נתניהו:
חיזבאללה תיכנן כיבוש חלקים מהגליל

בנימין נתניהו והרמטכ"ל גדי איזנקוט נושאים דברים לראשונה מאז החל הלילה מבצע 'מגן צפוני' למיגור מנהרות הטרור של חיזבאללה.

ניצן קידר , כ"ו בכסלו תשע"ט

נתניהו נושא את ההצהרה, הערב
נתניהו נושא את ההצהרה, הערב
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מסר הערב (שלישי) הצהרה מיוחדת יחד על התקדמות מבצע "מגן צפוני" לחשיפת מנהרות הטרור של חיזבאללה.

"המנהרה שנחשפה היום לא תשיג את מטרתה וכך גם יהיה עם שאר מנהרות הטרור. הכוונה של חיזבאללה היתה להחדיר מחבלים לשטחנו כחלק ממערכה רחבה שהם תכננו נגדנו לכיבוש חלקים מהגליל. זה איום ממשי עם תעוזה מסוג של ידענו בעבר", הצהיר נתניהו.

הוא סיפר כי "הפעולה הזאת היא חלק מפעולות הטרור שנעשות בהכוונת איראן ובמימונה. אנחנו פועלים במכלול פעולות מול איראן בסוריה והשגנו הישגים. בהנחייתי ובאישור הקבינט צה"ל יצא היום למבצע מגן צפוני כדי לסכל את מנהרות הטרור בגבול הלבנון. הפעולה תימשך ככל שיידרש, עד שיושגו כל יעדיה. זו לא פעולה נקודתית, אלא פעולה מתמשכת".

נתניהו הוסיף כי "לצורך הפעולה גייסנו את מיטב היכולות המודיעיניות של צבא ההגנה לישראל ומערכת הביטחון. אלו יכולות כבירות שאין להן אח ורע בשום מדינה. בזכות היכולות הללו כבר נטרלנו מנהרות טרור רבות בעזה וגם שם נשלים את המלאכה".

"במשך שנים חיזבאללה וחמאס השקיעו הון עתק בבניית נשק המנהרות. הן השקיעו מאמצי על בהסתרת הכלי הזה. בשיטתיות, בקור רוח ובנחישות אנחנו מפרקים את הנשק הזה. פיתחנו יכולות לשלול מארגוני הטרור את נשק המנהרות והיכולות הללו הבשילו עכשיו", אמר ראש הממשלה.

הוא הביע את הערכתו למערכת הביטחון ואף לשר הביטחון הקודם על תכנון הפעילות "אני מקיים הערכות מצב שוטפות עם הרמטכ"ל וצמרת צה"ל על התקדמות הפעולה. כינסתי את הקבינט כדי שחבריו יהיו מעודכנים. חברי הקבינט היו שותפים להחלטה לאורך כל הזמן. אני מבקש להביע הערכה לרמטכ"ל ולשר הביטחון הקודם אביגדור ליברמן שהיה שותף בתכנון המבצע".

"חיזבאללה יודעים היטב שמי שיתקוף את מדינת ישראל ישלם מחיר כבד מאוד. בחפירת המנהרות הללו לשטחנו חיזבאללה הפר הפרה בוטה את הריבונות שלנו ואת החלטה 1701 של מועצת הביטחון באו"ם", אמר נתניהו.

ראש הממשלה דיבר על התמיכה הבינלאומית בפעילות ישראל. "שוחחתי אמש עם מזכיר המדינה מייק פומפאו ושוחחנו על הטלת סנקציות נוספות נגד חיזבאללה. ארה"ב תומכת תמיכה מלאה בפעילותנו נגד תוקפנות חיזבאללה. בימים קרובים אשוחח בנושא עם מנהיגים בעולם כולל עם מזכ"ל האו"ם. גם לבנון נושאת באחריות כבדה בזה שהיא מאפשרת פעולות כאלה משטחה נגד מדינת ישראל".

"מה שנגלה לאזרחי ישראל עכשיו הוא רק חלק קטן מהתמונה הכוללת של ההיערכות שלנו, הפעולות שלנו והפעולות שאנחנו מכינים להבטחת ביטחון ישראל בכל הגזרות. הכל נלקח בחשבון והכל נעשה בשיקול דעת מירבי. עדיין רב הנסתר על הגלוי", סיכם נתניהו.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הוסיף כי מדובר ב"פרוייקט מסווג מאוד של חיזבאללה. יצאנו למבצע כדי להמשיך לפגוע בהתבססות האיראנית בזירה הצפונית".

"המבצע יימשך מספר שבועות והוא אושר לפני כחודש. הוא יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך לישיר על יישובי הצפון. התושבים יכולים להמשיך בשגרת חייהם ולהרגיש בטוחים. צה"ל תגבר באופן משמעותי את המאמץ המודיעיני והכוננות לכל התפתחות", אמר איזנקוט.

במהלך אחר הצהריים קיים נתניהו הערכת מצב במשרד הביטחון שבה נטלו חלק איזנקוט, ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירי צה"ל ומערכת הביטחון.

לאחר הערכת המצב התקיים דיון של הקבינט המדיני ביטחוני שבו עודכנו השרים על פעילות צה"ל עד כה במסגרת המבצע בגבול הצפון.

צה"ל החל לגייס אנשי מילואים לצורך המשך הפעילות בגבול לבנון. מוקדם יותר אמר דובר צה"ל רונן מנליס כי הצבא פועל בתוך שטח ישראל להריסה של מנהרות חיזבאללה במסגרת מבצע "מגן צפוני" והוסיף כי "ייתכן שהן יושמדו גם ממקומות אחרים".

מנליס הוסיף כי הצבא נערך לכך שהמבצע יימשך כמה שבועות: "אנחנו צריכים להיערך לכל התרחישים של נטרול המנהרות, חלקם לא יהיה רק בשטחנו".