עזרא יכין: גוליית נפל מאבן קטנה, אני שרדתי פגזים

לוחם הלח"י עזרא יכין עם קבלת דרגתו הצבאית: גם בעוד 5 שנים, בגיל 90, אמשיך לפעול למען עם ישראל.

אלירן אהרון , כ"ז בכסלו תשע"ט

עזרא יכין עם הדרגות החדשות
עזרא יכין עם הדרגות החדשות
צילום: אלירן אהרון

אנכי היום בן 90 שנה אך עדני חזק היום

בראיון לערוץ 7 מספר לוחם הלח"י עזרא יכין על תחושותיו עם קבלת הדרגה הצבאית בימים האחרונים כשהוא בן 90.

"הדרגה זה לא מה שחשוב אלא הסיבה. את הדרגה קיבלתי על ההרצאות שלי בכל הארץ שבהן אני מספר לעם ישראל על הניסים והנפלאות והגבורות והמלחמות שהקב"ה סייע לנו לעשות בימים שלי, בימים ההם, והודות לכך הקמנו את המדינה ואנחנו צועדים קדימה בדרך הגאולה".

בשיחה איתו נותן יכין דוגמא לרצף ההרצאות הגודש את סדר יומו מהיממות האחרונות, ואכן הרצאה רודפת הרצאה, "כל יום הרצאה אחת, שתיים או שלוש", הוא אומר ומוסיף: "בצה"ל גילו שמאז מלחמת יום הכיפורים נתתי 9,000 הרצאות בצבא וניתן להכפיל את זה עם ההרצאות במשטרה, במג"ב וכוחות הביטחון, בישובים, במכינות, באולפנות ובישיבות. אני לא רוצה לנוח. הקב"ה נותן לי את הכושר להמשיך ולרוץ ולספר".

בגיל 90 מקווה ומאמין יכין כי גם בעוד חמש שנים ימשיך בפעילות ההסברה וההרצאה שלו עם אותם כוחות הנמשכים מימי הלח"י ועד ימינו אלה. "הכוחות משמים והרצון שלי לפעול למען עם ישראל הוא חזק מאוד", הוא מסביר את מקור הכוחות המניע אותו לפעולה.

בשיחה עמו מתייחס יכין בביטול לדיווחים על עיכוב דרגתו בשל עמדותיו הימניות ובשל התנגדותו לשירות נשים. לדבריו כל אלה דברים בטלים שאינם ראויים ליחס והמעשים הם הקובעים.

"אני מרגיש את הניסים בכל הנימים שלי ובכל העצמות שלי", הוא אומר בהתייחס לתחושותיו בחג החנוכה. "כל כך הרבה ניסים חוויתי, אני ועם ישראל. צעדתי בגיא צלמוות כל כך הרבה שנים וגם היום אני חי במקום שבו יש הרבה עוינות לעם ישראל, סופג אבנים שנזרקות על הרכב ואני מגיע עם הרכב לכל מקום ואני חי. בזמנו שני פגזים ריסקו לי את הראש ובדו"ח הרפואי נכתב שלא רק המון דם נשפך לי מהראש, אלא גם זרם תמידי של נוזל מוח וחוט השדרה, שבמהלך הניתוח, שנמשך יום שלם, הוציאו את החלקים שנקרעו מהמוח שלי, ואני חי, כך שמי שלא מאמין בסיפור דוד וגוליית שיבוא לראות אותי".

"לחמנו נגד הגולית האנגלי וחיסלנו את הנוכחות שלו בארץ. אבן קטנה הרגה אותו ואני עם שני פגזים נשארתי חי. זה אומר משהו", אומר יכין ומזכיר את השורה מהמנון הלח"י 'כולנו גויסנו לכל החיים משורה משחרר רק המוות', "אני חי, אני עדיין לא משוחרר מהשורה".

ממשיך יכין את שורות ההמנון המספר על הנופלים שנקברו בלילה בלאט, ללא אחים וחברים שחששו להראות פניהם בהלוויות שמא ייאסרו על ידי כוחות המנדט. ובהמשך ההבטחה ש'במקומנו יבואו אלפי אחרים', "אני זכיתי לראות את אלפי האחרים, את צה"ל במלוא הדרו, ללחום ולשמור עדי עד. נבואת השיר הזה שנכתב על ידי אברהם שטרן התגשמה בצורה מדהימה".

את דבריו חותם יכין בתפילה לחנוכת הבית השלישי ולגירוש החושך שסביב באורו של עם ישראל.