מבצע "מגן צפוני"
"שנים של היערכות מתנקזות לבוקר אחד"

ח"כ יואב קיש לערוץ 7: ההבלגה על טרור החמאס בעזה נועדה לאפשר מבצע להשמדת המנהרות בצפון. ליברמן נכשל באחריות הנדרשת משר ביטחון.

חזקי ברוך , כ"ו בכסלו תשע"ט

מבצע מגן צפוני
מבצע מגן צפוני
צילום: דובר צה"ל

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד), מגבה בדיעבד את החלטת ראש הממשלה נתניהו שלא לפעול בתקיפות מול חמאס בעזה, ומסביר כי עימות בדרום היה המבצע שהחל הבוקר (שלישי) להשמדת מנהרות חיזבאללה.

"שנים של היערכות מתנקזות לבוקר אחד", אומר קיש על מבצע ''מגן צפוני'' שיצא לדרך. ''מהלך חשוב ואסטרטגי של צה"ל שיכול לצאת לפועל לאור השקט בגזרה הדרומית. מעריך את ראש הממשלה והקבינט הישראלי על אחריות ותבונה מדינית וביטחונית. התסכול הלגיטימי בשל האיפוק הישראלי מול ירי החמאס מקבל תפנית".

עוד הוסיף ח"כ קיש: "מדובר במהלך משמעותי של צה"ל בגזרת הצפון שכולל כמובן את כל המורכבות ההנדסית ומעבר לכך הערכות מבצעית להסלמה אפשרית מול חיזבאללה. צה"ל לא מחפש את ההסלמה אבל חייב להיערך לקראת תסריט שכזה''.

לדבריו, ''‏לפני כשבועיים הקבינט שידע מראש על ההכנות למבצע סיכול המנהרות בצפון התמודד עם החלטה קשה - האם להגיב במכה צבאית חזקה כנגד תוקפנות החמאס. ברור לכולם שמהלך צבאי קשה כנגד החמאס יכול להוביל להידרדרות אזורית ולעימות גם בצפון וזאת כשאיום המנהרות לא סוכל''.

''‏השיקולים בסופו של דבר מביאים להחלטת הבלגה כדי לאפשר את מבצע סיכול המנהרות בצפון. אני מעריך מאד את המנהיגות של ראש הממשלה והקבינט על ההחלטה השקולה שקיבלו למרות הביקורת הציבורית הקשה מנגד, על אף שהחלטת ראש הממשלה לאותה העת הצטיירה כהססנית וחלשה''.

ח"כ קיש, טייס קרב במילואים, משמיע ביקורת על החלטת אביגדור ליברמן להתפטר מתפקיד שר הביטחון. ''החלטה שיכלה לגרור את ישראל לבחירות ובעקבות כך גם לדחייה בלוחות הזמנים של המבצע בצפון. בעיני אביגדור ליברמן נכשל באחריות הנדרשת משר ביטחון. לאור מצב זה ברור לי שאסור היה לנפתלי בנט להתפטר וטוב שכך עשה''.