כך תהפכו את הדירה של סבא סבתא לנגישה

התחשבות במידות הקיימות ובצרכים החדשים של קשישים עם מוגבלות יכולה לסייע להנגיש את דירתם. מדריך שילווה אתכם מהכניסה ועד המקלחת.

תוכן שיווקי , כ"ז בכסלו תשע"ט

כך תהפכו את הדירה של סבא סבתא לנגישה
כך תהפכו את הדירה של סבא סבתא לנגישה
צילום: pexels

בישראל חיים כ-1.4 מיליון אנשים עם מוגבלות שמהווים כ-17% מכלל האוכלוסייה. לשם השוואה, בגילאי 20 ומעלה אחוז האנשים עם מוגבלות כבר עולה ל-21% והוא בכל מקרה נמצא במגמת עלייה בהשוואה לשנים קודמות.

אחת הסיבות לכך היא כניסה של קשישים לסטטיסטיקה והתלות שלהם באביזרי סיוע מיוחדים כמו מיטה חשמלית, כיסא גלגלים וכמובן מקלות הליכה.

השאלה היא מה עושים בשביל להתאים את הדירה עבור הצרכים החדשים של אנשים עם מוגבלות. בניגוד לכאלה שנולדים עם מוגבלות ולכן ההתאמה מתחילה בגיל מוקדם, סבא וסבתא למשל רגילים לחיות עד גיל מסוים בדירה שהנגישות בה מוגבלת. לפיכך, התפקיד של בני המשפחה הוא לערוך שינויים מסוימים ולהציב את הצרכים של קשישים עם מוגבלות בראש סדר העדיפויות.

הנגשה לפי מידות

בדיקה האם דירה מצריכה הנגשה לבעלי מוגבלויות מתייחסת להתאמות שאותן צריך לבצע. ראשית, יש למדוד את גודל הדירה, גודל חדר הרחצה ורוחב הפתחים. על בסיס הנתונים הללו אפשר להתאים את השיפוץ המונגש ולקבוע את התקציב ולוח הזמנים.

דלת ממ"ד לדוגמא ניתן להרחיב באמצעות ניסור קירות בטון, פירוק המשקוף ובניית משקוף חדש. לעומת זאת, דלת הכניסה בבנייני מגורים משותפים דורשת הוספת שיפוע ביציקת הבטון ולאחר מכן ריצוף. אם מדובר בדלת כניסה בבית פרטי, אפשר לפתוח פתח נגיש נוסף או ליצור שביל עם ירידה לכיוון הכניסה.

יש גם דברים שאנחנו באופן אישי יכולים לעשות גם בלי לערב אנשי מקצוע. ניתן לדוגמא להחליף את המנעולים בדלתות כדי לאפשר פתיחה בעזרת מנעולים חשמליים עם שלט רחוק או אפליקציה, או להתקין דלתות הזזה שמאפשרות פתיחה קלה ללא שימוש בכוח.

מה קורה בחדר האמבטיה?

דלת שירותים בדירה שמונגשת עבור קשישים עם מוגבלות צריכה להיפתח כלפי חוץ ולהיות ברוחב מינימאלי של 90 ס"מ. במידה ואין פתח שפונה החוצה, יש לשבור את הקיר כדי להרחיב את פתח הכניסה.

כמו כן, על האסלות להיות מותקנות במרחק של 70 ס"מ מהקיר כדי לאפשר כניסה עם כיסא גלגלים והאסלה צריכה להיות בעלת ידיות אחיזה מתרוממות.

במקום אמבטיה רגילה ניתן לבנות מקלחון עם כיסא ישיבה שאליו עוברים ישירות מתוך כיסא הגלגלים. עוד בחדר האמבטיה, המקלחת צריכה להיות בגודל מינימאלי של 1.20 מטר ובכל מקרה חשוב להתייחס לגובה של סבא וסבתא – אדם בגובה ממוצע יצטרך הגבהה שנעשית באמצעות יציקת בטון ברצפה, אך ילדים בגובה של עד 1.40 מטר יכולים להסתפק ביציקת בטון נמוכה יותר.

לבסוף, ניתן להתקין מאחזי יד בכל המקומות הרלוונטיים בבית לרבות חדרי השינה, המטבח וחדרי האמבטיה והשירותים.