מבצע צבאי - רגע לפני הסלמה

הפרופ' משה מעוז מעריך כי הפעילות למיגור המנהרות יכולה להתקבל אצל חיזבאללה ולא לדרדר את המצב בגבול הצפון לכדי מלחמה.

שמעון כהן , כ"ו בכסלו תשע"ט

השלכות לא צפויות. גבול הצפון
השלכות לא צפויות. גבול הצפון
צילום: באסל עאו'ידת, פלאש 90

ישראל יצאה למבצע 'מגן צפוני' לאיתור ומיגור מנהרות טרור בגזרה הצפונית.

בראיון ליומן ערוץ 7 מציג המזרחן פרופ' משה מעוז, איש החוג ללימודי איסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית, את מורכבות היחסים בין ישראל ללבנון ולחיזבאללה, מורכבות שמקשה על הערכת התגובה העתידית למבצע ההנדסי של צה"ל בגבול הצפון.

"המבצע לא ישפר את היחסים כי שני הצדדים על סף מלחמה", אומר פרופ' מעוז בפתח דבריו ומזכיר כי "יש מאז 2006 הפסקת אש והרתעה הדדית".

עם זאת אין לשכוח כי "יש לחיזבאללה 120 אלף טילים רקטות ומעבירים להם טילים מדויקים. זה משהו רציני שמצריך אותנו לשקול אם לתקוף או לא והשאלה היא אם חשיפת המנהרות, שהיא לגיטימית כמובן מבחינתה של ישראל, תתקבל כפרובוקציה כביכול".

"הם הרי קשורים לאיראן. הם הת"פ של איראן, ותקרית יכולה להתפתח לכל האזור. לכן אני מעריך שהצדדים יהיו יותר זהירים" אומר מעוז ומזכיר את ההחלטה של חיזבאללה להגיב, החלטה שעליה הם חוזרים שוב ושוב מעבר להיותם מוחזקים בלבנון כמגיני הארץ, "הם יצטרכו להגיב. השאלה איך יגיבו, אם בירי או לא. אף אחד לא רוצה להגיע לתגובה של ירי טילים הדדי מפני שיהיה הרס הדדי. נוכל להרוס חלקים ניכרים בלבנון והם יוכלו לפגוע בגליל ודרומה. אני מניח שגם נסראללה שהוא קנאי דתי הוא לא מטורף ולא טיפש, ולכן גם הוא נזהר", הוא מוסיף.

"גם איראן יודעת שלפי מקורות זרים יש לישראל פצצות אטומיות ונוכל לגרום להם נזק עצום, ולכן הם ישקלו פעמיים אם לתקוף את ישראל, אלא אם כן מדובר במקרה קיצוני מאוד".

עם זאת מסכים פרופ' מעוז כי יתכן והמבצע ההנדסה של צה"ל הוא המענה היחיד שבו יכולה ישראל לנקוט מבלי להסלים את האווירה בצפון ואכן "יכול להיות שזה יסתדר".

"המנהרות ככל שהן מסוכנות מה שמסוכן הוא הטילים, ונשאלת השאלה של העיתוי, אם לא ניתן היה לדחות ואם לא ניתן היה להימנע מפרסום. כל אלה שאלות שאולי נוגעות למצבים פוליטיים. מדובר במאסה רצינית של טילים וחיסולם עלול להוביל למלחמה וצעדים פשוטים יותר עלולים להיות סיכון".

מעוז מוסיף ומזכיר כי רוסיה הגבילה את הפעילות הישראלית בסוריה ויתכן שמשום כך מפנה צה"ל את פעילותו לזירה הלבנונית שבה אין רוסים ובה הוא יכול לפעול.

באשר להשפעה של האירועים בצפון על החמאס אומר מעוז כי הדברים אכן משפיעים. "לגבי חמאס חיזבאללה הוא מודל. חיזבאללה נחשב לכוח מאוד מוצלח שהצליח לגרש את ישראל מלבנון. הוא מודל עבורם. בנוסף, איראן משתדלת, בהצלחה לא מעטה, ליצור ציר שיעי מאיראן, עיראק, סוריה ולבנון וחיזבאללה הוא חלק מכך וגם חמאס מקבל מהם כסף ונשק, ויכולה להיות תנועת מלקחיים מצפון ומדרום והדבר עבורנו הוא לא סימפטי, למרות שהסכנה מדרום היא לא מאוד נוראית".

באשר לצפוי בעתיד מתקשה פרופ' מעוז להעריך את האירועים, אם כי הוא רואה את מורכבותם ככזו שיכולה להוביל לתוצאות שונות בתכלית. "גם ב-2006 הייתה פעולה קטנה שהתפתחה למלחמה. לא ניתן להעריך לאן הדברים יתפתחו. היו דברים כאלה בהיסטוריה, גם בלבנון. לא ניתן לשער את התגובות ואת השיקולים שלהם והתגובות שלנו לשיקולים שלהם".