ליצמן נגד האוצר: אני אקבע לגבי תקציב

סגן שר הבריאות מבקר את האוצר שלטענתו מנסה להחליט עבור משרד הבריאות כיצד לחלק את התקציב.

בן שאול , כ"ז בכסלו תשע"ט

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
צילום: הלל מאיר/TPS

על רקע הקיצוץ במשרד הבריאות, סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן תקף את משרד האוצר וטען כי הוא מתנהל באופן שאינו הוגן.

"ניסיתי לקבל מהאוצר תוספת כוח אדם, אחיות לחיסונים נגד חצבת", תיאר הרב ליצמן את ניסיונותיו להשגת משאבים מהאוצר. "ביקשתי מהאוצר תקנים ל- 150 אחיות. לא רק לזה, לבלימת החצבת, גם לשפעת וגם לטיפות חלב, ובתשובה קיבלתי קיצוץ נוסף. כך, הקיצוץ כיום עומד על סכום של 96 מיליון שקל. מפני שאני ביקשתי בזמנו מהאוצר תוספת של מיליארד שקל, עבור התמודדות בליקויי מערכת הבריאות. לצערי, ספגנו קיצוץ בכמה פעימות על סך 96 מיליון שקל".

"אומרים לי שסך הכול יש למשרד הבריאות תקציב בן 40 מיליארד שקל. מה זה קיצוץ בהיקף של 44 או 96 מיליון שקל? אולם, אני חושב שזו דמגוגיה. נכון שיש לי 40 מיליארד שקל, אבל היקף של 25 מיליארד שקל נועד לתרופות. רק תרופות. ואני לא מדבר כמה גדולה היא ההוצאה של משרד הבריאות עבור אחזקת בתי חולים וכמה נדרש עבור שכר רופאים", הוסיף ליצמן.

בהמשך דבריו קבל על האוצר המנסה להחליט עבור משרד הבריאות כיצד לחלק את התקציב. "האוצר רוצה להחליט מה אעשה עם הכסף. הוא גם שר הבריאות פתאום. אני מחליט איפה הכסף ואיפה לא. עם כל הכבוד, שיבוא וידבר איתי ואז נחליט".

בהתייחסו למחלת החצבת הבהיר שוב סגן השר כי קיימת ירידה במספר החולים. "כמעט אין חולים. מחלת החצבת הגיעה לישראל - מחוץ לארץ. שיעור החיסונים כאן בישראל עומד על 96% – שיעור גבוה מאוד. לכן זו לא הבעיה. האוכלוסייה מחוסנת. התשובה לשאלה "מה קרה לאחרונה?" היא כי יש כאלו שלא לקחו את החיסון השני ויש כאלה חוצניקים שלא לקחו כלום, ויש כאלה שלא מתחסנים, גם מכל מיני מגזרים למיניהם. במגזר החרדי טיפלתי. אני מקווה שגם במגזר הערבי זה מתקדם".