוכחית, וכל קבוצה תהיה מחויבת להחזיק שחקן אחד שגדל במחלקות הנוער על המגרש בכל עת, בניגוד לשניים ישראליים או מתאזרחים אותם היו מחוייבים להחזיק על הפרקט בכל רגע נתון תחת החוק הרוסי.

דהיינו, מדובר בצמצום גדול של מספר המתאזרחים בליגת העל, והגדלת הכוח הישראלי, מה שאמור להוביל בסופו של דבר לחיזוק נבחרות ישראל, על פי טענתו של שרעבי.

"להגיע להסכמות זה לא עניין קל, המחלוקות גדולות והיה לא קל במהלך הדיונים לקיים שיח מאפשר בין הצדדים", אמר שרעבי היום בהצגת המלצות הוועדה, "אנחנו מציעים להגדיר מהו שחקן ישראלי כחול לבן. בכל רגע נתון על המגרש יהיה שחקן כחול לבן. יהיה רוב ברור ומוחלט לשחקנים כחול לבן בטופס, לפחות שבעה שחקנים צריכים להיות שחקנים כחול לבן. קבוצות יוכלו לרשום בין שישה או שבעה שחקנים, ואנחנו מצפים שהקבוצות ירשמו שבעה שחקנים כחול לבן, ואז הם יקבלו את הבונוס הכספי, 250 אלף שקל".

שרעבי סיפר מה עמד בראש סדר העדיפויות בבואם לדון על עתיד השחקן הישראלי: "הגדרנו לעצמנו יעד - לפחות 80 דקות ישחקו שחקנים כחול לבן, החוק הרוסי מנסה להבטיח לישראלים 80 דקות, אבל מדובר בשחקנים בעלי אזרחות ישראלית ולאו דווקא שחקנים כחול לבן. זה ישנה את כל צורת החשיבה של מי שמנהל את הכדורסל הישראלי, הקבוצות יצטרכו לבנות על שחקני הנוער. את הפער שבין ההישגים של נבחרת העתודה להישגים של נבחרת הלאומית אנחנו רוצים לצמצם".

כעת הכדור חוזר למגרש של מנהלת ליגת העל בכדורסל וארגון השחקנים, שני הניצים בסוגיה שיצטרכו להחליט האם הם מקבלים את ההמלצות או לא. אם אחד הגופים ידחה את ההחלטות, בעונת 2019/20 ישחקו בליגת העל לפי החוקים שהוסכמו במגעים במאי השנה - עד חמישה זרים בסגל של כל אחת מהקבוצות, עם ישראלי אחד על המגרש בכל עת, ללא הגבלה על מספר המתאזרחים, קנס כספי לקבוצה שתבחר לרשום חמישה זרים בטופס ומענק לקבוצה שתבחר לרשום במהלך כל העונה שלושה זרים בטופס.

"ההמלצה הזאת תשנה את המצב בכדורסל הישראלי", התחייב שרעבי בסיום.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il