ח"כ סמוטריץ': לחקור את אלימות השוטרים בגאולת ציון

ח"כ סמוטריץ' פנה אל השר לביטחון הפנים ושרת המשפטים בעקבות פינוי שבמהלכו שוטרים נהגו באלימות, לכאורה, כלפי תושבת המאחז וילדיה.

חזקי ברוך , כ"ו בכסלו תשע"ט

הרס בגאולת ציון
הרס בגאולת ציון
צילום: TPS

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) פנה אל השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ואל שרת המשפטים איילת שקד בעקבות פינוי בתים במאחז "גאולת ציון", במהלכו שוטרים נהגו באלימות, כלאורה, כלפי תושבת המאחז וילדיה.

''ביום חמישי האחרון, כ"א בכסלו, 29 בנובמבר, התבצע פינוי אלים במיוחד בישוב גאולת ציון", כותב סמוטריץ' בפתח מכתבו. ''מעדויות שקיבלתי בימים האחרונים עולה כי בפינוי הופעלה אלימות כלפי אישה וילדיה תוך פגיעה בצנעת האישה, עד כדי הפשטת בגדיה והשפלתה בפני כל מי שהיה סביב.

לדבריו, ''האלימות המשטרתית הינה אבן נגף שאין לה מקום במדינה דמוקרטית החרדה לזכויות אדם ועל כן יש לבער את הנגע ביד קשה.

''מיד לאחר האירוע, שצולם לכל אורכו, הוגשה תלונה למחלקה לחקירות שוטרים בנושא שכן האירוע כלל אלימות מצד השוטרים שביצעו את הפינוי ואשר הפעילו אלימות כלפי האישה וילדיה''.

ח''כ סמוטריץ' מבקש מהשרים ''לוודא כי החקירה בעניין תיבדק בצורה יסודית וכי כל החומר המצולם מאירוע ייתפס''.

בצלאל סמוטריץ'
צילום: הלל מאיר/TPS

אתמול הוגשה תלונה חמורה למח"ש בעקבות התנהלות השוטרים כלפי אישה במהלך פינוי מאחז בגוש שילה ביום חמישי האחרון.

בתלונה, אשר כותרתה "פינוי אלים ופגיעה חריפה בצנעת האישה", דרש עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' לפתוח בחקירה דחופה וכן לתפוס את כלל הצילומים מהאירוע.

"מתלוננת שפונתה מביתה במהלך הריסתו בגאולת ציון פנתה אלי, ומסרה לי עדות קשה על הפעלת אלימות כלפיה וכלפי הילדים והתינוק שלה, אלימות אשר הגיעה לכלל חשיפת האיברים הצנועים שלה לעיני השוטרים ולעיני המצלמות", נכתב בתלונה.

בהמשך מתאר עורך הדין את דבריה של האישה תוך שהוא מציין שאת עדותה נתנה תוך בכי. "לקחו את הילד, התחיל לצרוח ׳אמא אמא׳, אחרי זה באו אלי, לקחו את הגדול שלי בן ארבע וחצי, הוציאו אותו. אחרי זה באו אלי ואמרו לי לצאת, אמרתי שאין סיכוי והתחילו להרים אותי ואז הגיעו מג"בניקיות והתחילו פשוט למחוץ לו את הראש לקטן בן שמונה חודשים, ואז לקחו לי אותו ועשו לו שריטה בפרצוף".

"אחרי זה פשוט העיפו לי את הכיסוי ראש, והתחלתי לצרוח ולהתחנן שיביאו לי את הכיסוי ראש, זה לא עניין אותם, הם רק הרימו לי את הרגליים, בן החזיק מאחורה ובנות החזיקו מהידיים ואז התחילו להוציא אותי, ניסיתי בכל הכח להשתולל שיביאו לי את הכיסוי ראש, זה לא עניין אף אחד. ואז כשהוציאו אותי החוצה אני קולטת שיד אחת שלי לא בתוך החולצה... אז הוא משך לי את המכנסיים ...", נכתב.

בהמשך התלונה מפורט כיצד צניעותה נפגעה באופן קשה, כששוטר הוריד לה את בגדיה, לרבות בגדיה התחתונים, תוך שגוררים אותה מביתה ותוך ששוטרים נוספים מתעדים את הנעשה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה, "לצערנו שוב אנו נתקלים בהכפשות וטענות שווא כלפי לוחמים שביצעו את תפקידם ללא דופי. מבירור הפרטים וצפייה בתיעוד המבצעי של האירוע, עולה כי האישה היא זו שנקטה באלימות מילולית, גזענות והתנגדות אקטיבית כלפי הלוחמים שבאו לבצע את המשימה שהוטלה עליהם ולא להפך. הכוחות שפעלו באזור נתקלו באלימות קשה מצד המתיישבים שהתנגדו תוך שימוש ציני בילדים ותינוקות חסרי ישע בניסיון לסכל את פינוי והריסת המבנים הבלתי חוקיים כדין".

"באחד המבנים התבצרו שתי נשים עם ילדים כשאחת מהן התנגדה לפינוי באלימות תוך קריאות גזעניות כלפי השוטרים שנאלצו לפנותה תוך שמירה על כבודה ככל שניתן, למרות שהיא זו שלא שמרה על כבודם של לובשי המדים והייתה רחוקה מלנהוג כמי שמבקשת להגן על ילדה. התיעוד של האירוע מוכיח כי האישה בהתנגדותה האלימה היא זו שגרמה לכך שנפל כיסוי ראשה ובטענותיה לא עולות בקנה אחד עם המציאות", ציינו במשטרה.

במשטרה הוסיפו, "מן הראוי שאלו שבחרו להציג את המקרה תוך סילוף העובדות יעשו חשבון נפש לאור הסרטון שמוכיח התנהלות מקצועית ורגישה של השוטרים אל מול התפרעות והתנהגות אלימה וחסרת אחריות מנגד, ויותר מכך מן ראוי שטרם הבחירה לפרסם הכפשות שקריות מעין אלו - יוצג המקרה נאמנה לאמת המתועדת".