בשבע מהדורה דיגיטלית

מתחת לסלע

אחרי שנים שבהן הכחישו בצה"ל את קיומן של החפירות, החליטו השבוע לחשוף אותן בקול גדול, ויש מי שתוהה למה

אסף משניות , כ"ח בכסלו תשע"ט | עודכן: 17:30

איזנקוט רצה הישג לסוף הקדנציה. מבצע 'מגן צפוני'
איזנקוט רצה הישג לסוף הקדנציה. מבצע 'מגן צפוני'
צילום: Aziz Taher, רויטרס

מבצע 'מגן צפוני' החל ביום שלישי בשעות הבוקר בקול תרועה רמה. כוחות צה"ל רבים נפרסו באזור גבול לבנון, בקרבת מטולה, במטרה לחשוף מנהרות התקפיות שחפר חיזבאללה בשנים האחרונות.

כבר בשעות הראשונות התברר כי זהו המבצע המיוחד שעליו דיבר נתניהו בנאומו לפני כשבועיים, במטרה למנוע את התפטרותם של שרי הבית היהודי. בערב, במהלך מסיבת עיתונאים בהשתתפות ראש הממשלה והרמטכ"ל, הוצגו תמונות וסרטון מתוך המנהרה הראשונה שהתגלתה במהלך היום. המנהרה יצאה מהכפר כילא שמצידו הלבנוני של הגבול, וחדרה כ-40 מטרים לתוך שטח ישראל.

תהליך איסוף המודיעין בנושא מנהרות חיזבאללה החל לפני ארבע שנים, לאחר מבצע צוק איתן. ההצלחות של חמאס בפרויקט המנהרות שלו, הובילו את צה"ל להבנה שאסור להמשיך ולהתעלם מאיום זה, כולל בזירה הצפונית. בתחילה עסקה הפעילות באיסוף מודיעין על מנהרות חיזבאללה, נושא שמעטים בארגון הטרור נחשפו אליו. לאחר מכן החל שלב פיתוח היכולות להתמודדות עם האיום, הן מבחינה ביצועית והן מבחינת המוכנות להסלמה במידת הצורך. גורם ביטחוני אומר ל'בשבע' כי התוכניות לביצוע 'מגן צפוני' הונחו על שולחן ועדת חוץ וביטחון כבר לפני כמה חודשים, בעקבות הבשלת התנאים לביצועו. ההכנות הסופיות בצבא לקראת המבצע החלו רק לפני כחודש, לאחר קבלת אישור הקבינט.

"מבצע כזה לא קורם עור וגידים ביום אחד", אומר תא"ל (במיל') אלי בן מאיר, ראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר. "מכיוון שמדובר בתוכנית מורכבת מאוד שכוללת שלבים ארוכים בתחומים שונים, אין ספק שלא מדובר בהחלטה של רגע אלא בתוכנית מאוד מסודרת ומאוד מפורטת. זה מתחיל באיתור חפירות ותוואי מנהרות, כאשר במקביל צריך לפתח את היכולות הטכנולוגיות לנטרל את המנהרות, כמו שאנחנו רואים גם בדרום. המישור השלישי הוא מוכנות של כוחות בזירה מחשש להסלמה. המטרה היא שהצד השני יהסס מלתקוף את הכוחות שפועלים לנטרל את המנהרות, ולשם כך צריך הרבה כוחות על הגבול".

עד כמה דומה פרויקט המנהרות של חיזבאללה לזה של חמאס?

"יש דברים דומים ויש דברים שונים. יש כאן תהליך של למידה של שני הצדדים האחד מהשני. חמאס וחיזבאללה מחליפים רשמים מהאופן שבו צה"ל מגלה חפירות ואיך הוא פועל נגדן, וגם אנחנו לומדים מהניסיון שלנו מול מנהרות חמאס. אבל צריך לדעת שיש שוני בין הפרויקטים של חמאס וחיזבאללה, בעיקר בגלל סוג הקרקע בצפון".

"בצפון זאת קרקע סלעית שבאופן טבעי הרבה יותר קשה לחפור בה", אומר האלוף (במיל') איתן דנגוט, מתאם הפעולות בשטחים לשעבר, וראש המינהלת לפיתוח הצפון כיום. "קח למשל את המנהרה שהתגלתה ביום שלישי. את המנהרה הזאת התחילו לחפור בשנת 2014, וכל מה שהצליחו לחפור בזמן הזה עומד על 90 מטרים".

אז עד כמה חיזבאללה יכולים ללמוד מחמאס בנושא המנהרות?

"זה מעבר ללימוד מהניסיון של חמאס, הם עובדים יחד על הפרויקט הזה. אנשי חמאס ששוהים בלבנון עוסקים בתיאום בנושא המנהרות. בכלל, נושא המנהרות הגיע כאחת המסקנות של חיזבאללה בעקבות מלחמת לבנון השנייה. הם הבינו שהם צריכים לייצר עוד כלי נשק שיכול בעיקר לאיים על התודעה הישראלית ולהשיג תמונות ניצחון, ופחות ניצחון של ממש. ההבנה הזאת משותפת לשני הארגונים, ולכן אנחנו רואים תהליך של התפתחות והחלפת דעות בתחום הזה".

צה"ל פעל בחשאי

האסטרטגיה של חיזבאללה להשיג תמונת ניצחון על ידי חטיפה כלשהי או אפילו השתלטות זמנית על יישוב ישראלי, לא ממש נשמרה בסוד. כבר בשנת 2011 פרסם המרכז הירושלמי לנושאים אסטרטגיים את תוכנית חיזבאללה בנושא, שנקראת "כיבוש הגליל העליון". על פי התוכנית, הארגון התאמן על כיבושם של יישובים לאורך הגליל באמצעות מנהרות מיוחדות שאמורות להיחפר לאורך הגבול. התוכנית כללה פתיחה בירי מסיבי של רקטות לעבר ישראל, דבר שיעסיק את המערכת הביטחונית, ואז להפתיע את מדינת ישראל ולכבוש יישובי ספר באמצעות מנהרות התקפיות. המנהרות שנחשפו עד לזמן כתיבת שורות אלה, מלמדות שחיזבאללה דבק בתוכנית וחפר מנהרות לכיוון יישובים שיהיה קל לכבוש.

"האיום מפני מנהרות חיזבאללה נמצא כבר שנים בתודעה של צה"ל", אומר דנגוט. "עוד לפני מלחמת לבנון השנייה עלתה ההשערה שיש לארגון מנהרות התקפיות באזור הגליל המערבי, שבו נחטפו אהוד גולדווסר ואלדד רגב. הם אומנם נחטפו דרך פירצה בגדר, אבל החשש מפני מנהרות היה כבר אז. בכלל, זה האזור היותר מסוכן לאיום מנהרות, בגלל שהנגישות ממנו לשאר חלקי הארץ פשוטה יותר מאשר אזור מטולה".

למרות שצה"ל ידע על תוכנית המנהרות של חיזבאללה, הוא לא הגיב לתלונות של תושבים שכבר בשנת 2012 דיווחו על קולות של חפירות מתחת לביתם. התושבים התריעו, אבל צה"ל לא בדק, לפחות לא למראית עין. דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר אתמול כי כל התלונות נבדקו בחשאי במטרה שחיזבאללה לא יגלה את פעילות הצבא בנושא. לפי מנליס, צה"ל העדיף שהתושבים ירגישו מעט ממורמרים בעקבות כך, אבל סודיות המבצע תישמר. עוד אמר מנליס כי אף לא אחת מהמנהרות שחדרו לישראל היוותה איום מיידי על חיי התושבים.

"כל אחת ואחת מהתלונות שהגיעו נבדקה, והתגלה שאין חפירה מתחת לאותו בית", אומר בן מאיר. "אין כזה דבר שצה"ל לא יבדוק תלונות כאלה. תפקידו של צה"ל להגן על אזרחי מדינת ישראל, והוא פועל להשיג את זה בכל דרך אפשרית. לא תמיד אפשר לומר דברים בגלוי מסיבות כאלו ואחרות".

מאז יום שלישי המערכת הביטחונית והפוליטית עוסקות בשאלה מדוע דווקא עכשיו יצא צה"ל למבצע. התהליך עצמו נמשך כבר ארבע שנים, עוד לפני כניסתו של איזנקוט לתפקיד, אם כי הוא אחראי על עיקר הפעילות בנושא. כבר כמה חודשים שהתוכנית מונחת על שולחן הקבינט וועדת חוץ וביטחון. במערכת הפוליטית נשמעו קולות שמקשרים בין המלצות המשטרה שהוגשו נגד נתניהו ביום ראשון ובין המבצע שהחל בשלישי לפנות בוקר.

"דבר אחד צריך להיות ברור, לא יצאו למבצע בגלל חקירות ראש הממשלה. זאת טענה צינית שאין לה מקום", אומר בן מאיר. "אנחנו נמצאים בתקופה שיותר קל לפעול בה מבחינת מזג האוויר. אלה לא הימים החמים של הקיץ או חודשי החורף הקשים, שבהם קשה לכל הצדדים לפעול. תוסיף לזה שהגיעו לרמת מוכנות מודיעינית ומבצעית, וכך הגיעו לקביעת התאריך".

בדרום פעלו בשקט

גורמים במערכת הפוליטית מייחסים את מועד המבצע לאינטרס של אדם אחר – גדי איזנקוט. בסוף החודש אמור היה הרמטכ"ל לסיים את תפקידו, כשלאחרונה הוארכה כהונתו בשבועיים נוספים. אותם גורמים מעריכים כי איזנקוט רצה לסיים באקורד מוצלח. חיזוק לטענה זו מגיע מהדיונים שהתקיימו בקבינט בזמן אירועי הסבב האחרון בעזה. בעוד הרמטכ"ל לחץ לא לפתוח בסבב גדול יותר כדי שיהיה אפשר לצאת למבצע 'מגן צפוני', שר הביטחון לשעבר ליברמן טען שיש לדחות את הפעולה בצפון למועד אחר ולתקוף בעזה כעת. לפי ליברמן, איום המנהרות בצפון אינו מהווה בשלב זה איום ממשי, ואין צורך לפעול בבהילות בנושא.

למרות התהודה הגדולה שהמבצע מעורר, נדמה כי מדובר בעיקר בפעולה בפרופיל תקשורתי גבוה, אבל לא בהכרח במהלך דרמטי. הפעולות בצפון מתנהלות במתכונת כירורגית, בדומה לפרויקט חיסול מנהרות החמאס. בצה"ל דיברו מהרגע הראשון על פעולה שתימשך כחודש וחצי, אך בעוד שבדרום הצעד מתנהל בשקט יחסי, בלי מסיבות עיתונאים גדולות ובלי מבצע עם שם מפוצץ, הצפון זכה להרבה כבוד. טענות שעלו ביומיים האחרונים במערכת הביטחונית סוברות שהרעש התקשורתי נועד כדי לתת כיסוי לנאום ראש הממשלה מלפני שבועיים, ולא בגלל הדרמטיות הגדולה של המבצע.

"צריך להבין שבזירה הצפונית איום המנהרות הוא לא המשמעותי ביותר כי אם פרויקט הטילים", אומר דנגוט. "בשבועות האחרונים, מאז הפלת המטוס הרוסי, המשלוחים מטהרן עוברים ישירות לביירות, עם המון נשק וטכנולוגיות דיוק עליהם. מערך הטילים והרקטות של חיזבאללה מונה כ-150 אלף טילים, שזה מספר עצום. זאת הבעיה האסטרטגית ביותר מכיוון חיזבאללה, וחייבים למצוא לה פתרון לפני שיהיה מאוחר מדי. הבעיה היא שהפצצת מחסני הטילים תוביל למערכה רחבה עם נפגעים רבים, ואנחנו לא מעוניינים בכך, בדיוק כמו שחיזבאללה לא מעוניין בזה מצידו בגלל בעיות פנימיות. היציבות המדומה הזאת מתערערת, ונראה שאנחנו מתקרבים לקראת מערכה בצפון".