בשבע מהדורה דיגיטלית

אין דין ויש דיין

שלושה חודשים אחרי שמונו 24 דיינים חדשים כדי למלא את המחסור החמור שנוצר בבתי הדין הרבניים, השתלבותם במערכת עדיין תקועה.

יוסף ארנפלד , כ"ח בכסלו תשע"ט | עודכן: 21:07

"יושבים בבתי הדין כמשקיפים". טקס השבעת הדיינים
"יושבים בבתי הדין כמשקיפים". טקס השבעת הדיינים
צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

"מי שסובל בראש ובראשונה הוא הציבור. למרות שהצטרפו כמות מרשימה של דיינים חדשים למערכת, עדיין יש כל כך הרבה הרכבי בתי דין שאינם פעילים, והדיונים עדיין נקבעים לעוד שנה. אין במערכת מספיק כוח אדם. גם הדיינים נאלצים לנסוע מרחקים ארוכים לבית דין רחוק, במקום חצי שעה לבית הדין הקרוב למקום מגוריהם. דיינים ותיקים שנמצאים כבר שנים במערכת לא יכולים להתקדם, כל זאת בגלל שהשיבוץ הקבוע מתעכב. כל המערכת בכאוס רציני, והכול בגלל אגו, משרות ודברים לא ענייניים", כך מתארים בפני העיתון 'בשבע' גורמים בבתי הדין הרבניים את תמונת המצב העגומה.

רק לפני כשלושה חדשים התמנו 24 דיינים חדשים בקול ששון ושמחה, אחרי תקופה ארוכה של מחסור חמור בדיינים בבתי הדין, מה שהוביל במרוצת השנים למצב של הרכבים חסרים והרכבים שהתפרקו. הדיינים החדשים הושבעו לתפקיד אחרי חג הסוכות בטקס מרשים שהתקיים בבית הנשיא. לכאורה, הדברים היו אמורים לבוא על מקומם בשלום לרווחת ולשמחת כל הגורמים. הצעד האחרון שנשאר היה שיבוץ רוחבי מחדש של כל הדיינים במערכת.

הסמכות על השיבוצים בפועל הייתה בידיו של הרב דוד לאו, שבדיוק נכנס לתפקיד נשיא בית הדין הגדול. על פי החוק הוא צריך לעשות זאת בהתייעצות עם שר הדתות. בדרך כלל מדובר בהליך פורמלי בלבד, אך יום לפני שהשיבוצים יצאו לפועל, התמנה אריה דרעי לתפקיד שר הדתות במקום השר דוד אזולאי ז"ל, שהיה על ערש דווי באותם ימים, והעניינים החלו להשתבש. לטענת הגורמים בבתי הדין, עוזרו של דרעי, דודו עמר, הגיע לרב לאו עם הוראה להקפיא את השיבוצים.

לדבריו של אחד הגורמים, בתמורה לאישור השיבוצים דרש דרעי את מינוי מקורביו במערכת, בעיקר לתפקידי ראב"ד (ראש אב בית דין). מדובר במשרה סמכותית הכוללת פיקוח על כל בתי הדין בכל עיר שיש בה יותר משלושה הרכבים. רק כדי לסבר את האוזן: בחיפה, בפתח תקווה, בבאר שבע, בתל אביב ובערים נוספות הראב"דים משתייכים לש"ס, וכעת המטרה היא להמשיך אל הערים הבאות ובראשן נתניה.

התוצאה, נכון לעכשיו, היא ש-24 הדיינים שובצו בשיבוצים זמניים, ורק חלק מהם הצליחו להשתבץ במקומות קבועים. שאר הדיינים אינם משובצים, היות שהדיינים הוותיקים עדיין לא פינו את מקומם וממילא אין לחדשים היכן להשתבץ. בינתיים הם נאלצים לנסוע לבתי דין רחוקים ממקום מגוריהם, חלק בירושלים, חלק בתל אביב וחלק בחיפה. "הם פשוט יושבים שם בתור משקיפים", קובל הגורם. "הקימו הרכבים בשביל לסדר גיטין, תפקיד שגם דיין אחד מוסמך לבצע, אבל בפועל חלק מההרכבים מונים ארבעה או חמישה דיינים. הם לא בתפקידים מעשיים ולא מועילים למערכת יותר מדי, מה שכמובן מעכב את השירות לציבור".

מה הסיבה הפורמלית שהוסברה לדיינים?

"כולם יודעים שיש סכסוך בין אריה דרעי לרב לאו, ובינתיים הם לא הצליחו להגיע להסכמות", הוא מתאר. "הסכסוך ביניהם התחיל לפני כמעט שנה. בחודשים האחרונים, לפני שהרב לאו נכנס לתפקיד נשיא בתי הדין, הנחיתו לו כמנכ"ל את אחד הדיינים, הרב דוד מלכה, בלי להתייעץ איתו. הרב לאו התפלא על המינוי וביקש למנות לתפקיד איש אמון משלו. הוא לא הבין למה אנשי הרב יצחק יוסף ממונים לתפקיד, למרות שהכהונה שלו בתפקיד תכף מסתיימת. כל המערכת בכאוס רציני והכול בגלל משחקי שליטה".

מה בעצם מפריע לרב לאו להיענות לדרישות של דרעי?

"אמר לי אחד המקורבים לרב לאו: 'אם הייתם יודעים מה דרעי מבקש, לא הייתם מצפים שהוא יתקפל'".

לסיים את הסאגה

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן רואה את הדבר בחומרה רבה. "בכל שנות כהונתי כמנהל בתי הדין הרבניים, 21 שנים, מעולם לא היה כדבר הזה", הוא אומר בתוקף. "דיינים שהתמנו, מהרגע שהתמנו ואפילו קודם לכן, ידעו באיזה הרכב הם יהיו ובאיזה בית דין יכהנו והכול פעל כשורה".

לדבריו, המציאות הזאת שבה דיין נמצא באופן זמני בהרכב, גורמת עוול ועינוי דין גדול. "הדיינים מתחילים דיונים ושומעים עדויות וראיות, כאשר ייתכן שבעוד שבוע או שבועיים יעברו להרכב אחר, ואת כל הדיונים יתחילו מחדש. זה עינוי גדול, ובוודאי שזה לא בא לסייע לנשים עגונות ומסורבות גט". בן דהן קורא לכל המעורבים בסיפור לשבת יחד ולסיים את הסאגה הזאת כמה שיותר מהר, "לטובת הציבור הרחב ולטובת בתי הדין הרבניים".

למרות המצוקה הגדולה, בלשכת הרב דוד לאו, הרב הראשי ונשיא בתי הדין, מנסים לשדר עסקים כרגיל: "נשיא בית הדין שיבץ את הדיינים החדשים בבתי הדין ברחבי הארץ בשיבוץ זמני, בכדי לבחון את השתלבותם בעבודת בתי הדין. בשיבוץ הזמני, דאג הרב הראשי להשלים את החסר בהרכבי בתי הדין, כך שההרכבים כעת עובדים במלואם. בשלב הבא ולאחר בחינת השתלבותם, ישובצו הדיינים בשיבוץ קבוע".

גם בהנהלת בתי הדין הרבניים נראה שמנסים להתעלם מהבעיה החמורה. את השיבוצים המוזרים הם תולים בצורך של הדיינים החדשים לצבור ניסיון בתפקיד: "הדיינים החדשים צריכים לצבור ניסיון. העובדה שבפרק זמן קצר הדיינים צופים בדיינים אחרים כדי לראות כיצד העבודה מתנהלת לפני שהם נזרקים למים, היא דבר לגיטימי ומתבקש".

ומלשכת שר הדתות אריה דרעי נמסר בתגובה כי "הסמכות בדבר שיבוצם של הדיינים בבתי הדין השונים ברחבי הארץ, עד לתקופה של חצי שנה, מסורה בידי נשיא בית הדין הגדול בלבד ובסמכות שהואצלה למנכ"ל בתי הדין. עד תום תקופה זו, כאשר יידרש דיון בשיבוץ הקבע, תובא בפני השר דרעי הבקשה מכוח סעיף 19 לחוק הדיינים (תשט"ו-1955), הקובע כי כאשר ראה השר צורך, מסיבות מינהליות, להעביר דיין דרך קבע לבית דין רבני שבמקום אחר, יקבל תחילה את הסכמת נשיא בית הדין הגדול לאותה העברה. בשלב זה, טרם עברה התקופה המסורה לנשיא בית הדין הגדול. לאחר שלא הוצגה לשר התשתית המינהלתית בדבר השיבוץ, הנושא לא נמצא על סדר יומו".