הרמטכ"ל השיב לבנט בכנס סגור

הטענות לעודף משפטיזציה - אגדות אורבניות לקושש אהדה, טוען הרמטכ"ל גדי איזנקוט בתגובה לטענותיו של יו"ר הבית היהודי.

ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תשע"ט

גדי איזנקוט
גדי איזנקוט
צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט מותח ביקורת חריפה על השר נפתלי בנט שתקף את ה"משפטיזציה בצה"ל", כך עולה מהקלטות שחשף הערב הפרשן המדיני של חדשות עשר ברק רביד.

איזנקוט, שדיבר ביום ראשון בכנס של אגודת הידידים של מכון וייצמן, הגדיר את הדברים "אגדות אורבניות" ו"נסיון לקושש אהדה". הוא ציין עוד כי הטענות הללו "לא רציניות" ומשוללות כל יסוד.

"יש כאן הרבה מצלמות אבל אני בכל זאת אומר את זה כי זה נושא בתקשורת – המשפטיזציה בצה"ל", אמר אייזנקוט ל-200 המשתתפים שנכחו באולם.

הוא פצח במתקפה חריפה נגד השר בנט. "כשחיילים שוגים, הם מקבלים גיבוי. האגדות האורבאניות האלה, כדי לקושש אהדה במקומות מסוימים, לא מבוססות על כלום ומי שמסתתר מאחורי פרקליטים בעיני הוא מפקד לא ראוי ואין מפקדים כאלה בצבא. הטענות על משפטיזציה בצה"ל הן טענות שבעיני לא רציניות. אני אומר את זה כמפקד ושומע את זה ממפקדים. המשפטנים בצה"ל נותנים ייעוץ ותו לא – את ההחלטות מקבלים המפקדים".

הדברים החריפים של אייזנקוט באו בתגובה לדברים שאמר השר בנט במסיבת העיתונאים בה הודיע כי הוא מותר על תיק הביטחון. "הלוחמים שלנו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי מאשר מיחיא סינוואר", אמר אז בנט.

בנאומו ציין אייזנקוט כי בשלוש השנים האחרונות הועמד רק חייל אחד לדין – אלאור אזריה – אל מול עשרות אלפי מקרים של הפעלת אש.

"במקום שבו פועלים בצורה שעוברת על חוק, לא היית רוצה שאנחנו נסתיר את העיניים וניתן גיבוי. אנחנו ניתן גיבוי מוחלט לשגיאות, אבל לא יהיה חיפוי למעבר על חוק", הוסיף הרמטכ"ל.

כדי להגן על חשיבות שילוב הפרקליטות הצבאית הביא הרמטכ"ל כדוגמא את סבב האלימות האחרון בעזה. "במקום שנדרשת עצה איך לטפל בבניין שבקומה הראשונה והשניה – אירוע מלפני חודש או שבועיים – בקומה הראשונה והשניה יש מפקדת חמאס ובקומה השלישית, רביעית, חמישית, שישית, שביעית, שמינית ןתשיעית יש 28 משפחות. אני מאמין שאת לא היית רוצה שנבוא עם מטוסים ונשמיד את זה", אמר אייזנקוט לאחת הנוכחות באולם שהפנתה אליו שאלה.