בשבע מהדורה דיגיטלית

עוד שבועיים למבחן

בפעם הקודמת בה מועצת התכנון העליונה ביו"ש דחתה אישור מאחזים, שר הביטחון תלה את האשמה בראש הממשלה. כעת שר הביטחון הוא ראש הממשלה

ניצן קידר , כ"ח בכסלו תשע"ט

המשחק האמיתי יתחיל לאחר ההחלטה של מנדלבליט. נתניהו
המשחק האמיתי יתחיל לאחר ההחלטה של מנדלבליט. נתניהו
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

בעיצומם של ימי החנוכה, בכירים בהתיישבות נושאים את עיניהם שבועיים קדימה, אל הכינוס הצפוי הבא של מועצת התכנון העליונה ביו"ש.

בישיבה האחרונה של המועצה נדחקו החוצה ברגע האחרון שני מאחזים: איבי הנחל והרועה העברי. הטענה של שר הביטחון דאז הייתה שהנושא לא תואם עם האמריקנים, ברומזו שהאחריות היא על ראש הממשלה, מי שמטפל בנושא האמריקני.

ליברמן לא ידע אז שבישיבה הבאה של מועצת התכנון הוא כבר לא יהיה חלק מהממשלה, ובמשרד הביטחון יישב ראש הממשלה בכבודו ובעצמו. אלא שעכשיו יהיה קשה להאשים את התיאום עם האמריקנים. כשראש הממשלה ושר הביטחון חד הם, המבחן של נתניהו גדול מתמיד.

בלשכת רה"מ היה אמור לפעול כבר ביתר שאת צוות שאחראי על הסדרת מאחזים. בחודש מאי הקרוב, תאריך שמוזכר לא פעם כיעד לבחירות הבאות, ימלאו שנתיים להכרזה על הקמת הצוות, שקיבל את המנדט שלו לשלוש שנים. באיחור גדול מונה לצוות ההסדרה יו"ר ראוי, פנחס ולרשטיין. במשך שנה וחצי הוקצבו משרות במספר לא מספק שלא הצליחו להביא לאיוש התקנים בצוות. רק לפני חודש התקבל אישור תקציבי של חמישה מיליון שקלים מטעם ועדת הכספים.

בינתיים עובד ולרשטיין בעיקר מול קובי אלירז, יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות. אם בעבר האחד היה נציג ממשרד ראש הממשלה והשני של שר הביטחון, הרי שכעת השניים עובדים בדיוק בשביל אותו בוס. האם זה מה שיניע את צוות ההסדרה לפתור סוף סוף בעיה של אלפי מתיישבים ברחבי יהודה ושומרון? זו השאלה הגדולה.

אלירז, אגב, רלוונטי מאוד גם לענייני מועצת התכנון העליונה. לנתניהו יהיה מידע מדויק מאוד על כל רגב אדמה, מאחד האנשים הכי מקצועיים בתחום ההתיישבות. האם זה ינוצל לאישור מקומות שהיה קשה לאשר? האם יצליח נתניהו בשלב הזה להציג הישגים משמעותיים עבור הציבור שמייחל להסדרה?

קחו למשל מספר מאחזים שיכולים להיות מוכרים ומוסדרים כשכונה של יישוב קיים, כמו אביגיל הסמוך לסוסיא ומבואות יריחו הסמוכה לייטב. על שניהם קיימת אותה מחלוקת בדיוק – בין היועץ המשפטי ביו"ש, אל"מ אייל טולדנו, שגורס שאי אפשר להכיר בהם כשכונה של היישובים הצמודים להם, לבין היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, שמעריך כי ניתן להכיר בשני המאחזים כשכונה של היישוב הקרוב. מעט לחץ שיביא את היועץ המשפטי לממשלה לבוא ולהכריע ביניהם, יכול לשלוח את אביגיל ומבואות יריחו ישירות אל מועצת התכנון העליונה, ללא כל סיבה נראית לעין שהמהלך לא יאושר.

מעבר לבשורות להתיישבות, המבחן הקרוב טומן בחובו גם פן פוליטי מובהק. אין זה סוד שמרבית המתמודדים לתפקידי ראשי מועצה ביו"ש שבהם הביע ראש הממשלה תמיכה פומבית, נותרו בצד המפסיד. להתיישבות יש כוח פוליטי לא מבוטל, וחלק משמעותי מהכוח הזה נמצא במרכז הליכוד. המבחן של ראש הממשלה כפול ומכופל. דווקא לפני הבחירות לכנסת מצפים המתיישבים לתוצאות. השאלה היא האם במידה ונתניהו ימשיך לדחות את האישורים, הם עדיין יתמכו בו בקלפי כפי שהיה בבחירות הקודמות.

ההערכה היא שבמקרה כזה תהיה זליגה מסוימת חזרה לבית היהודי, אבל קשה להעריך את גודלה. נתניהו, אחד המוחות היותר מבריקים בהיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית, יודע שלא בטוח שניתן גם הפעם לשחזר בהפחדות את שתיית המנדטים שהתרחשה בבחירות הקדומות. השאלה הגדולה היא האם ברצונו להציג מול ציפיות המתיישבים, כמו מול בנט ושקד, חזית נחרצת ובלתי מתפשרת, ולהסתכן בעימות עם בנק הקולות ההתיישבותי, או שהוא נכון לקדם מהלכים שלא קודמו קודם לכן.

צל"ש או טר"ש

כדי להבין למה בדיוק מצפים בהתיישבות, נספר על הודעה שפרסם 'המטה הלאומי בליכוד' לתומכיו. ההודעה עוסקת בישיבה שתתקיים ביום שני הקרוב בוועדת החוץ והביטחון, כהמשך לדיון קודם בנושא הסדרת ההתיישבות הצעירה, וקוראת לבוא ולהביע עמדה נחרצת בוועדה.

הדרך בה נולד הדיון הזה מעניינת בפני עצמה. לפני ימים אחדים שלח יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, מכתב נזעם לשני גורמים במשרד ראש הממשלה ולגורם אחד במשרד הביטחון. דיכטר מלין על כך שלמעלה מחצי שנה אחרי דיון ראשון בנושא הסדרת ההתיישבות הצעירה, וחרף העובדה שבמשרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה התחייבו להעביר מידע באשר לתקנים הקיימים, תמונת המצב של איושם ותקציבי צוות ההסדרה, שום מידע כזה לא התקבל בוועדה.

"למרות הבקשה שנאמרה בעל פה בתום הישיבה, וכן שליחת מכתבים הן מטעם מזכירות הכנסת, והן מטעם הוועדה, עד כה טרם נתקבלה התייחסותכם", כתב דיכטר והודיע על כינוס נוסף של הוועדה שבו הוא מתכוון לדרוש תשובות.

"מדובר ברגע של צל"ש או טר"ש", אומר גורם בכיר בהתיישבות ל'בשבע'. "חובת ההוכחה על נתניהו – וזה לא יהיה לו פשוט. לפניו פעל שר ביטחון שעשה בהקשר להתיישבות ביו"ש דברים גדולים שלא נעשו במשך שנים רבות. יש מאחזים שליברמן הסדיר עוד לפני שנתניהו דיבר על הסדרה. נתניהו צריך להגיע לפחות לקרסוליו של ליברמן בעשייה אם לא לעלות עליו, וגם להוכיח להתיישבות שבשבתו כשר ביטחון הוא מתנהל טוב יותר ממה שהיה יכול להיות לו נפתלי בנט היה יושב במשרד", מוסיף הגורם. לדבריו, "לא מספיק שנתניהו מוכיח את עצמו במנהרות בצפון, הוא צריך להוכיח את עצמו במנהרות המנהל האזרחי, במנהרות ההסדרה ובמנהרות הבנייה".

גורמים המעורבים בנושא ההסדרה מטעם המדינה אומרים לנו בתגובה כי "בחודשים האחרונים נעשתה עבודה יסודית בנושא מיפוי המאחזים, וגובשו הצעות למתווה הסדרה. בימים אלו מגבש יו״ר צוות ההסדרה תכנית תקציבית". הגורמים התייחסו גם לחילופי הגברי במשרד הביטחון ולהשפעה האפשרית שלהם על אישורי הבנייה, ואמרו כי "אין כל שינוי במדיניות פעילות מועצת התכנון העליונה".

במשרד ראש הממשלה אמרו לנו בנוגע לצוות ההסדרה כי "הצוות כבר מאויש בחלקו והחל את עבודתו. יתר התקנים בתהליך גיוס מתקדם וייקלטו בשבועות הקרובים".

פוזיציה של מגננה

נתניהו התמודד השבוע עם עוד אתגר אחד, פרסום המלצות המשטרה נגדו בתיק 4000. תומכיו יאמרו שפרסום ההמלצות ביום האחרון לכהונתו של המפכ"ל גובל בציד מכשפות. מתנגדיו יסבירו שהמפכ"ל אלשיך רק רצה לנקות שולחן.

כך או כך, כוחן של ההמלצות מוגבל עד לא קיים. המשחק האמיתי מתחיל ברגע שההמלצות מועברות לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה. גם נתניהו עצמו תוהה האם אביחי מנדלבליט מתכוון לטפל בתיקים האלה עוד לפני שייערכו כאן בחירות ולנקות בעצמו שולחן, אם לאו.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שלמה למברגר אמר השבוע כי לדעתו יש לקבל החלטות בכל התיקים בהם נקשר שמו של ראש הממשלה עוד לפני הבחירות. "אני מקווה שלא יהיה מצב שמדינת ישראל הולכת לבחירות בלי שהיועץ המשפטי קיבל החלטה בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו". ראוי לתהות מה סמכותו של המשנה ליועץ לומר משפטים מעין אלה או לחוות את דעתו בפומבי בפני ועדה בכנסת, אבל בואו לא נתמקד בקטנות.

פרסום ההמלצות הכניס את נתניהו לפוזיציה של מגננה, כפי שניכר היה מהנאום שנשא בערב שלאחר הפרסום. כאן המקום להזכיר שכשנתניהו מתגונן הוא שותה מנדטים בקשית. כשהוא עם הגב לקיר, הסכנה הפוליטית גוברת. לתשומת ליבם של מי שמנסים לדחוק אותו אל הקיר.

מבצע מוצלח פוליטית

ראש הממשלה לקח בחשבון מן הסתם את הציניות הפוליטית שבה תיתקל ההחלטה על יציאה למבצע צבאי, שאושר מראש, בדיוק בתקופה כזו של המלצות משטרה מחד וקואליציה צרה מאידך. אתם יכולים לקרוא לי נאיבי, אבל כאשר מדובר בנתניהו אני באמת מאמין שביטחון המדינה קודם אצלו להכול. השיקולים הפוליטיים קיימים, אבל לא משפיעים על החלטה מהסוג הזה, במיוחד לאור העובדה שהמבצע אושר חודש מראש וזכה לגיבוי מלא של הרמטכ"ל.

אחרי שזה נאמר, אפשר בכל זאת לתת להיגיון הציני והקר להשתלט, ולנתח את השפעות ההכרזה על המבצע מהצד הפוליטי. ההישג הראשון הוא כבילתו של מי שהיה שר הביטחון אביגדור ליברמן. נתניהו הודה לו ואף שיבח אותו על חלקו במבצע הגם שליברמן, לדברי מקורביו, לא התלהב ממנו. שר הביטחון לשעבר הבין שריב פומבי עם נתניהו על הנושא הזה יכול רק להזיק. המשכיל בעת ההיא נדם.

ההישג השני הוא בעצם ההוכחה שכשר הביטחון הוא פעיל, אולי כתשובה למי שטוענים נגדו שזה לא היה רעיון רע כל כך להציב במשרד הביטחון את השר נפתלי בנט. "ראו", רומז נתניהו, "רק התיישבתי בכורסת שר הביטחון והתחלנו להזיז עניינים". פתאום במבט לאחור, מחשבות ההתפטרות של השרים בנט ושקד על רקע ביטחוני עלולות רק להוסיף נקודות לנתניהו ולגרוע אותן מהבית היהודי.

נתניהו יודע בדיוק מה הוא עושה ולאן הוא מכוון. את הקהל השבוי יש לו ממילא. עכשיו הוא שואף להוסיף קהלים ומנדטים. ראש הממשלה לא יצא למבצע בצפון כדי לעשות פוליטיקה, אבל הוא ממש לא יתנגד לרווחים פוליטיים שיצמחו לו או לליכוד כתוצאה ממבצע כזה, אם יהיה מוצלח. לכך גם נועדו החומרים הרבים שהופצו ביום הראשון של מבצע 'מגן צפוני' וההצהרות הרבות מסביב.

גם השרים בקבינט שמתדרכים נגד עמדת נתניהו ובעיקר מנסים לגמד את הפעילות, לא פועלים נכון. נתניהו מצא כאן לימון שאפשר לסחוט. השאלה היא מה ייצא מהמבצע הזה בהמשך, ובדיוק בזה נתניהו ייבחן בעוד כמה שבועות, כשהתקשורת תנסה לבדוק את הישגי המבצע.

לתגובות: nitsankeidar@gmail.com