ממשלת הונגריה:
בלי קונצנזוס - מוזיאון השואה החדש לא ייפתח

ישראל הבהירה לממשלת הונגריה כי תסכים רק לנרטיב שעומד בסטנדרטים שתואמים פרשנות היסטורית אובייקטיבית של ארגונים כמו "יד ושם".

ניצן קידר , כ"ח בכסלו תשע"ט

אורבן ונתניהו
אורבן ונתניהו
צילום: חיים זך, פלאש 90

נציגים של ממשלת הונגריה נפגשו היום (חמישי) עם נציגים ממשרד החוץ ומשרד ראש הממשלה כדי לדון בנושאים מגוונים.

במהלך הדיון עלה נושא מוזיאון השואה החדש שעתיד להיפתח בהונגריה. נציגי ממשלת הונגריה הבהירו שללא קונצנזוס סביב נרטיב המוזיאון, הוא לא ייפתח לציבור.

הנציגים הישראלים הדגישו כי ישראל תביע את הסכמתה רק לנרטיב שעומד בסטנדרטים התואמים את הפרשנות ההיסטורית המקצועית והאובייקטיבית של ארגונים כמו ״יד ושם״ ומוסדות מחקר דומים ומכובדים.

ממשלת הונגריה תבחן בחודשים הקרובים חזון מעודכן למוזיאון (בית הגורלות), שהוכן בסיוע גורם ייעוץ בינלאומי. לאחר שחזון זה יאומץ ע״י ממשלת הונגריה, הממשלה תחלוק אותו עם כל הגורמים המעורבים.

מלשכת נתניהו נמסר ''אנו מקווים שגופים אלה, בהם IHRA (הברית הבינ״ל להנצחת זכרון השואה), מוזיאון השואה של ארה״ב, ״יד ושם״ ואחרים יוכלו לדון ברמה המקצועית עם ממשלת הונגריה ושיהיה להם תפקיד ראוי בייעוץ לגבי התכנים, העיצוב והתצורה הסופית של המוזיאון, בהתבסס על החזון המוסכם.

''לגבי תפקידם של ארגונים יהודיים מקומיים ובינ״ל, ממשלת ישראל הביעה תקוותה שהתהליך יהפוך כוללני ושממשלת הונגריה תמצא את הדרך לכלול את כל הארגונים, לרבות Mazsihisz, הארגון הרשמי של יהדות הונגריה", נמסר.