צפו: סערה בדיון על חוק סינון אתרים

עימות קולני התפתח בישיבה בין יוזמי החוק ח"כ זהר וח"כ מועלם רפאלי ובין ח"כ סויד, שטענה שזהר עושה שימוש לא ראוי בסמכותו.

חזקי ברוך , כ"ה בכסלו תשע"ט

דיון סוער. הבוקר
דיון סוער. הבוקר
צילום: דוברות

סערה פרצה הבוקר (שני) במהלך הדיון בועדה המיוחדת בנושא חוק סינון אתרים ברשת של יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי וח"כ מיקי זוהר (הליכוד).

ח"כ רוויטל סויד מהמחנה הציוני תקפה את המהלך שביצע ח"כ זוהר, אשר השתמש בסמכותו כיו"ר ועדת הכנסת להקמת ועדה מיוחדת לדיון בהצעה.

כך עקף זהר את ועדת הכלכלה בה היה אמור לעלות החוק לדיון, זאת מאחר שיו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, תקע את הדיון בהצעה.

בתגובה לטענותיה של ח"כ סויד התפתח עימות קולני בינה ובין היוזמת, ח"כ שולי מועלם-רפאלי. מועלם-רפאלי טענה כי סויד מעולם לא הביעה עמדה לגופה של הצעת החוק ובכך היא למעשה תומכת בפורנוגרפיה.

ח"כ מיקי זוהר האשים את ח"כ סויד בחנפנות למתפקדים על חשבון טובת הילדים, וחילופי הצעקות התעצמו. בסופו של העימות הוציא זהר את ח"כ סויד מהחדר.

יוסף שפייזר, מנהל הפורום הדיגיטלי 'שומרים על הילדים ברשת', אמר בדיון: ״די לטמון את הראש בחול. ילדים בכיתה ג' מכורים. ההיקפים הם מחרידים. יש כאן מגיפה שקטה.

''ילדים נהרסים ממש. ילדים מכורים. ילדים פוגעים אחד בשני בכיתות נמוכות. יש כאן הורים שהילדים שלהם מטופלים באלפי שקלים. ילדים שמקבלים תכנים כאלה אצל חברים ואצל משפחות אחרות. חברות האינטרנט והסלולר מביאות לפתחנו מגיפה שאין כדוגמתה״, אמר שפייזר שתומך ביוזמה החדשה שמובילים מועלם וזוהר.

בתום הדיון פרסמה לשכתו של ח"כ זוהר הודעה בה נאמר, "ח"כ מיקי זוהר מקדם במלוא הכוח הצעת חוק חשובה שנועדה להגן על ילדי ישראל מתכנים פוגעניים כגון: פרונוגרפיה, עידוד לאלימות (כמו האירוע הנורא שקרה לאחרונה שבו ילד נפל אל מותו), הימורים ועוד. לשם כך, ח"כ זוהר רתם מספר חברי ליכוד לסיוע בקידום החוק בהם שבח שטרן ורבים נוספים על מנת להגן על ילדי ישראל מתכנים מסוכנים באינטרנט. החוק הגיע ביוזמתו של ח"כ זוהר וביוזמתה של ח"כ שולי מועלם והחל להתקדם במהירות בכנסת לאחר שהועבר מועדת הכלכלה לועדה משותפת בראשות ח"כ זוהר. בע"ה החוק יובא להצבעה ביום שני הבא".

עוד נמסר מטעמו, "ברור שקיימים כוחות פוליטיים בשמאל הישראלי שפועלים נגד חקיקת החוק ולראיה ח"כ איתן כבל מנע את קידומו וכך פעלו גם חברי כנסת נוספים מהשמאל כגון: רוויטל סויד, תמר זנדברג ודב חנין. ח"כ מיקי זוהר מודע למחיר הפוליטי שישלם בגין החוק הנ"ל שכן 'הליכודניקים החדשים' עושים קמפיין אישי נגדו בגין החקיקה המדוברת. מדובר באלפי קולות שח"כ זוהר מוכן לאבד בפריימריז הקרובים למען הבטחת עתידה של החברה ולמען השמירה על ילדי ישראל מפני תכנים פורנוגרפיים".

ח"כ רויטל סויד מסרה מנגד, "זו ועדה מכורה מראש,שהוקמה בבריונות תך ניצול ציני של סמכות יו"ר הועדה מיקי זוהר שהוא גם יוזם החוק. זו ועדה עוקף ועדה שאין בה דיון אמיתי אלא דורסנות גסה וסתימת פיות לדיון ענייני".

לדבריה, "ח"כ מיקי זוהר ניצל את סמכותו כיו"ר ועדת הכנסת והקים ועדה שתשמש אותו כחותמת גומי להעברת הצעת חוק שלו, אחרי ש-11 דיונים בועדת הכלכלה לא סיפקה לו את מבוקשו. היום התנהל הדיון הראשון בועדה החדשה וכבר סתמו את הפה בגסות לכל מי שהעז לעורר דיון ענייני. הבריונות של יו״ר הועדה משקפת את הלך הרוח של הקואלציה שמשתיקה כל קול ביקורת או דעה שונה. זה רק קדימון להתנהלות האנטי דמוקרטית ולעריצות הרוב הקואליציוני הצפויה".

"כיו"ר השדולה למרחב הווירטואלי אני נלחמת למען רשת נקייה מאלימות ובריונות מיומי הראשון בכנסת. יש למנוע צריכת פורנוגרפיה על ידי קטינים אבל חייבים לנהל דיון ענייני בכנסת כדי להגן על הקטינים והנוער באופן תוך התמודדות אמיתית עם האתגרים הטכנולוגיים שיספקו הגנה מקיפה ורלוונטית לקטינים ונוער", הוסיפה