אירופה נגד אנטישמיות, מחזקת את היהודים

האיחוד האירופי אישר הצהרה חסרת תקדים בנוגע לביטחון הקהילות היהודיות ולמאבק באנטישמיות ברחבי אירופה.

ניצן קידר , כ"ח בכסלו תשע"ט

האיחוד האירופי
האיחוד האירופי
צילום: אייסטוק

מועצת האיחוד האירופי אישרה היום (חמישי) בהסכמה של 28 מדינות הצהרה ראשונה מסוגה למען מאבק באנטישמיות וחיזוק ביטחונן של הקהילות היהודיות באירופה.

את ההצהרה הובילו הנציגים מאוסטריה יחד עם הקונגרס היהודי העולמי וגורמים נוספים.

ההצהרה אשר אושרה בפורום שרי המשפטים והפנים של המדינות החברות, קוראת למדינות האיחוד האירופי לנקוט צעדים חשובים על מנת להבטיח את הביטחון של הקהילות, המוסדות והאזרחים היהודיים באירופה כדי "להבטיח לעם היהודי עתיד בו יחיו עם אותה תחושה של ביטחון וחופש כמו כל שאר אזרחי האיחוד האירופי".

"הביטחון של העם היהודי הוא צורך מידי הדורש פעולה של המדינות החברות ומוסדות האיחוד האירופי", לשון ההצהרה.

בנוסף, מודגשת בה החשיבות לחינוך וזיכרון השואה והקדשת תשומת לב מיוחדת של גורמי אכיפת החוק באירופה לתכנים אנטישמים ברשת הקוראים לטרור.

בין הנקודות הנוספות בהצהרה: אימוץ ויישום אסטרטגיה הוליסטית כדי למנוע ולהילחם בכל צורות האנטישמיות, הגברת המאמצים להבטחת ביטחון הקהילות היהודיות על ידי הגברת שיתוף הפעולה בין רשויות אכיפת החוק המקומיות והלאומיות לבין הקהילות היהודיות, מימון ויישום של אמצעי אבטחה, חקירה ראויה והעמדה לדין פלילי על פשעי שנאה אנטישמיים ועוד.

את ההצהרה העלתה לאישור אוסטריה תוך שיתוף פעולה הדוק יחד עם הקונגרס היהודי העולמי אשר פעלו לגיבושה.

הקונגרס פעל בצמוד לרשויות ממשלת אוסטריה והמוסדות האירופים, יחד עם הקהילה היהודית באוסטריה והקונגרס היהודי האירופי בתהליך הפיתוח לתוכן ההצהרה. הקונגרס אף קיים למעלה מ-100 פגישות בשבועות האחרונים עם נציגי המדינות באיחוד האירופי על מנת להדגיש בפניהם את חשיבות ההצהרה ואת משמעות אימוצה על ידי האיחוד.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר הביע שביעות רצון מאישור ההצהרה. "אני מברך את החלטת מועצת האיחוד האירופי לאמץ את ההצהרה החשובה הזו למען המאבק באנטישמיות וההגנה על הקהילות היהודיות".

הוא אמר כי "ימים ספורים בלבד לאחר תוצאות סקר CNN שהציג עליה בתופעות האנטישמיות באירופה, ועם דעיכת זכר השואה - הצהרה זו הינה הכרה ברורה של ממשלות כל המדינות החברות באיחוד האירופי, כי נדרשת פעולה רצינית, הן מבחינה פוליטית והן מבחינה מעשית, למען טיפול באתגרים הברורים והספציפיים של שנאה עתיקה זו".

"אנו מצפים להמשיך לעבוד עם מוסדות האיחוד האירופי ועם ממשלות המדינות החברות בו ביישום ההצהרה. בנוסף, בהזדמנות זו, ארצה להודות במיוחד לקנצלר האוסטרי סבסטיאן קורץ על הובלתו בנושא זה. אני מקווה שכעת המועצה האירופית תמנה מתאם למאבק באנטישמיות, אשר יעקוב אחר יישום צעד ראשון חשוב זה", הוסיף לאודר.

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, אמר כי "מדובר בהצהרה חשובה וקריטית לתפוצה היהודית בעולם, אנחנו מאמנים ומקווים כי בעקבותיה מדינות האיחוד האירופי יישמו בפועל את ההצרה למען רווחת הקהילות היהודית".