מנדלבליט: גיבוי מלא למשטרת ישראל

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ מתכנסת לדיון במעמדם של שומרי סף - יועמ"שים, חשבים ונושאי תפקידים בשרות המדינה.

חזקי ברוך , כ"ה בכסלו תשע"ט

בניגוד להנחיותיו. מנדלבליט
בניגוד להנחיותיו. מנדלבליט
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט מופיע הבוקר (שני) בדיון בוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ'.

הוועדה התכנסה לדיון במעמדם של שומרי סף - יועמ"שים, חשבים ונושאי תפקידים בשרות המדינה.

יחימוביץ' הציגה את התהליך שהתרחש, בעקבותיו מופיע מנדלבליט בוועדה במקומה של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, ושאלה את מנדלבליט על מעמדה של זילבר.

מנדלבליט הבהיר כי זילבר ממשיכה בתפקידה וכי במקביל היא מופיעה בוועדת הכלכלה של הכנסת מטעמו, ומכוח עצמאותו של היועץ המשפטי לממשלה.

"התפקיד שלי זה לשמור על העצמאות של מוסד הייעוץ המשפטי לממשלה. מבחינתי זילבר היא הנציגה שלי בדיון בועדת הכלכלה ומייצגת את העמדה שלי. אני לא מחפש לפגוע במעמדה של השרה שקד, אבל דינה זילבר נמצאת בוועדה בגללי. אני שלחתי אותה", אמר מנדלבליט.

מנדלבליט נשאל על ידי יחימוביץ' אודות המתקפות על ועדת גולדברג והעומד בראשה והשיב, "תפקיד היועץ המשפטי לסייע לממשלה במילוי תפקידה. לגבי ועדת גולדברג, טוב שיש את הוועדה וטוב שהיא תישאר. מותר לבקר כל גוף באשר הוא וזה לגיטימי. המעמד של הוועדה היא כמייעצת. מציע להיזהר גם אם לא מרוצים מפסיקה כזאת או אחרת. שמעתי את עמדת השר ואני שוקל כעת את הדברים".

בתגובה לשאלה בנוגע למתקפה של ראש הממשלה על משטרת ישראל אמש אמר מנדלבליט, "אני היועץ המשפטי לממשלה, כאדם וכמוסד, נותן גיבוי מלא למשטרת ישראל".

פרופ' מרדכי קרמניצר אמר בדיון, "יש התקפה על הפרדת הרשויות בישראל. יש הפיכה שלטונית שחותרת תחת כל יסודות הדמוקרטיים חוץ מעיקרון הבחירות ועיקרון שלטון הרוב. אנחנו בשעה קשה".

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, התייחס גם הוא למתקפות על ועדת גולדברג בה הוא חבר, "הייתי בכל הדיונים של ועדת גולדברג וגם כששהיתי בחו"ל, הייתי שותף לדיונים. רואה עצמי כנפגע מהביקורת על ועדת גולדברג. תקפו את גולדברג כי הוא נגד הממשלה ובאותה מידה תקפו אותי כי אני בעד הממשלה ועל כך שהייתי בפוליטיקה ולכן אני חשוד. אין לגיטימציה לא לכך ולא לכך באותה מידה. הוועדה יש לה תפקיד חשוב ולא רואה מקום לביטול הוועדה. יש כאן שאלה משפטית מה משקלה של הוועדה כשיש חלוקה שווה".

בהמשך הדיון התייחס מנדלבליט פעם נוספת להמלצות המשטרה בפרשה 4000, "חומר החקירה של תיק 4000 הגיע לראשונה אליי ביום חמישי וצריך ללמוד אותו ולקבל החלטה. הציפייה שלכם שתוך יום, נקבל החלטה? ככה אתם מצפים שתתנהל המערכת? כולם עובדים בשיא הלחץ ובשיא המרץ. אקבל החלטה כמה שיותר מהר".

"אני לא עובד עם סטופר. לא אחשוב כן בחירות או לא בחירות בנוגע לתיק. יש לי חובה מקצועית ולא פוליטית. שום דבר אחר לא רלוונטי", הוסיף מנדלבליט, "אני מוחה על הרמיזות שהצוות הנוסף נועד למרוח משהו. ככה היה תמיד בתיקים של נבחרי ציבור שהתווספו יועצים משפטיים. המשטרה והפרקליטות לא רודפת אף אחד. הדבר היחיד שרוצים זה את שלטון החוק".