אגודת ישראל תוקפת: "בית מרזח בשבת"

לאחר שלא נכנסה לקואליציה, תוקפת אגודת ישראל בירושלים את ראש העיר הנבחר משה ליאון המאפשר פתיחת 'בית מרזח' בשבתות.

ערוץ 7 , כ"ח בכסלו תשע"ט

עיריית ירושלים
עיריית ירושלים
צילום: Hadas Parush/Flash90

סיעת אגודת ישראל בירושלים שלא נכנסה לקואליציה שהרכיב ראש העיר ירושלים משה ליאון, תוקפת את ראש העיר שלטענתה נותן יד לפתיחת 'בית מרזח' בשבתות, בשטח עירוני.

בידיעה שפורסמה בעיתונים החסידיים "המבשר" ו"המודיע" נכתב כי "האתר האחד שיחלל שבת – הינו 'בית מרזח', שיפעל במתחם עירוני הקרוי 'בית הנסן'. במקרה זה, סוג הפעילות אמנם 'מותר' מבחינת הסטטוס-קוו (וכמובן אסור בתכלית על פי דין תורה), אלא שהעובדה כי הוא ממוקם בשטח עירוני הופכת את פעילותו לנוגדת את הסטטוס קוו והתקנון העירוני".

על פי הדיווח, מפרסומי בית המרזח ניכרת רמיסת השבת בפומבי, תוך שימוש ציני במושג "קבלת שבת". בפירוט שעות הפתיחה נאמר כי "מקבלים שבת עד 4 אחה"צ, ובשבת מ-10 בבוקר עד שהשבוע החדש מתחיל". בעלי המקום אף מאחלים בעיוות התפילה: "בואו בשלום".

נציג חסידות גור יוחנן ויצמן החתום על הידיעה מציין אתר נוסף הצפוי לפתוח שעריו בשבת נגד התקנון. "יש אתר נוסף העמד להיפתח הפוגע בקדושת השבת בפומבי, אך מכרסם בסטטוס קוו בצורה הפוכה: הוא אמנם אינו ממקום בשטח עירוני, אלא במגדל המשרדים בו היה ממוקם בעבר 'המשביר לצרכן'; אלא שהפעילות עצמה – חלל משרדים להשכרה, כמובן אינו חוקי ובניגוד לתקנון", הוא טוען.