המומחה שהזהיר ממנהרות טרור בצפון

תא"ל לנגוצקי הזהיר לא פעם, גם בערוץ 7, ממנהרות טרור הנכרות בגבול הצפון על פי מודלים שלמדו אנשי חיזבאללה מתומכיהם בצפון קוריאה.

שמעון כהן , כ"ו בכסלו תשע"ט

כוח צה"ל בגבול לבנון
כוח צה"ל בגבול לבנון
צילום: רויטרס

עם חשיפתה הבוקר (שלישי) של הפעילות הצה"לית לחשיפת מנהרות טרור בגבול הצפון ראוי להיזכר בדברי האזהרה של תא"ל במיל' יוסי לנגוצקי ביומני ערוץ 7 וחששו הממשי מתופעת מנהרות הטרור גם בצפון ולא רק בדרום הארץ.

לנגוצקי נחשב למומחה המוביל להתמודדות עם מהרות הטרור, שימש כיועץ בהתנדבות לרמטכ"ל למלחמה במנהרות, זוכה עיטור המופת ופעמיים זוכה פרס ביטחון ישראל, ומי שפיקד על היחידה הטכנולוגית מבצעית של אמ"ן.

"כרגע מדברים על רצועת עזה, אבל באותה רמת מודאגות צריך לחשוש מהמתרחש בצפון. זה שזה כרגע לא אקטואלי לא אומר שזו לא פצצת זמן שממתינה לנו", אמר לנגוצקי בראיון ליומן ערוץ 7.

על השאלה אם האדמה הקשה בצפון והמרחקים ששם אינם משנים מעט את פני התמונה, השיב ואמר כי אמנם יש הבדל בצפון לעומת הדרום, אך כדי להיות מציאותיים יש להפנות את תשומת הלב למנהרות שכרו בצפון קוריאה על מנת להחדיר מאות לוחמים לדרום קוריאה, וצפון קוריאה שומרת על קשרים הדוקים עם חיזבאללה. המנהרות ההן נכרו באבן גרנית הקשה הרבה יותר מסלעי הדולומיט שבצפון הארץ, אורכן של המנהרות היה כמה קילומטרים ועוביין שני מטרים על שני מטרים.

"אני טוען כבר עשר שנים שלא יתכן שדבר כזה לא קורה בשטחנו. אם רק יחצבו כל יום מטר אחד ניתן לעשות חשבון של אלף מטר בשטחנו בשלוש שנים. את זה שהלבנונים יודעים לכרות מנהרות אנחנו יודעים משתי המלחמות בלבנון. ראה בגוגל איך חיזבאללה חפרו מנהרות מלבנון לסוריה. זה דבר הכי טריוויאלי שיכול להיות אבל כדי להרגיע את התושבים אמרו שאין מנהרות, אז הרגיעו, כנ"ל לאנשי עוטף עזה, הביאו מכשירי קדיחה. נו, אז הביאו מכשירי קדיחה, אז מה?".