״אין מדינה שמסייעת לארה״ב להילחם בטרור כמו ישראל״

בכירי המפלגה הרפובליקנית השתתפו בכנס IAC במיאמי. ננסי פלוסי: ״אסור להתקדם אל עבר הסדר שיפגע בביטחון ישראל, זו דעתי".

יוני קמפינסקי, מיאמי , כ"ה בכסלו תשע"ט

סבן, פלוסי ושומר בכנס IAC
סבן, פלוסי ושומר בכנס IAC
צילום: יוני קמפינסקי

בכירי המפלגה הדמוקרטית ננסי פלוסי וצ'אק שומר השתתפו בכנס IAC במיאמי וחזרו על תמיכתם הבלתי מתפשרת בישראל, אותה כינו ״הידידה הטובה ביותר של ארצות הברית״.

השניים התראיינו לאיש העסקים היהודי-אמריקני חיים סבן. כאשר פלוסי הצהירה ״אני תומכת בפיתרון שתי מדינות״, הקהל התפצל בין מריעים לכאלה שמחו על התמיכה בהקמת מדינה פלסטינית.

פלוסי הגיבה "אני רחוקה מהשמאל הקיצוני שרוצה רק מדינה אחת לא יהודית. אמרתי לנתניהו במהלך ביקור בישראל ׳הדבר העיקרי ב'פיתרון שתי המדינות' הוא ה'פיתרון', פחות משנה כיצד מגיעים אליו׳״.

"אני מאמינה שהממסד הישראלי זה ההישג הפוליטי הגדול ביותר של המאה ה-20. זו היתה מאה קשה מכל כך הרבה בחינות והנה פתאום היינו עדים למשהו כה ערכי וחיובי. זה היה זרקור של תקווה, מדובר בתופעה, בערך, ובעיקר הידידה הטובה ביותר שלנו".

על רקע התקרבות מועד פרסום התוכנית המדינית של הנשיא טראמפ, פלוסי הדגישה כי ״אסור להתקדם אל עבר כל הסדר שיפגע בביטחון ישראל, זו דעתי".

חיים סבן ציין כי הקשר בין ישראל לארה״ב הוא הדדי, ״ארה"ב לא רק עוזרת לישראל אלא ישראל עוזרת לארה"ב ואני גאה להגיד את זה כישראלי אמריקאי״.

צ'אק שומר הסכים, ״אתה כל כך צודק ובמיוחד עכשיו כשאנחנו מתמודדים עם הטרור. אין אף אחת שמסייעת לארה"ב בנושא הזה של הטרור כמו ישראל". סבן הוסיף ״כך הרבה מזה בכלל מוסתר מהציבור".

סוגייה נוספת שעלתה לדיון היא האנטשימיות. שומר אמר ״כולם צריכים להילחם באנטישמיות, לא רק היהודים. אם נתעלם זה יגדל. הדבר החשוב ביותר זה לצאת כנגד בקול. כמו כן, החקיקה חשובה, ויש חקיקה חדשה נגד כל מי שמבצע פשעי שנאה״.

פלוסי אמרה ״החקיקה חשובה, אבל יש נושאים נוספים להתמקד בהם. ואחד הדברים שאנו רוצים לעשות זה לפעול נגד הטרור המקומי במדינה שלנו כמו הטבח בפיטסבורג. מבחינת האנטישמיות, יש משפחות עם ילדים שחוששות, ואין לזה מקום בארצנו ובכלל אין לזה מקום בעולם. צריך להילחם באנטישמיות באירופה וזה נושא שאנחנו משתפים לגביו פעולה עם האירופאים. שיידעו שבכל פעם שנשוחח ונדון בנושאים שונים מבחינתנו חלק מהשיח הוא להילחם בגורמים שהם (באירופה) מאפשרים לצוץ במדינות שלהם״.

שומר הוסיף ״יש עוד דבר שאנחנו צריכים לעשות כאזרחים ונבחרי ציבור וזה לצאת נגד האנטישמיות באירופה, שם יש אזורים שיהודים פשוט מפחדים לגור בהם. אם לא נלחם בזה, זה יכול להגיע גם אלינו״.