למה להוריד כיפה בצבא?

עמותת צל"ש פועלת לשימור וחיזוק מצבם הרוחני של החיילים במהלך שירותם הצבאי על ידי שמירה על קשר עם עשרות רבנים ושיעורים בבסיסים.

בשיתוף צל"ש , כ"ז בכסלו תשע"ט

חיילים דתיים. ארכיון
חיילים דתיים. ארכיון
Photo by Yaakov Naumi/Flash90

שמחה של יום א' עם צל"ש

עמותת צל"ש (צבא לשם שמים) פועלת לחיזוק רוחני של החיילים ונאבקת בתופעה של מאות ואלפי חיילים שנחלשים רוחנית במהלך השירות הצבאי הארוך ועמוס האתגרים.

"קשה להיות 24/7 בחברה שמאוד רחוקה ממה שהיה בבית מדרש או בבית״, מסביר הרב פרץ איינהורן, יו"ר העמותה. ״מי שהוא בן תורה ורגיל לסביבה של שיעורים ותפילה וקשר עם הרבנים, חיי בית המדרש מגבירים לו את המוטיבציה, וברגע שיש חוסר בתורה ובקשר עם רבנים ובית המדרש, ממילא המוטיבציה יורדת".

לדבריו, ישנו קשר בין ירידה רוחנית לבין מוטיבציית התרומה לעם ישראל: "כשיש ירידה, ממילא יש תופעת 'הקטנת ראש'. למה לצאת למ"כים או לקצינים? למה לתרום למדינה? אבל מי שמחובר ללימוד קבוע ושומר על קשר חי עם הרבנים שלו, והוא עסוק בעבודת ה' שבצבא, ויש לו אידיאליסטיות, אז גם יש לו תמיכה ומוטיבציה להמשיך לשרת בצבא ולמסור את הנפש בכל הכח".

״היה ראוי שכל מכינה וכל ישיבה תבוא לבקר באופן שיטתי וקבוע את התלמידים שלה שמפוזרים בכל צה"ל, כי אם חייל לא יוזם הגעה לבית מדרש וקשר עם הרבנים אז נוצר ניתוק. היו צריכים לבוא ולתת יד אחת לדאוג לחיילים וזה מה שאנחנו עושים", מסביר הרב את הצורך בקשר עם החיילים.

לתרומות ולהקדשת סרטונים כנסו לאתר צל"ש או בטלפון 055-6654687

הרב אינהורן מספרו כי עמותת צל"ש ״יוצרת מרחב הגנה בטוח ומעטפת רוחנית אוהבת ותומכת מחמש חזיתות״:

  • במרחב הצבאי - העמותה שומרת על קשר עם הרבנים הצבאיים בשטח ובבסיסים ודואגת שאלפי החיילים הדתיים יפנו לרב הצבאי וידרשו ממנו פתרונות הלכתיים לצד כל דבר שהם זקוקים לו מבחינה דתית ורוחנית.
  • במרחב הישיבתי והמכינתי- העמותה דואגת לחזק את הקשר עם הרבנים מהישיבות והמכינות ומעודדת אותם לשמור על קשר קבוע עם התלמידים שלהם.
  • במרחב הביתי - כשחייל יוצא הביתה לסוף שבוע או לרגילה, עמותת צל״ש עושה כל מאמץ כדי שיהיה לחיילים מגוון פעילויות שישמרו ויחזקו את מצבם הרוחני: עונגי שבת, ״קידושא רבאק״, שיעורי תורה, מלווה מלכה.
  • במרחב האיזורי - נתינת מענה דרך קשר אישי עם רכזים המפוזרים ברחבי הארץ ויצירת חברותות אישיות של לימוד תורה והתייעצויות.

הרב פרץ מספר כי החלום של העמותה, כלשונו, היא ״פתיחת ויצירת חבורות קודש של חיילים עובדי השם יתברך שקומתם הרוחנית זקופה והם מרגישים שליחים לשם שמים ובאים לצבא ומפיצים תורה וטהרה במחנה הצבאי באהבה ואמונה״.

הרב פרץ איינהורן מסביר על פעילות צל"ש

המיזמים של צל"ש
צילום: צל"ש

לדבריו, הפעילות של עמותת צל"ש יוצרת שינוי חיובי וחיזוק רוחני אצל אלפי חיילים וגורמת לעליה באחוז החוזרים לבתי המדרש לאחר שירות צבאי ארוך של כשלוש שנים ויותר.

"יש פה ממש מהפך בציונות הדתית. אנחנו רואים שאחרי שירות של 3 שנים ויותר, חוזרים למכינות וישיבות מקסימום 5%, אנחנו שמחים לעקוב ולראות שבזכות השם יתברך והליווי האינטנסיבי, אחוזי החוזרים ללמוד תורה בתום השירות הצבאי עולים לאט לאט״, מוסיף איינהורן. ״ככל שנזכה שיהיה לנו יותר צוות ויותר אנשים בשטח, ממילא תהיה מהפיכה שלא מתנתקים מבית המדרש, אלא שומרים על קביעות בלימוד, הקפדה על מצוות, וזה יוצר גם חזרה באופן טבעי יותר לישיבות ולמכינות מייד אחרי השיחרור".

הרב רפי פרץ משבח את פעילות צל"ש

בימים אלו יצאה עמותת צל"ש עם קמפיין גיוס כספים במטרה להמשיך ולהרחיב את פעילותה ולקדם את הפרויקט החדש. מוזמנים ליצור קשר בטלפון - 055-6654687