"אכיפה סלקטיבית בהר הבית"

בית המשפט העליון פסק כי על המשטרה למנוע מערבים לשחק משחקי כדור בשטח הר הבית, אך אכיפת ההחלטה - מבוצעת בצורה מתונה למדי.

ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תשע"ט

הר הבית
הר הבית
צילום: ISTOCK

פעילי תנועת 'חוזרים להר' מתלוננים כי חרף פסיקתו של בית המשפט העליון לא נעשה מאמץ למנוע מערבים לשחק במשחקי כדור בהר הבית.

בג"ץ פסק כי על המשטרה למנוע מערבים משחקי כדור בהר הבית ואף קיבל התחייבות בנושא מצד סנ"צ עו"ד מיכאל פרנקנבורג, היועץ המשפטי של מחוז ירושלים במשטרה, לפיה חודדו נהלי משחקי הכדור בה הבית בהתאם לפסיקה.

אלא שפעילי התנועה שעלו היום (רביעי) להר הבית מספרים כי פסיקת בית המשפט נאכפת באופן מתון ביותר.

הפעילים פרסמו תיעוד בו נראית קבוצת ילדים ערבים משחקים כדורגל ברחבה הדרומית של הר הבית. שני שוטרים שליוו את קבוצת העולים היהודים ניגשו אל הילדים הערבים במטרה להפסיק את המשחק ולהחרים את הכדור. הילדים היתלו בשוטרים, ברחו למספר כיוונים, ולא מסרו את הכדור לידי השוטרים, שהתייאשו במהרה ולא המשיכו לנסות ולעצור את המשחק.

פעיל 'חוזרים להר', אברהם גרוסמן שתיעד את האירוע אומר כי "למרות שפנינו מספר פעמים לשוטרים לאחר שהתקפלו בנסיונותיהם כביכול להחרים את הכדור, בבקשה לעשות זאת, הם התייחסו אלינו בזלזול והיסו אותנו".

מתנועת חוזרים להר נמסר כי מדובר באפליית אכיפה. "אין ספק, שלו היו יהודים משחקים בכדור במסגד כלשהו, הייתה הארץ כמרקחה: התקשורת הייתה מזדעקת, ממהרת לבצע מעצרים, ובפרקליטות היו ממהרים לעמול על הגשת כתבי אישום. רק כאשר מדובר בפגיעה ברגשותיהם של יהודים דתיים, המשטרה מתעלמת מפסיקת בג"ץ ומתנהלת כאילו יש לה כוונה כלשהי לאכוף אותה - אולם בפועל - כמעט שלא עושה מאומה".

עו"ד איתמר בן גביר, המלווה משפטית את תנועת 'חוזרים להר', הוסיף כי "מדובר במדיניות של אפלייה פסולה בה נוקטת המשטרה לא אחת ולא שתיים. כאשר מדובר באכיפת פסיקת בית המשפט כלפי יהודים אזי האכיפה נעשית בנחישות ובאפס רגישות, אולם כאשר הפסיקה המדוברת נוגעת לערבים המשטרה מאפשרת לעצמה להקל בחשיבות הפסיקה ואף במקרים רבים לא אוכפת את הפסיקה כלל".