החוק שיחשוף תורמי עמותות בתקופת בחירות

בעקבות דיווחים על התגייסות תורמי שמאל לקראת הבחירות המתקרבות מקדם ראש הממשלה חוק לחשיפת התורמים לעמותות בתקופת בחירות.

ערוץ 7 , א' בטבת תשע"ט

נתניהו יוצא למאבק מקדים
נתניהו יוצא למאבק מקדים
צילום: חזקי ברוך

ראש הממשלה נתניהו קיים שורת שיחות עם ראשי הקואליציה לקראת הכנתו של חוק שיחייב את חשיפת זהותם של תורמים לעמותות בתקופת בחירות. כך מדווח הבוקר העיתון 'ישראל היום'.

על פי הדיווח לנתניהו דווח על התגייסות של גורמי שמאל לתרומות מאסיביות לקראת הבחירות המתקרבות. התורמים צפויים להעביר את תרומותיהם בסדר גודל של מאות מיליוני דולרים דרך עמותות במהלך משותף שיוביל להדחתו של נתניהו מכס ראשות הממשלה.

גורם בקואליציה מצוטט בעיתון: "אפשר, למשל, לרשום עמותה בשם כמו 'ציונות 2019' והיא תחדיר חומרים נגד הימין ונגד רה"מ לאורך תקופת הבחירות. כדי לא ליצור הסוואה כזו, הציעו ראשי הקואליציה לחוקק חוק שיחשוף את כל שמות שרשרת התורמים של הדבר הזה. נגיד, באופן היפותטי, אם תהיה מודעה של עמותה כזו יצטרכו לכתוב עליה 'ממומן על ידי ג'ורג' סורוס'".

החוק החדש יובא כתיקון לחוק אותו יזם ח"כ יואב קיש לחוק מימון המפלגות. התיקון נועד להגביל את יכולתם של ארגונים לקיים קמפיינים פוליטיים בתקופת הבחירות, והגדיר בפעם הראשונה "גוף פעיל בבחירות" שחלות עליו מגבלות על פי חוק מימון מפלגות. על פי החוק, על אזרח או קבוצת אזרחים שמעוניינים לבצע פעילות בחירות שלא דרך מפלגה או גוף הקשור לסיעה יוטלו חובת התארגנות ודיווח וכן הגבלות על תרומות, זאת בהתאם למדרגות שנקבעו.