עצומה נגד "נשות הפרובוקציה''

מאות נשים חתמו על עצומה הקוראת לשר אריה דרעי להרחיק את 'נשות הכותל' מרחבת הכותל המערבי.

רעות הדר , כ"ח בכסלו תשע"ט

 "נשות הכותל"
"נשות הכותל"
צילום: מרכז ליב"ה

מאות נשים חתמו על עצומה הקוראת לשר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי להרחיק את "נשות הכותל" מרחבת הכותל המערבי.

העצומה מבקשת מדרעי, המכהן כממלא-מקום שר הדתות, לשים סוף "לחילול הנורא של הקודש ולפגיעה בנשים המתפללות".

"אותה קבוצה קיצונית מפרה באופן בוטה את מנהג המקום, שכל באי הכותל מלבדן מכבדים, ומעוררת במקום הקדוש ריב ומדון. בשעה שהן נמצאות ברחבה, התפילה של מאות ואלפי הנשים הבאות להתפלל בעזרת הנשים מופרעת באופן קריטי", נכתב בעצומה.

עוד תואר בעצומה כי "כאשר נשות הפרובוקציה רוקדות, שרות בקולי קולות, מוחאות כפיים ומעוררות מחאה ומהומות במקום הקודש, הרי שלבאות לשפוך את ליבן בכותל קשה מאוד לשמוע את החזן או להתרכז בתפילה לנוכח ביזוי המקום הקדוש".

מחברות העצומה מדגישות כי הרבנות הראשית מתנגדת לקיום הטקסים של נשות הכותל, ולכן הן פונות לשר דרעי, כאחראי המקומות הקדושים: "אנו דורשות שתפעיל את סמכותך ותפעל להרחיק את הפרובוקטוריות מהכותל, ולאפשר להמון המתפללות להתפלל בו בכוונה ובקדושה". את העצומה סיימו בתפילה "שנזכה לראות בטוב ירושלים ובבניינה השלם בקרוב".

לאה אהרוני מפורום 'נשים למען הכותל' מסרה: "הגיעו מים עד נפש. מדובר פה בשערורייה לאומית. לא ייתכן שבמקום הקדוש לעם היהודי לא יהיה חוק וסדר וכל אחת תוכל לבוא ולעשות פרובוקציות, ובכך להדיר נשים רבות שלא באות להתפלל בגלל הרעש והמהומה".

"יש מסורת בעם ישראל ויש מנהג וסדרים כיצד לכבד את ההלכה במקום הקדוש הזה. גם מבקרים לא יהודיים שמים כיפה ומתפללים בהפרדה, כי הם מרגישים את היראה ומכבדים את מנהגי המקום הזה. רק קומץ צעקני של נשים מגיע ועושה ככל העולה על רוחו, פוגע במאות מתפללות שבאות להתפלל בראש חודש ומבזה את הכותל, ואין דין ודיין.

''אנו דורשות משר הדתות להפעיל את סמכותו ולהרחיק את הפרובוקטוריות מהכותל, בכדי שיהיה אפשר לחזור ולהתפלל בו כפי שהתפללו בכל הדורות", הוסיפה אהרוני.

בצלאל זיני, ראש 'המטה המשותף למען שמירה על קדושת הכותל', מסר: "אנחנו שוב עדים לפרובוקציה ואלימות חמורה של 'נשות הכותל' במקום הקדוש, שריד בית מקדשנו. לא ייתכן שנשות ישראל הבאות להתפלל כמסורת ישראל בכל הדורות לא יוכלו להתפלל כראוי ליד הכותל המערבי. זה מזכיר לנו תקופות אפילות בהיסטוריה שלנו, וחייבים לשים לזה סוף.

"אנו קוראים למשטרת ישראל למצות את הדין עם הנשים האלימות. בנוסף, אנו קוראים לשר הדתות בפועל, אריה דרעי, להשיב את הסדר והכבוד למקום ולשמוע לבקשת הרבנים הראשיים לישראל לתקן מכוח הסמכות הנתונה לו בחוק את התקנות המחזקות את קדושת המקום ואוסרות על כל פגיעה מעין זו בשריד בית מקדשנו" הוסיף.