הבשורה של השרה שקד לנבחני לשכת עורכי הדין

מתמחים שנבחנו בשני המועדים האחרונים של בחינת לשכת עורכי הדין ייהנו מ"חלופת ה-60".

חזקי ברוך , כ"ו בכסלו תשע"ט

איילת שקד
איילת שקד
צילום: קובי ריכטר/TPS

שרת המשפטים איילת שקד פרסמה היום (שלישי) להערות הציבור טיוטת תקנות שיעניקו הקלות משמעותיות עבור הנבחנים בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין.

פרסום טיוטת התקנות נעשה בשיתוף פעולה ובתיאום עם ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה ועם יו"ר הוועדה הבוחנת, השופט שאול שוחט.

בעוד שבוע תחתום שקד על התקנות לאחר קבלת הערות הציבור, ואז הן ייכנסו לתוקף באופן רטרואקטיבי, כך שיחולו גם על הנבחנים בשני המועדים בהם הבחינה כללה את המתכונת החדשה - נובמבר 2017 ומאי 2018.

התקנות מחזירות את ההוראה שהייתה בתקנות הקודמות ולפיה, מי שקיבל ציון של 60 אחוזים לפחות בכל אחד מחלקי השאלון, יראו אותו כמי שעבר את הבחינה בכתב; ואולם אם פחת הציון שקיבל בחלק אחד או יותר של השאלון מ- 60 אחוזים, יראו אותו כמי שעבר את הבחינה רק אם ציונו הכולל היה 65 אחוזים לפחות.

תקנה זו הייתה קיימת כאמור במתכונת הבחינה הקודמת ובוטלה עם תיקון התקנות ויישום המתכונת החדשה שכוללת רק שלושה פרקים בבחינה. לפיכך מדובר בהקלה נוספת עבור הנבחנים בשני המועדים האחרונים שלא נהנו מהטבה זו.

כמובן שההקלה תחול גם מכאן ואילך לבחינות הבאות. ההערכה היא כי הודות להקלה יוסמכו קרוב ל-150 נבחנים נוספים משני המועדים האחרונים.

במקביל לתקנות אלו, בקרוב תתחיל לפעול ועדה שמקימה שקד לבחינת מתכונת הבחינה והאפשרות לקיים בחינת מעבר לאחר שנה ראשונה ללימודי משפטים. כך, הסטודנטים יוכלו לדעת עם תחילת לימודיהם האם הם יוכלו לשמש כעורכי דין.

הדבר יאפשר למי שייכשל במבחני המיון בסוף השנה הראשונה ללימודים, להחליט בשלב מוקדם האם להמשיך במסלול לימודי משפטים ללא הסמכה לשמש כעורך דין או לעבור ללמוד מקצוע אחר. זאת, בניגוד למצב היום בו סטודנטים נאלצים לשלם הון רב עבור 3.5 שנות לימודים, לבצע התמחות וללמוד עוד שלושה חודשים מפרכים לבחינות ההסמכה, ורק לאחר מכן לדעת האם ההשקעה והמשאבים שלהם יירדו לטימיון.

שרת המשפטים שקד אמרה כי "נבחני בחינות ההסמכה עוברים מסלול מפרך של כמעט חמש שנים. עלינו לבוא בידיים נקיות ולדעת שעשינו הכל כדי שבחינת הלשכה תהיה הוגנת, גם אם היא קשה. המטרה היא לבדוק את הידע המשפטי ואת יכולותיהם של הנבחנים ואין שום רצון לנסות להכשילם. מטרה זו תקודם עם התקנות שאחתום עליהן בשבוע הבא.

''אני מודה לראש הלשכה אפי נוה וליו"ר הועדה הבוחנת השופט שאול שוחט על שיתוף הפעולה בנושא. אני מודה גם לחברי הכנסת נורית קורן, מוטי יוגב, ענת ברקו ואמיר אוחנה על הטיפול המשותף בבעיות שעלו מטענות הנבחנים", הוסיפה שקד.