דעה
נפלנו בשבי הפקידים

זה לא השר, זו השיטה: שלטון הפקידים והיועצים שולט במדינה מאז שלטון מפא"י ולא מתכוון ללכת לשום מקום. הימין לא שולט ולא ישלוט

חיים לב , כ"ח בכסלו תשע"ט

נתניהו וארדן
נתניהו וארדן
צילום: הלל מאיר/TPS

קל ללעוג למשבתו של השר לביטחון-פנים גלעד ארדן. קל לספור כישלונותיו כמונה מעות ולייחס אותם לחלק מהרזומה הפוליטי של כל חבר פריימריז בליכוד. ארדן, שבסך הכל ניסה לחשוב מחוץ לקופסה ולייעל את המערכת, הולקה פעמיים ציבורית ופוליטית.

בסבב הקודם ניסה ארדן להמציא את הגלגל מחדש והציג כיבוא אישי את רוני אלשיך. הרומן לא לבלב. תחת זאת הוא הצמיח קוצים והרבה דם רע בינו לארדן, בינו למקבלי ההחלטות בדרג המדיני. בסבב הנוכחי הוא הבטיח לשבור 180 מעלות. הוא שבר ושוב נשבר.

צ'יקו אדרי עליו נלחם לא שרד את שלטון הפקידים. ארדן ניסה להתמקח ושחרר הודעות לוחמניות לאחר הודעת הוועדה בסוף השבוע האחרון. הן רק עמדו לו לרועץ. חמישה ימים חלפו ואגדת אדרי הפכה להיסטוריה. הכישלון שוב השיג את השר הפופולארי.

אבל בואו נגיד את האמת: זה לא השר. זו השיטה. זהו שלטון הפקידים. שלטון הפקידים ששולט במדינת ישראל מאז שלטון מפא"י והוא לא מתכוון ללכת לשום מקום. אומרים לנו שהימין שולט בישראל מזה כמה עשורים עם הפסקות קטנות. אבל זה לא נכון. שליטתו רשומה על הקרח, תלויה על קרנות התיאוריה. בפועל הוא לא שלט, לא שולט ובקצב הזה גם לא ישלוט.

דוגמאות ישנן למכביר. ניקח אחת מהתקופה האחרונה: שרת המשפטים איילת שקד מבקשת לאשר את חוק היועמ"שים כדי לאפשר לשרים לממש את השקפת עולמם עם כניסתם לתפקיד, אך משטר הפקידים אינו מאפשר זאת. הוא אינו מוכן שמישהו יבחר אותם, יעביר אותם שיקוף. הוא לא מוכן שאישיות פוליטית מימין תכרסם בעוצמתה של השיטה.

ממשלות השמאל הצליחו לשלוט לאורך השנים כי החונטה המשפטית והפקידותית בישראל סגדה להן. הקליקה המשפטית והפקידותית מעולם לא הועמדה למבחן כי היא מעולם לא התנגשה בשלטון מקבלי ההחלטות – הרשות המחוקקת והמבצעת. עם עלייתו של הימין לשלטון הם הרגישו שהקרקע עומדת להישמט מתחת לרגליהם. הם חיכו, המתינו, עקבו בדריכות אחר הבאות. זה לא קרה. שלטון הפקידים נותר איתן כשהיה.

מי שמתחזק את השיטה הקלוקלת הזו הוא האיש העומד בראש הפירמידה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מדברר את הימין, מספר את סיפור איזון הרשויות, מפזר הצהרות אודות יד הברזל, אבל מבחן המציאות מלמד שדיבורים לחוד ומעשים לחוד.

כל עוד שלטון הפקידים יימשך גלעד ארדן ימשיך להיכשל; הטרפת סביב בחירת רמטכ"לים תימשך; הפוליטיקה העכורה סביב בחירת יועמ"שים תמשיך להיחגג. הגיע הזמן לשינוי. הגיע הזמן להתחיל לשלוט.