משחררי הכותל הדליקו נר רביעי

ותיקי חטיבת 55 שלחמו במהלך שחרור ירושלים והכותל המערבי השתתפו בהדלקת נר רביעי של חנוכה ברחבת הכותל.

ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תשע"ט

הדלקת נר רביעי של חנוכה, בכותל
הדלקת נר רביעי של חנוכה, בכותל
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

בכותל המערבי התקיימה הערב (רביעי) הדלקת נר רביעי של חנוכה בכותל המערבי בהשתתפות ותיקי חטיבה 55 שלחמו בשחרור ירושלים והכותל המערבי.

רב הכותל המערבי, הרב רבינוביץ אמר לאחר ההדלקה, "הדליקו איתנו לפני דקות אחדות מח"ט 55, סמח"ט 35 של הצנחנים ואנו מכאן מתפללים לשלומם של חיילי צה"ל העושים עבודת קודש בצפון, בדרום ובכל מקום. ה' ישמור צאתם ובואם מעתה ועד עולם".

"נמצאים איתנו היום גם ותיקי חטיבה 55, שלחמו כאן בשחרור ירושלים והכותל המערבי – אתם זכיתם. אלף ושמונה מאות שנים של גלות ניצבו מאחוריכם כשפרצתם בעזרת השם את שערי העיר העתיקה. מיליוני נשמות של יהודיות ויהודים שלא זכו – התבוננו בכם כשרצתם אל הכותל המערבי".

"אני רוצה לומר משהו לכל המשפחות שלכם שנמצאים איתנו כאן הערב, הנכדים שבאו עם סבא להדלקת הנרות של החטיבה שלו. דעו שסבא שלכם והחברים שלו, גיבורי הצנחנים, הם יורשי המכבים. וכל מה שאתם רואים כאן – כל מיליוני המבקרים והמתפללים, שהמספר שלהם עולה משנה לשנה, במקום היחיד המיוחד והמאחד של כל עם ישראל – כל זה התחיל כשסבא ולוחמי חטיבה 55 רצו הסמטה הצרה שלמרגלות הכותל המערבי", הוסיף הרב רבינוביץ'.

הוא סיכם ואמר כי "לוחמי הצנחנים בעבר ובהווה, בשם עם ישראל כולו, בשם כל הדורות שלא זכו, ובשמנו שזכינו, אני אומר לכם תודה, ומבטיח שנעשה הכל כדי לשמור על המתנה היקרה שהענקתם לנו. כדי שהכותל המערבי יהיה קדוש יותר בסימן של 'של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו קדוש הוא'. שהוא יבטא יותר מכל את המסורת היהודית. את מנהגו של אבא וסבא ואת היותו מקום מאחד ומלכד".

אלי כהן, יו"ר עמותה 55, מ"פ הפלחן ומג"ד 7 אמר לאחר הדלקת הנרות, "'דור לדור יביע אומר'. כמו שאמר הרב 1,800 שנה והגענו לרגע הזה. אמנם הצנחנים הגיעו ראשונים אבל צריך לזכור שפה לחמו בירושלים חטיבת הראל, החטיבה הירושלמית וגם הסיירת של החטיבה הצפונית 80. אנחנו פה זכינו ונזכה שהקב"ה יחליט בבניית בית המקדש במהרה בימינו אמן סלה".

סא"ל אלעד שושן, סמח"ט הצנחנים שהשתתף בהדלקת הנרות הוסיף, "גאה אני לעמוד כאן היום ליד הכותל בו טמונים אלפיים שנים של תפילות בחריציו. אני זוכר את תמונת הצנחנים הנוגעים באבניו ונושקים להם, מזילים דמעות. אושר על שיבתו של עמנו לבירתו לצד דמעות צער על רעים שנפלו בלחימה הקשה למען הגשמת חלום תקומתנו. הדמעות הללו שזורות בכל צעד במאבקנו. הדלקת נרות חנוכה למרגלות הכותל 52 שנה לאחר שחרורו. מי ייתן ובזכות אהבת אמת נהפוך את האורות של כולם לאור אחד איתן".