נשיא גרמניה הדליק חנוכייה: "נס גדול"

נשיא גרמניה הדליק נר ראשון של חנוכה בשער ברנדנבורג בברלין שבו עמד היטלר.

אורלי הררי , כ"ה בכסלו תשע"ט

הרב טייכטל ושטיינמאייר
הרב טייכטל ושטיינמאייר
צילום: רפאל ארליך

לראשונה מאז השואה קיבל חג החנוכה פומביות חסר תקדים בשער ברנדנבורג המפורסם בברלין, בהשתתפות נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר.

אלפי יהודים התכנסו אמש (ראשון) למרגלות שער הניצחון, למעמד ההיסטורי שאורגן על ידי רבה של ברלין הרב יהודה טייכטל ושליח חב"ד הרב שמואל סגל.

בואו של הנשיא הגרמני הביא להתעניינות שיא בתקשורת המקומית והעולמית גם יחד, ששיגרו כתבים וצלמים, כשחלקם העבירו את הדלקת החנוכייה בשידור ישיר.

טקס ההדלקה המרגש בהשתתפותו של הנשיא הגרמני נערך בצל ציון שמונים שנה לפרעות ליל הבדולח. כזכור, בשנת תרצ"ט, נערך בכל רחבי הרייך השלישי (גרמניה ואוסטריה) פוגרום מזעזע ביהודים. כנופיות נאציות העלו באש בתי כנסת ובתי עסק יהודים, בהכוונת הצורר הנאצי היטלר.

במרכזו של האירוע, עלה הנשיא הגרמני יחד עם הרב טייכטל, באמצעות המנוף, למרומי החנוכייה שהודלקה לקול שירת הקהל הגדול שפיזם שירי חנוכה.

"כמו שהיה לעם היהודי נס בימים ההם, כך גם היום יש נס גדול בתחיית החיים היהודים בגרמניה", אמר נשיא גרמניה בנאומו כשלהבות האש מאירות את האיזור באור יקרות, "אני מודה לרב טייכטל על ההדלקה המיוחדת הזו שמחזקת את הקהילה היהודית".

הרב טייכטל אמר "כשנשיא גרמניה משתתף בהדלקת נר החנוכה במקום הזה, עם כל הסמליות שלו, ועוד שמונים שנה אחרי ליל הבדולח - זה הניצחון וההוכחה של עם ישראל חי, זו התממשות התחזית של הרבי מליובאוויטש, המשלח שלנו, לחיזוק העם היהודי, זה נותן חיזוק להמשך החיים היהודיים, כאן בגרמניה".