“לקחו את הילד, הוא צעק אמא אמא״

עו"ד מנשה יאדו הגיש תלונה למח"ש על התנהלות שוטרים בפינוי מאחז גאולת ציון. במשטרה טוענים: הכפשות וטענות שווא תוך סילוף העובדות.

ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תשע"ט

הרס בגאולת ציון. ארכיון
הרס בגאולת ציון. ארכיון
צילום: TPS

תלונה חמורה כנגד התנהלות שוטרים כלפי אישה במהלך פינוי מאחז בגוש שילה ביום חמישי האחרון הוגשה למחלקה לחקירות שוטרים.

בתלונה, אשר כותרתה "פינוי אלים ופגיעה חריפה בצנעת האישה", דרש עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' לפתוח בחקירה דחופה וכן לתפוס את כלל הצילומים מהאירוע.

"מתלוננת שפונתה מביתה במהלך הריסתו בגאולת ציון פנתה אלי, ומסרה לי עדות קשה על הפעלת אלימות כלפיה וכלפי הילדים והתינוק שלה, אלימות אשר הגיעה לכלל חשיפת האיברים הצנועים שלה לעיני השוטרים ולעיני המצלמות", נכתב בתלונה.

בהמשך מתאר עורך הדין את דבריה של האישה תוך שהוא מציין שאת עדותה נתנה תוך בכי. "לקחו את הילד, התחיל לצרוח ׳אמא אמא׳, אחרי זה באו אלי, לקחו את הגדול שלי בן ארבע וחצי, הוציאו אותו. אחרי זה באו אלי ואמרו לי לצאת, אמרתי שאין סיכוי והתחילו להרים אותי ואז הגיעו מג"בניקיות והתחילו פשוט למחוץ לו את הראש לקטן בן שמונה חודשים, ואז לקחו לי אותו ועשו לו שריטה בפרצוף".

"אחרי זה פשוט העיפו לי את הכיסוי ראש, והתחלתי לצרוח ולהתחנן שיביאו לי את הכיסוי ראש, זה לא עניין אותם, הם רק הרימו לי את הרגליים, בן החזיק מאחורה ובנות החזיקו מהידיים ואז התחילו להוציא אותי, ניסיתי בכל הכח להשתולל שיביאו לי את הכיסוי ראש, זה לא עניין אף אחד. ואז כשהוציאו אותי החוצה אני קולטת שיד אחת שלי לא בתוך החולצה... אז הוא משך לי את המכנסיים ...", נכתב.

בהמשך התלונה מפורט כיצד צניעותה נפגעה באופן קשה, כששוטר הוריד לה את בגדיה, לרבות בגדיה התחתונים, תוך שגוררים אותה מביתה ותוך ששוטרים נוספים מתעדים את הנעשה.

נזכיר כי ביום חמישי האחרון הגיעו כוחות המנהל האזרחי לגאולת ציון, יחד עם כוח משטרתי גדול, על מנת להרוס שלושה מבנים במקום. בנוסף לתלונתה של האישה על האלימות וההטרדה כלפיה, נרשמו תלונות נוספות על אלימות מצד שוטרי מג"ב ועל חפצים שנעלמו במהלך הפינוי.

עו"ד יאדו מסר: "אנו דורשים שתערך חקירה דחופה של כל הסרטונים של האירוע ואנו רוצים לקבל הסברים להפשטת המכנסים והתחתונים מגופה של המתלוננת כמו גם לכל אחד ואחד מפרטי התלונה״.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה, "לצערנו שוב אנו נתקלים בהכפשות וטענות שווא כלפי לוחמים שביצעו את תפקידם ללא דופי. מבירור הפרטים וצפייה בתיעוד המבצעי של האירוע, עולה כי האישה היא זו שנקטה באלימות מילולית, גזענות והתנגדות אקטיבית כלפי הלוחמים שבאו לבצע את המשימה שהוטלה עליהם ולא להפך. הכוחות שפעלו באזור נתקלו באלימות קשה מצד המתיישבים שהתנגדו תוך שימוש ציני בילדים ותינוקות חסרי ישע בניסיון לסכל את פינוי והריסת המבנים הבלתי חוקיים כדין".

"באחד המבנים התבצרו שתי נשים עם ילדים כשאחת מהן התנגדה לפינוי באלימות תוך קריאות גזעניות כלפי השוטרים שנאלצו לפנותה תוך שמירה על כבודה ככל שניתן, למרות שהיא זו שלא שמרה על כבודם של לובשי המדים והייתה רחוקה מלנהוג כמי שמבקשת להגן על ילדה. התיעוד של האירוע מוכיח כי האישה בהתנגדותה האלימה היא זו שגרמה לכך שנפל כיסוי ראשה ובטענותיה לא עולות בקנה אחד עם המציאות", ציינו במשטרה.

במשטרה הוסיפו, "מן הראוי שאלו שבחרו להציג את המקרה תוך סילוף העובדות יעשו חשבון נפש לאור הסרטון שמוכיח התנהלות מקצועית ורגישה של השוטרים אל מול התפרעות והתנהגות אלימה וחסרת אחריות מנגד, ויותר מכך מן ראוי שטרם הבחירה לפרסם הכפשות שקריות מעין אלו - יוצג המקרה נאמנה לאמת המתועדת".